Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÖZDEN KAÇMAYANLAR 11 Ağustos 2018, Cumartesi 19:25
banner

Krize karşı dikkat çeken öneri: KKTC Bitcoin

Krize karşı dikkat çeken öneri: KKTC Bitcoin

Ekonomist Necdet Ergün'ün paylaşımı #gözdenkaçmadı

 

Paylaş  
20
12
21
2

Ekonomist Necdet Ergün, döviz krizine karşı bir öneri paylaştı...

Ergün, “Alternatif Öneri” başlıklı yazısında “ Pekala, kendi paramız “ KKTC- COIN “ i de yaratabiliriz” ifadelerini kullandıı...

İşte önerinin detayları:

Defacto TL kullandığımız için haliyle KKTC ekonomisi yaşanan sert devalüasyondan Türkiye’nin 3-4 katı daha fazla olumsuz etkileniyor. Bunun sebeplerine girecek değilim, yıllarca çok anlattık. Bugün itibarı ile kısa vadede bu türbülansı sihirli bir değnekle atlatmak çok zor. Ne yazık, son 10 yılda yaşadığımız “ kaos ve patinaj ekonomisi” üzerine gelen bu “ kur atağı ” ile KKTC ekonomisi 2001 krizinden sonra en ağır hasarlardan birini almıştır. Muhtemelen tüketici ve özel sektör bazında ve bir miktarda bankalara yansıyan çok ciddi zincirleme sorunlar olacaktır. Elbette Merkez bankasının ve hükümetin hasarı hafifletecek-erteleyecek kısıtlı da olsa aletleri vardır ve bunları acilen kullanması gerekir. Hükümetimizin Türkiye’den bütçesel kaynakla bir miktar hasarı azaltması da mümkündür. Ama tüm bunlar geçici tedbirler ve vizyonlardır.

Bizim artık, çözüm olsa da - olmasa da KKTC ekonomisin de FİYAT İSTİKRARINI sağlayacak, uzun dönemli öngörülebilir parasal bir ölçü birimine, ödeme aracı olacak, sağlam bir para yaratmamız lazım. TL ile defacto değil,resmi TL para birliğinde de devam edebilir.Bu kötünün iyisidir.KKTC’de mesele, devletin parası ile piyasanın parasının ayni birimde olmamasıdır(uzun hikaye).

Artık dünya değişti. Yakın zamanda dünya da “ ödeme sistemleri komple” bankaların dışına çıkacak, bir çok sektörün ve şirketin kendi digital parası olacak.Estonya, ESTCOIN digıtal para yarattı, dıgıtal vatandaşlık veriyor , digıtal şirket kurma izni veriyor.Bir çok ülkede digıtal paralar artık ödeme aracı olarak kullanılıyor ve yakın zamanda kimse bunun önüne geçemeyecek,bildiğimiz DOLAR’a bağlı eski sistem hızla çökecek(zaten son çırpınışlardır). Yakında,bildiğimiz klasık bir toprak bütünlüğü üzerinde merkezi-üniter devletler, zaten blockchaın teknolojisinin yarattığı sinerjiler ve sunduğu fırsatlarla sallanacak zaten.

….Diyeceğim odur ki; biz pek ala bugünün dünyasında kendi digıtal paramızı “ KKTC COIN ” ı yaratabiliriz.Ve dıgıtal para, üniversite sektörümüzden,turizm-casıno sektörümüzden dolayı da bizim bünyemize de çok uygundur. Dıgital paraların,doğaları gereği arz tarafı blockchain teknolisi üzerinden kullanıldığı için KISITLIDIR(yani KKTC para basamaz,popülizm yapamaz).

“ KKTC- COIN ” ile Türkiye’den gelen parasal ataklardan kendimizi fiyat istikrarı bakımından koruruz ama elbette yüksek ekonomik entegrasyondan dolayı yine etkileniriz(makro ekonomik ve mali yardım) ama önemli olan FİYAT İSTİKARARINI sağlamaktır. 
Ve “ KKTC-COIN ” ile sadece fiyat istikrarını değil, çok ciddi ekonomik sinerjiler ve çekimler de yaratırız(bu da başka bir yazı konusu tabii )… 
Bu alternatifi kesinlikle yakın geleceği de düşünerek tartışmalıyız…                                                            

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
9
 
2
 
3
 
2
 
14
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
13 Ağustos 2018, Pazartesi
İsmail Keskin         - Girne - Kıbrıs
Sn.Necdet Ergün çok doğru bir noktaya temas ediyor. Bu konu uzerüzer çalışılmaya deger ve çok onemli. İsveç'te halkın %95 i para kullanmiyor, kartla alışveriş yapiyoy. 2030 yılında para kullanılmaması parasiz bir piyasa hedeflendi.
.

11 Ağustos 2018, Cumartesi
Ali Lefkosali         - Lefkosa
Hayal dunyasi! Euro’dan baska caremiz yok ve bu bir gercek.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tatar'dan İstanbul'da sürpriz görüşme...
image Alihan Pehlivan'ın paylaşımı #gözdenkaçmadı
Park Projesi için Akıncı'nın tutumuna tepkiler sürüyor
image Ahmet Muratoğlu yeni bir açıklama yaptı.
CTP'de Akıncı'ya "park" tepkisi büyüyor
image MYK Üyesi'nin paylaşımı sosyal medyada gündem oldu