Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÖZDEN KAÇMAYANLAR 13 Ağustos 2018, Pazartesi 13:06
banner

Eski Başbakan Soyer'den önemli ekonomi yorumu

Eski Başbakan Soyer'den önemli ekonomi yorumu

Ferdi Sabit Soyer'in köşe yazısı #gözdenkaçmadı

 

Paylaş  
10
1
11
0

Eski Başbakanlardan Ferdi Sabit Soyer, Diyalog Gazetesi'ndeki köşe yazısında, ekonomik krizle ilgili dikkat çekici uyarılar yapıyor

İşte Soyer'in yazısından bir bölüm:

Bir kere bu krizler, tüm ekonomik varlıkları değersiz kılar. Bugün Kuzey Kıbrıs, Güneye ve İngiltere’ye göre ucuzdur deniyor. Hayır, bu ifade doğru olarak durumu yansıtmaz. Doğru ifade daha acıdır.. Acı olan, bu yerlere göre tüm ekonomik varlıklarımız değersizleşti. Doğru olan bu.

Yani toplum olarak fukarlaşmak yanı sıra, ekonomik varlık temelinde değersizleştik.

Bu günden başlayarak bu yıkım içinde, 2 milyar dolar gibi bir para ile Kuzey Kıbrıs'ın ciddi bir bölümünü, bir uçtan diğer uca almak mümkündür. Hele ekonomik kriz derinleştikçe, iflaslar başladıkça, bu daha da acı olur. Zaten yerli, “ağlanmış mal “ alıcısı “ lokkarolar”, akbabalar şimdiden kanat çırpmaya başladı.

Ayrıca, bu krizler yalnız parayı değersiz kılmıyor. İnsanı, siyaseti, manevi, demokratik, vicdani, ahlaki, dini, toplumsal ve ulusal değerleri de erozyona uğratıyor. Değersiz kılıyor.

Bu yüzden durum ciddidir. Tüm katman ve kesimler ile siyasi güçler kafa kafaya vermelidir. Kafa kafaya vermek hali ise, savaş dili ile olmaz.

Bu zor dönemi; savaş ruhu ile değil; akıl, dayanışma, demokratik birlik, üretken yapı , içte de dışta barış dili ve akıl akıldan üstündür ifadesi ile herkesin her kesimin katkısı ile aşabiliriz.

https://www.diyaloggazetesi.com/kriz-vertigoya-tutulmak-makale,6199.html


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
9
 
0
 
6
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

UBP Genel Merkezi'nde "Mağusa Zirvesi"
image Özgürgün, şu sıralarda Hasipoğlu ve Onalt ile görüşüyor...
UBP'de kurultay öncesi kritik sonuç
image Lefkoşa Gençlik Kolları Başkanı Yunus Cahan oldu
Laptalı mucitin son icadı: Sesli komutla çalışan araba
image Sosyal medyada ilgi gören video #gözdenkaçmadı