Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÖZDEN KAÇMAYANLAR 13 Ağustos 2018, Pazartesi 13:06
banner

Eski Başbakan Soyer'den önemli ekonomi yorumu

Eski Başbakan Soyer'den önemli ekonomi yorumu

Ferdi Sabit Soyer'in köşe yazısı #gözdenkaçmadı

 

Paylaş  
21
10
22
0

Eski Başbakanlardan Ferdi Sabit Soyer, Diyalog Gazetesi'ndeki köşe yazısında, ekonomik krizle ilgili dikkat çekici uyarılar yapıyor

İşte Soyer'in yazısından bir bölüm:

Bir kere bu krizler, tüm ekonomik varlıkları değersiz kılar. Bugün Kuzey Kıbrıs, Güneye ve İngiltere’ye göre ucuzdur deniyor. Hayır, bu ifade doğru olarak durumu yansıtmaz. Doğru ifade daha acıdır.. Acı olan, bu yerlere göre tüm ekonomik varlıklarımız değersizleşti. Doğru olan bu.

Yani toplum olarak fukarlaşmak yanı sıra, ekonomik varlık temelinde değersizleştik.

Bu günden başlayarak bu yıkım içinde, 2 milyar dolar gibi bir para ile Kuzey Kıbrıs'ın ciddi bir bölümünü, bir uçtan diğer uca almak mümkündür. Hele ekonomik kriz derinleştikçe, iflaslar başladıkça, bu daha da acı olur. Zaten yerli, “ağlanmış mal “ alıcısı “ lokkarolar”, akbabalar şimdiden kanat çırpmaya başladı.

Ayrıca, bu krizler yalnız parayı değersiz kılmıyor. İnsanı, siyaseti, manevi, demokratik, vicdani, ahlaki, dini, toplumsal ve ulusal değerleri de erozyona uğratıyor. Değersiz kılıyor.

Bu yüzden durum ciddidir. Tüm katman ve kesimler ile siyasi güçler kafa kafaya vermelidir. Kafa kafaya vermek hali ise, savaş dili ile olmaz.

Bu zor dönemi; savaş ruhu ile değil; akıl, dayanışma, demokratik birlik, üretken yapı , içte de dışta barış dili ve akıl akıldan üstündür ifadesi ile herkesin her kesimin katkısı ile aşabiliriz.

https://www.diyaloggazetesi.com/kriz-vertigoya-tutulmak-makale,6199.html


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
9
 
0
 
6
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Ertan Birinci neden çok şaşırdı?
image Evinde yaşadığı kötü sürprize üzüldü #gözdenkaçmadı
Talat: 'Özersay, Denktaş'ın yeni versiyonudur…'
image Talat, Akıncı’yı da isim vermeden eleştirdi; #gözdenkaçmadı 2. Cumhurbaşkanı Talat, Haber Kıbrıs’ta Hüseyin Ekmekçi’ye konuk oldu…
Çavuşoğlu'nun Kıbrıs Postası'na yazısı gündem oldu
image Makale yoğun ilgi gördü #gözdenkaçmadı