Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÖZDEN KAÇMAYANLAR 27 Mayıs 2019, Pazartesi 12:33
banner

Yeni hükümetin Kıbrıs açılımı: AB çatısı altında iki devlet 

Yeni hükümetin Kıbrıs açılımı: AB çatısı altında iki devlet Hükümet programındaki çarpıcı ifade #gözden kaçmadı. UBP-HP hükümeti programında Kıbrıs konusunda yeni bir anlayış göze çarptı.
Paylaş  
18
17
17
2

banner

Federal çözümün mevcut şartlarda gerçekçi olmadığı belirtilirken, farklı ortaklık modellerinden söz edilmesi gözden kaçmadı. 

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı paragrafı altındaki ifadeler şöyle:   

“Kıbrıs konusunun da dâhil olduğu dış politikamıza ilişkin uluslararası platformlarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Halkının sesinin duyurulmasını sağlayacak ve ülkemizin tanıtımını en etkin şekilde gerçekleştireceğiz. Yarım asrı aşkın bir süredir devam eden sonu gelmez müzakere süreçleri, esasen yönetimi ve zenginliği paylaşmaya dayalı federal ortaklık modelinin tüketildiğini ve mevcut şartlarda federasyonun gerçekçi bir çözüm modeli olmadığını ortaya çıkarmıştır. Gelinen noktada Kıbrıs Rum liderliğinin, Kıbrıs Türk Halkıyla yönetimi ve zenginliği paylaşmak istemediği gün gibi açıktır. Taraflar arasında zemin bağlamında ortak bir vizyon olmadığı gibi Kıbrıs Rum liderliğinin sahip olduğu zihniyet değişmediği sürece yakın gelecekte paylaşmaya dayalı federal bir ortaklık da mümkün görünmemektedir.. Bu nedenle parmağımızın arkasına saklanmadan ve müzakere edilmiş bir çözüm perspektifi ile barışçıl tutumumuzu muhafaza ederek bir yandan işbirliğine dayalı farklı ortaklık modelleri ile diğer yandan AB içinde iki devlet de dâhil çok daha gerçekçi ve Kıbrıs’ın mevcut şartlarında gerçekleştirilebilir yeni fikirlerin artık masaya gelmesi gerekmektedir. Hükümetimiz yeni dönemde bu doğrultuda fikirlerin altını çizecek bir dış politikayı takip edecek ve Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanı da bu çerçevede her tür diplomatik girişimi yapacaktır.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
13
 
1
 
10
 
0
 
9
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
27 Mayıs 2019, Pazartesi
Hasan         - Girne
Bu ikili kesinlikle duman alti konusurlar veya viskiyi cok severler.Be efendiler dalga gecmeyin dalga denizde olur.

27 Mayıs 2019, Pazartesi
Hasan         - Mağusa
Gecende Özersay Federasyonu savunanlar için hayalperest demişti..Ancak AB çatısı altında iki ayrı devlet hedefini görünce esas en büyük hayalperestin kendisi olduğunu anladım..

banner
banner
banner
banner
banner

Güzelyurtlu teyze UBP ve HP'ye "birleşin" çağrısı yaptı, salon alkışladı...
image Güzelyurt'taki toplantıda ilginç detay #gözdenkaçmadı
Talat'tan referans şartları için çarpıcı yorum: Tamamen gereksiz...
image Talat'ın önemli açıklamaları #gözdenkaçmadı
Şahali'den Meclis'te ilginç konuşma talebi: Başbakan ve şakaları
image Erkut Şahali'nin konuşma başlığı #gözdenkaçmadı