Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 12 Ağustos 2013, Pazartesi 17:06
banner

Meclis'te yemin şoku!

Meclis'te yemin şoku!Cumhuriyet Meclisi’nde bugün gerçekleştirilen milletvekili yemin töreni sırasında, “and” şoku yaşandı. CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya, milletvekili yemini yerine farklı bir yemin edince ortalık karıştı.
Paylaş  
21
24
18
13

Kıbrıs Postası

Milletvekili yeminini etmek üzere kürsüye çıkan CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya, milletvekili yemini yerine farklı bir yemin etti.

Doğuş Derya, yemininde şunları ifade etti:

"Kıbrıs ülkesinde yaşayan her bireyin, dili, dini, ırkı, doğum yeri, sınıfı, yaşı, fiziksel durumu, cinsiyeti veya cinsel yönelimi dolayısıyla ayrımcılığa maruz kalmaması için çalışacağıma, emeğin sömürülmediği adil ve eşit bir düzen yaratmak için uğraşacağıma, çatışma ve şiddet kültürünün yerine barış ve uzlaşı değerlerinin yerleşmesi için çaba göstereceğime, demokrasi, sosyal hukuk devleti ilkeleri ve insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağıma, federal bir Kıbrıs kurma ülküsünden vazgeçmeyeceğime insanlık onurum üzerine ant içerim."

Derya’nın yemini sırasında Meclis’ten protesto ve destek alkışları yükseldi.

Yemin törenini canlı olarak veren devlet televizyonu BRT, Meclis Televizyonu'nun yayını kesmesi nedeniyle andı veremedi.

Doğuş Derya'nın andının ardından birleşime de ara verildi.

Derya, yeminin ardından kürsüden inerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

ERİL DİL SORUNU

CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya, milletvekili andının  çok eril bir dille yazıldığını ve günümüz koşullarında güncellemesi gerektiğini belirterek, bu nedenle kendine göre daha çağdaş bir andı okumayı tercih ettiğini söyledi.

Derya, Meclis birleşimine yeniden başlanılmasının ardından ise kürsüye çıkarak milletvekili andını içti.

MİLLETVEKİLİ ANDI

Milletvekillerinin görevlerine başlarken içtikleri and şöyle:

"Devletin varlığını ve bağımsızlığını, yurdun ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ve Atatürk ilkelerine bağlı kalacağıma; halkımın refah ve mutluluğu için çalışacağıma; her yurttaşın insan haklarından ve temel hak ve özgürlüklerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya bağlılıktan ayrılmayacağıma; namusum ve şerefim üzerine and içerim."


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
13
ONAY BEKLEYENLER
2
13 Ağustos 2013, Salı
göster         - kıbrıs
Derya'nım kendigörüşleri doğrultusunda yemin etmek istedi.Fikirlerini de duyurdu. Bundan sonra kendisinden Türkiye tarafından kıbrıs türklerine karşı yapmış olduğu dayatmalara,bizi yok etme politikasına,ecret politikasına ve nufüs politikasına karşı çıkmasını bekliyuoruz. Bunlara karşı çıktığı takdirde gerçekten bu yemin:inin arkasında dur muş olur. Eğer özelleştirmelşere karşı çıkmaz ve birilerinin menfatlerine göz yumarsa bu yaptıklarının da bir anlamı kalmayıp ucuz gösteri dieyeceğiz. Bunu kendisinden bekleriz.

12 Ağustos 2013, Pazartesi
Erguvan         - Lefkoşa
Feministin hükmü koca bulana kadardır !!

12 Ağustos 2013, Pazartesi
lololo         - şeher
sn derya ...tam karşında KTHY çalışanlarıda vardı....acaba bunlar sana ne anımsatır.bilmezsan yakın birilerine sor...mensubu olduğun partiyida iyi analiz et...sonra sov yapan

12 Ağustos 2013, Pazartesi
osman         - lefkosa
reklam kokan hareketler bunlar... sol partiler markist anlayis temeline dayanirlar yani ata erkil bir yapi?! yani bir insan hem feminst hem sosyalist olmasi kendi icinde bir celiski yaratiyor :) ayrica cem+1 diyorum.

12 Ağustos 2013, Pazartesi
cem         - lefkoşa
iilgilenmeyin..amaç lezbiyenliğe ve homoseksüelliğe dikkat çekmektir...and ın belli bir içeriği vardır..okunur...diğer söylenmek istenenler daha sonra meclis tüzüğüğne uygun bir şekilde kürsüden söylenir..bu ülkede hangi kadının hakkı gaspedildi..hangi kadına aday olma dendi..başvuran kadın sayısı az ise erkeklerin ne günahı var...ha eğer burada kadını ezen bir yönetim var diyorsanız kapılar açık..farkedilmek için radikal olmak gerekmez..

12 Ağustos 2013, Pazartesi
ince         - NY
Acaba hangi yeminin ardin da duracak? :) Iki yemin'in bazi parcalari bir biri ile celiski icinde. Galiba bu da tipik bir Kibrisli Turk Celiskisinin bir parcasi olacak. Bir soz vardir "Don't write checks your body can't cash" Turkcesi biraz daha kabadir

12 Ağustos 2013, Pazartesi
ince         - NY
Dil din irk cinsiyet vs vs amenna yerden goge kadar ardindayim

Ama ilk ve son kisimlar benim icin diyor ki show show. Bunlari savunmak istersen git Rum tarafinda secimlera aday ol ve Kibrisli turklerin hakkini ara sana veririlerse o sansi. Iste o zaman ben size alkis tutarim ama bunun disinda aha sadece tiyatroda bir baska sahne benim icin. Nede olsa gosterisi seven bir toplumun ben merkeziliyetci yuzu olacak.

12 Ağustos 2013, Pazartesi
deniz         - istanbul
tukurdugunu yalamis. hic yakismiyor oraya !!,

12 Ağustos 2013, Pazartesi
gercekci         - magusa
YAHU,ISTE TC BASBAKANI TAYYIP'IN DESTEGININ GIZLI SIFRESINI SIZE ACIKLADI.ANLAYANLAR ANLAMAYANLARA ANLATSIN.YANI SOZDE SOLCU CTP'NIN ARKASINDA TC'NIN ISLAMI FASIZMI VARDIR.BE AMA HALA DAHA DALGAYI CAKMADINIZ?YAZIKLAR OLSUN SIZE!

12 Ağustos 2013, Pazartesi
Ayça Alkanser         - Güzelyurt
Herkesin Doğuş Deryadan öğreneceği çok şey var. Kavga, vitrin süsü gibi oturup statükonun geleneklerini ezberlemekle verilmez.
Doğuş hanım, bizi ümitlendirdiniz yılmayın ve devam edin.

12 Ağustos 2013, Pazartesi
Süper         - _
Gayet güzel bir yemin. Hoşumuza gitti beğendik :)) Tebrik ederim. Daha ilk günden radikal ve farklı olduğunu ortaya koydu

12 Ağustos 2013, Pazartesi
İnsan         - Harcama
Cesareti ve inançlarından dolayı Doğuş hanımı kutluyorum ancak eğer and içmenin bir kuralı var ise ona uygun davranmalıydı..

12 Ağustos 2013, Pazartesi
Mete Metin         - Büyük Hun İmparatorluğu
Helal olsun sana Doğuş Derya!
Bugüne kadar yapılan geleneksel yemine kaç tanesi uydu? Sen vicdanının yeminini yaptın. Tebrikler.

banner
banner
banner
banner
banner

Memur - Sen Başkanı Manga: "Hiçbir sendika ile birleşme kararı almadık"
image Memur - Sen Başkanı Akın Manga, hiçbir sendika ile birleşme yönünde karar almadıklarını açıkladı.
Sütlüce ve Kumyalı hız tespit kameraları devreye giriyor
image Sütlüce ve Kumyalı'da hız tespit kameraları yarından itibaren devrede olacak.
Erdoğan - Tatar görüştü
image TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Ersin Tatar, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa görüştü.