Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 25 Eylül 2016, Pazar 19:30
banner

BM'deki üçlü Kıbrıs zirvesi tamamlandı, BM Genel Sekreteri Ban; "Liderleri kutluyorum"

BM'deki üçlü Kıbrıs zirvesi tamamlandı, BM Genel Sekreteri Ban; Liderleri kutluyorumBirleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için sürdürülen müzakerelerde gelinen aşamayla ilgili bilgi almak üzere Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'le görüştü.
Paylaş  
52
47
48
0

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kıbrıs’ta 2016 yılı içinde kapsamlı bir çözüme varılması amacıyla gösterilen çabadan dolayı liderleri kutladı ve konunun uluslararası boyutu da dahil ihtiyaç duyulacak her konuda destek vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Ban, “Kıbrıs için önümüzdeki süreç çok kritiktir. Zaman çok önemlidir. BM ve ben, sürecin başarıyla sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

BM Genel Merkezi’ndeki bir buçuk saatlik görüşmenin ardından Ban, liderlerle birlikte BM Güvenlik Konseyi önündeki brifing alanında basına açıklama yaptı. Açıklamayı çok sayıda gazeteci izledi.

Ban, liderlerle verimli bir toplantı yaptığını, Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüme ulaşılması için devam eden müzakerelerdeki mevcut durumu ele aldıklarını söyledi.

LİDERLERE KUTLAMA

Liderleri gösterdikleri çabadan ve sağladıkları ilerlemeden dolayı kutlayan Ban,  her iki liderin de 2016 yılında kapsamlı çözüme varmak amacıyla gösterdikleri isteği ve çabaları daha da artırma yönündeki ortak kararlılıklarını selamladı.

Ban, her iki lideri de süreçte gösterdikleri kararlılık, cesaret ve yaratıcılık konusunda teşvik ettiğini vurguladı.

Genel Sekreter Ban, liderlerin adaya döndüklerinde müzakereleri daha da yoğunlaştırma niyetini belirttiğini; kendisinin de geriye kalan önemli konuların çözülebilmesi için mevcut fırsatı kullanmaları yönünde güçlü şekilde teşvik ettiğini söyledi.

“DESTEĞE HAZIRIM”

Liderlerin kendisinden kişisel katkısını artırmasını istediğine işaret eden Ban, liderlere ihtiyaç duyacakları her konuda, konunun uluslararası boyutu da dahil, ihtiyaç duyacakları konularda destek vermeye hazır olduğunu vurguladı.

“SÜREÇ KRİTİK”

Ban, “Kıbrıs için önümüzdeki süreç çok kritiktir. Zaman çok önemlidir. BM ve ben, sürecin başarıyla sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Açıklamanın ardından Ban, Cumhurbaşkanı Akıncı ve “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'le el sıkışarak ayrıldı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Denktaş'tan Tatar'a 'Hazine ve Bütçe Dairesi' uyarısı
image Eski Maliye Bakanı Denktaş, Hazine ve Bütçe Dairesi'nin Başbakanlığa bağlanması konusunda uyardı.
Serdar Denktaş, Maliye Bakanlığı görevini Olgun Amcaoğlu'na teslim etti
image UBP - HP Hükümetinin kurulmasıyla birlikte belirlenen kabine doğrultusunda devir-teslim törenleri gerçekleşiyor. Denktaş, Maliye Bakanlığı görevini Amcaoğlu’na teslim etti.
Nazım Çavuşoğlu 8 yılın ardından yeniden Milli Eğitim Bakanı
image 2010-2011 yıllarında da Milli Eğitim Bakanı olan Nazım Çavuşoğlu, bakanlık görevini Cemal Özyiğit'ten devraldı.