Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 2 Ekim 2017, Pazartesi 08:29
banner

Meclis 'yeni çehresiyle' yeni yasama yılına hazır

Meclis 'yeni çehresiyle' yeni yasama yılına hazırMeclis, yeni çehresiyle yasama yılına devam ediyor. Siber, yeni görünümün içeriğe de yansıması temennisinde bulundu.
Paylaş  
36
35
34
0

Kıbrıs Postası - Vatan Mehmet - TAK
  • Meclis, yeni çehresiyle yasama yılına devam ediyor. Siber, yeni görünümün içeriğe de yansıması temennisinde bulundu.
  • “Engelsiz Meclis Projesi” kapsamında tavanından tabanına, yeni ses sisteminden ısı yalıtımına kadar yenilenen Meclis Genel Kurulu, yaz tatilinin ardından 5. Yasama Yılı’nın devamı olarak ilk toplantısını yeni çehresiyle bugün yapacak.
  • Kıbrıs Postası’na konuşan Meclis Başkanı Sibel Siber, yenilenen Genel Kurul salonunun, süren yasama yılına olumlu yansıması temennisinde bulunarak “Meclis’in verimliliği her şeyden önemli… Bu, halka da olumlu yansır” dedi.

“Engelsiz Meclis Projesi” kapsamında yenilenen Meclis Genel Kurulu, yaz tatilinin ardından 5. Yasama Yılının devamı olarak ilk toplantısını yeni çehresiyle bugün yapacak. Salon, tavanından tabanına, duvarından koltuklarına kadar baştan aşağı revizyondan geçirilerek modernize edildi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yaz tatilinin ardından ilk toplantısını bugün yapacak.

Açılış niteliği de olacak 8. Dönem 5. Yasama Yılı’nın 77’nci birleşimi olacak toplantı, yasama gündemiyle 10.30’da başlayacak. Gündemde, yaz tatili döneminde komitelerin sonuçlandırdığı yasa tasarıları ve önerileri yer alacak.

Meclis Genel Kurulu, Başkanlık Divanı kararıyla, pazartesileri yasama, salı günleri denetim göreviyle toplanacak.

GENEL KURULUN BUGÜNKÜ GÜNDEMİ YOĞUN

Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre, ilk toplantının gündeminde Cumhurbaşkanı tarafından bir daha görüşülmek üzere Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’ne gönderilen Din İşleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasası da var. Komite, hatırlanacağı üzere, 14 Eylül’deki toplantısında, yasayı oy çokluğuyla onaylamıştı.

Süt Endüstrisi Kurumu 2017 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin tasarıya ilişkin raporu da yine bugün Genel Kurul’da görüşülecek.

Genel Kurul’un gündeminde, komitelerden gelen tasarı ve önerileri de var. Taşınmaz Mal (Tasarruf, Kayıt ve Kıymet Takdiri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Milli Eğitim Denetleme ve Yönlendirme Kurulu (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasa Tasarısı, Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkındaki (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve Mahkemeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı da Genel Kurul’un bugünkü gündeminde bulunuyor.

KKTC Güvenlik Kuvvetlerini Güçlendirme Kurumu’nun 1 Temmuz 2015-30 Haziran 2016 Mali Dönemi’ne İlişkin Hesaplarının Sayıştay Denetim Raporu da bugün Genel Kurul’da görüşülecek.

YENİ YASAMA YILI DEĞİL; BEŞİNCİ YASAMA YILI’NIN DEVAMI

Anayasa ve Meclis İç Tüzüğü’ne göre, yeni yasama yılı her yıl ekim ayının ilk iş günü başlıyor.

Ancak Meclis Genel Kurulu’nun 2 Ekim’de yapacağı toplantı, yeni yasama yılı değil; Sekizinci Dönem Beşinci Yasama Yılı’nın devamı olacak.

Toplantı, 2013’te yenilenen Meclis İç Tüzüğü’nün 3. maddesinin 3. fıkrasındaki “5. yasama yılının sona ermesinden seçimlerin yapılmasına kadar geçen süre de 5’inci yasama yılı sayılır” kuralına göre yapılacak.

KKTC’de son genel seçimler, bilindiği gibi Temmuz 2013’te yapılmıştı. Seçimin ardından yasama yılı olarak 5 yıl doldu ancak takvim yılı olarak süre dolmadı. Bu nedenle Meclis’in yeni genel seçime kadarki sürede yapacağı toplantılar, 5’inci dönem çalışmalarından sayılacak.

SİBER, YENİ GÖRÜNÜMÜN İÇERİĞE DE YANSIMASI TEMENNİSİNDE BULUNDU

Kıbrıs Postası’na konuşan Meclis Başkanı Sibel Siber, yenilenen Genel Kurul salonunun süren yasama yılına olumlu yansıması temennisinde bulunarak, “Meclis’in verimliliği her şeyden önemli… bu, halka da olumlu yansır” ifadelerini kullandı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars'ın babası Erdoğan Baybars anjiyo olacak
image İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars'ın babası ve aynı zamanda gazeteci ve köşe yazarı olan Erdoğan Baybars, anjiyoya alındı.
Canan Onurer ile "Sabahın Haberleri" (CANLI YAYIN)
image Canan Onurer, hafta içi her gün sabah saat 08.30'da Kıbrıs Postası TV'de gündemi değerlendiriyor...
Sibel Siber: "Seçimi kaybettim diye, oturacak değilim!"
image Kıbrıs Postası TV'de yayınlanan Soru İşareti'ne konuk olan Cumhuriyet Meclisi Eski Başkanı ve Eski Başbakan Sibel Siber, bazı siyasi partilerin içerisinde yaşadıkları olayların ve çekişmelerin son yapılan Cumhurbaşkan...