Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 27 Ekim 2017, Cuma 12:00
banner

Halkın partisindeki perde aralandı...

Halkın partisindeki perde aralandı...Kuruluşundan bu yana üyesi ve ateşli savunucusu olan, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık eski Özel Kalem Müdürü Göktürk Ötüken, Halkın Partisi’nden kopuşunu zehir zemberek sözlerle anlattı.
Paylaş  
82
35
88
3

Kıbrıs Postası

Kuruluşundan bu yana üyesi ve ateşli savunucusu olan, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık eski Özel Kalem Müdürü Göktürk Ötüken, Halkın Partisi’nden kopuşunu zehir zemberek sözlerle anlattı.

Dialog TV ekranlarında çok tartışılması beklenen ifadeler kullanan ve hayal kırıklığını anlatan Ötüken, Genel Başkan Özersay’a yönelik “Dürüst değilsen temiz de değilsin; Temiz değilsen iyi de yönetemezsin” diye konuştu.

Göktürk Ötüken, HP’nin Özersay’ın kimliğinde bir yere geldiğini ve topluma karşı dürüst olmak zorunda olduğunu belirterek “Yapılan konuşmalarda, ilkeleri topluma lanse edip partiye geri döndüğünde bu ilkeler çerçevesinde hareket edilmelidir. Örneğin kahvelerde insanlara biz iş adamlarıyla öyle ilişkiler kurmayacağız diyip ve mevcut düzen partilerine işaret edip partiye döndüğünde öyle yapmazsa olmaz” dedi.

Ötüken “Eğer beni yalanlayacaklarsa hangi iş adamları ile hangi menfaat ilişkilerini kurduklarını da açıklarım. Hiç çekinmem” diye de ekledi.

HP’nin çok konuşulan Demokrasi Mitingi ’ne Türkiye’nin baskısı neticesi gittiğini de iddia eden Göktürk Ötüken, “Genel Sekretere sorduk neden diye… Hala yanıt kulağımdadır: Türkiye’den baskı gördük. Bir mitinge katılmak için Türkiye’den gördüğü baskıya dayanamayan, göğüs geremeyen bir partinin genel başkanı Kıbrıs Türk Halkının kendisini ‘kendi iradesiyle’ yönetme hakkından bahsedemez” ifadelerini kullandı.

Parti içi demokrasinin de evlere şenlik olduğun belirten Ötüken, partide aksi fikir söyleyenlerin altı çizilerek dışlandığını hatta Genel Başkan Özersay’ın kahvelerde kendisine aksi fikir ifade edenleri de azarladığını iddia etti.

Ötüken “üyelik başvurularını nasıl değerlendirdilerse adaylıklar da öyle… Bugün tamamen sayın genel başkanın uhdesinde… PM’de yapılacak olan aday belirleme yetkisini Genel Başkana vermek. Özersay kalemi eline alacak ve adayları tek tek yazacak. Ben bunu genel sekretere sorum. Evet, doğrudur dedi. Üyelik kabulünde de zaten benzer çelişkiler yaşandı” dedi.

Kuruluşundan bu yana üyesi ve ateşli savunucusu olan, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık eski Özel Kalem Müdürü Göktürk Ötüken, Halkın Partisi’inden kopuşunu zehir zemberek sözlerle anlattı.

Ötüken Özersay’a yönelik “Dürüst değilsen temiz de değilsin; Temiz değilsen iyi de yönetemezsin” diye konuştu.

Dialog TV ekranlarında konuşan Ötüken’in çok tartışılması beklenen ifadeleri şöyle; “Çok emeğim olan bu partinin Kıbrıs Türk halkının da aslında siyasete güveninin kalmadığı bu ortamda son seçeneği olduğunu düşündüğüm için partide aksi giden şeylerin sürekli olarak düzelmesini bekledim.

Partide hala daha görüştüğüm, inandığım, gerçekten bu ülkeye katkı koymak isteyen ve beklentisi olmayan, temiz siyaset isteyen arkadaşlarım, sevdiklerim, dostlarım var.

Halkın Partisi’nin çıkış noktası nedir? Temiz toplum, siyaset... Kıbrıs Türk halkının kendi iradesine dayanan bir yönetim ve bundan taviz vermeme… Sosyal adalet ve hukukun üstünlüğü…

Ben bu ilkeler için HP üyesi oldum. Ama şu var: dürüst değilseniz temiz de değilsiniz. Temiz değilseniz iyi de yönetemezsiniz”

“GENEL SEKRETERİN YANITI HALA KULAĞIMDA: TÜRKİYE’DEN BASKI GÖRDÜK”

“Halkın Partisi Kudret Özersay’ın kimliğinde bir yere gelmiştir ve topluma karşı dürüst olmak zorundadır. Yapılan konuşmalarda, ilkeleri topluma lanse ederken partiye geri döndüğünde bu ilkeler çerçevesinde hareket edilmelidir. Örneğin kahvelerde insanlara biz iş adamlarına öyle ilişkiler kurmayacağız diyip mevcut düzen partilerine işaret edip partiye döndüğünde öyle yapmazsa olmaz.

Kıbrıs Türk halkının kendi iradesine dayanan bir yönetim anlayışından bahsediyor Sayın Özersay…

O halde bakalım Halkın Parti’sinin metazori olarak götürüldüğü ve isminin yazıldığı demokrasi mitingine… Partinin büyük bir kısmı bu mitinge katılmaya karşı çıktı. Genel Sekretere sorduk neden diye… Hala yanıt kulağımdadır: Türkiye’den baskı gördük. Bir mitinge katılmak için Türkiye’den gördüğü baskıya dayanamayan, göğüs geremeyen bir partinin genel başkanı Kıbrıs Türk Halkının kendisini ‘kendi iradesiyle’ yönetme hakkından bahsedemez…”

“PARTİ İÇİ DEMOKRASİ EVLERE ŞENLİK”

Parti içi demokrasi evlere şenlik… Aksi fikir söyleyenler altı çizilerek dışlanıyor. Kahvelerde genel başkan kendisine aksi fikir söyleyen vatandaşı dahi azarlıyor. Sinirlerinize hâkim olacaksınız…

Sinirlerinize hâkim olacaksınız aksi fikir söyleyene de fırça çekiyor. Herkesin iktidarı olacaksınız. 350 üyeli bir kurultay nasıl halkın partisidir. Bunları incelemek lazım…

Toparlanıyoruz Hareketine ilişkin ise ‘tam olarak arka bahçe’ ifadesini kullandı ve inşallah HP kendisini toparlar dedi.

“ADAYLIK MEVKİ YA DA BENZER BİR TALEBİM OLMAMIŞTIR”

Partiden hiçbir beklentisi olmadığını da sözlerine ekleyen Göktürk “partiden ayrıldığımda seçim de yoktu. Bunu da iddia edemezler. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden beri hep yanında oldum kendi de söyler: tek bir gün olsun benim Özersay’dan adaylık mevki ya da benzer bir talebim olmamıştır. Makamlar adaylıklar takdimle olur taleple olmaz. Parti içeresinden kalsaydım adaylık başvurumu da yapardım” dedi.

Seçim öncesi aday belirleme konusunda ise Göktürk “üyelik başvurularını nasıl değerlendirdilerse adaylıklar da öyle… Bugün tamamen sayın genel başkanın uhdesinde… PM’de yapılacak olan aday belirleme yetkisini Genel Başkana vermek. Özersay kalemi eline alacak ve adayları tek tek yazacak. Ben bunu genel sekretere sorum. Evet, doğrudur dedi. Üyelik kabulünde de zaten benzer çelişkiler yaşandı” dedi.

“3 LİDERDEN NE ÖĞRENDİN?”

Göktürk Özarsay’a şu çarpıcı soruları sordu; “Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Özersay’ın bir söylemi vardı hatırlarsanız. Sayın Denktaş’la Sayın Talat’la ve Eroğlu ile çalıştım ve onlardan çok sey öğrendim. Listeciliğimi mi öğrendi. Anti demokratik parti yönetimini mii talimat almayı mı? Sayın Özersay bize bu üç liderden ne öğrendiğini anlatsın. Ben partinin içinde bunları yaşadım.

Ötüken sözlerini şöyle tamamladı; “Halkın Partisinin geldiği nokta çok üzülünecek bir noktadır. Halkın Partisi Kıbrıs Türk halkının umutlarını heba etme noktasındadır. Böyle giderlerse ne yürüyecek yolları ne de yol arkadaşları kalacak bu mevcut düzen partilerine toplumu mahkûm edecekler… Vatandaşa doğru söyleyecekler gittikleri bu yol, yol değildir.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
15
 
0
 
8
 
2
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
28 Ekim 2017, Cumartesi
Hasan Ciftci         - Londra
Bizim cocuklarimiza ne ogretecegimiz size kaldiysa yandik. Yazik bagimsiz adaylar kazanamaz dediniz, sizin gibi bir cevherden mahrum kalicaz

27 Ekim 2017, Cuma
GÜNEY BAHÇELERLİ         - LEFKOŞA
GÜNAYDIN

27 Ekim 2017, Cuma
Mehmet Yalkın         - Lefkoşa
Pandoranın kutusu açıldı. Uzaktan gazel okumak kolaydır. Gerçekler su yüzüne çıktı.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Dört su firmasının üretimi durduruldu
image Sağlık Bakanlığı'nın düzenli olarak yaptığı denetlemeler doğrultusunda dört su firmasının "değerlerinde maksimum seviyenin üzerinde çıktığı" gözlemlenerek üretimi durduruldu.
Hava sıcaklıkları artıyor
image Hava sıcaklığı yarından sonra 4 derece artacak, 29 Nisan'a kadar da yağmur öngörülmüyor. Sıcaklık 25-28 derece dolaylarına yükselecek.
DP Genel Başkanı Denktaş'tan 23 Nisan mesajı
image Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Denktaş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.