Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 17 Ocak 2018, Çarşamba 16:20

Başbakan Özgürgün sessizliğini bozdu... Seçim sürecinde hakkındaki iddialara yanıt verdi

Başbakan Özgürgün sessizliğini bozdu... Seçim sürecinde hakkındaki iddialara yanıt verdiBaşbakan Hüseyin Özgürgün sessizliğini bozdu. Özgürgün, yaptığı basın açıklamasıyla seçim sürecinde hakkında ortaya atılan iddialara yanıt verdi.
Paylaş  
24
26
20
11

Başbakan Hüseyin Özgürgün sessizliğini bozdu. Özgürgün, yaptığı basın açıklamasıyla seçim sürecinde hakkında ortaya atılan iddialara yanıt verdi.

Başbakan Özgürgün tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Toplumun tüm kesimlerinin malumu olduğu üzere oldukça zorlu bir seçim sürecini başarıyla geride bıraktık. Ulusal Birlik Partisi seçimden zaferle çıkarak halktan yeniden güvenoyu aldı.

Ülkenin kaderini etkileyecek olan bu seçim sürecinde ne yazık ki siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsıma, özel yaşantıma ve o dönemde devam eden boşanma davama dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla süreç sabote edilmeye çalışılmıştır.

Ne var ki; siyaseten güçsüz, kaybedeceği açık ve politik argüman geliştirmekten yoksun kesimlerin bilinçli bir şekilde yürüttüğü, ülke siyasetiyle, halkımız ve ülkemizin sorunlarının çözümüyle yakından uzaktan ilgisi olmayan bu ‘kara propaganda’ çabaları sonuçsuz kalmıştır.

Hakkımda geliştirilen onca spekülasyon ve iftiraya yanıt vermemeyi tercih ettim. Hatta genel başkanlığını yürüttüğüm Ulusal Birlik Partisinin yeni dönem projelerini halkımla paylaşacağım aynı zamanda diğer partilerin projesizlik ve vizyonsuzluklarını halkın önünde yüzlerine söyleyebileceğim en etkili platform olan televizyon canlı yayınlarına bu kararım nedeniyle katılamadım. Başbakan ve bir insan olarak beni yıpratan, üzen, hatta kıran onca asılsız iddiaya karşın sorumluluğumun bilinciyle sessizliğimi korudum.

Boşanma davam ve seçim sürecinin aynı zaman dilimine denk gelmesi nedeniyle oldukça yıpratıcı olan bu süreçte herhangi bir açıklamamın gerek hukuk sürecine zarar verme, gerekse de seçim sürecinde art niyetli kesimlerin istedikleri sonucu elde etme tehlikesine rağmen sürdürdüğüm sessizliğimi, seçim öncesinde de belirttiğim üzere bugün itibariyle sona erdirmeye karar verdim.

Bu aşamadan sonra sonuçlanmış bir boşanma davası ve bitmiş bir seçim süreci hasebiyle hakkımda yürütülen haksız spekülasyonlara ve çirkin iddialara öncelikle bir birey, bir yurttaş, bir eş, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve bu ülkenin Başbakanı sıfatıyla yanıt verme zamanının geldiğini düşünüyorum. Netice itibariyle sükût her zaman ikrar demek değildir.

Değerli halkımız,

Boşanma davamın devam ettiği süreçte öncelikle en temel yurttaşlık haklarından olan özel yaşamın gizliliği kuralının ihlal edildiğini üzülerek gördüm. Üzüntümü bir kat daha arttıran husus ise, en temel yasal hakların hukukçular eliyle çiğnenmiş olduğu gerçeğidir. Boşanma davasıyla ilgili ortaya atılan parasal değerler ve gayrı menkullerle ilgili iddialarla, gerek şahsımı gerekse de yıllardır hassasiyetle yürüttüğüm siyasi yaşantıma leke sürülmeye çalışılmıştır. Tüm bu mesnetsiz ve amacı malum olan iddiaların yanıtlanması elzem olmuştur.

Bu süreçte söz edilen parasal değerlerin, uzun yıllardır milletvekili, bakan veya başbakan maaşıyla biriktirilmesi mümkün olmadığı aşikardır. Ancak bu gerçeklik, özel yaşantısını kamuoyunun gündemine taşımaktan her zaman imtina eden ve magazin yerine siyaset üretmek için çabalayan bir yurttaş olarak bana iftira atılmasını ve imalarda bulunulmasını haklı çıkaramaz.

Bugün söz konusu kara propagandayı yürütenlerin maksadına, bilerek veya bilmeyerek alet olan bazı gazetecilerimizin ve yazarlarımızın bunca iddia karşısında şahsımın neden sessiz kaldığını da düşünmesi, bunun nedenleri üzerine de en az diğer iddialar kadar kafa yormasını beklemek de sanırım hakkımdır. 

Açıklıkla ifade etmek isterim ki; söz konusu miktarlar boşanma davamı nihayete erdirebilmek ve her iki tarafın bozulan huzurunu sağlamak için, banka borcu ile alınan bir malın satışı ile bir bankadan aldığım krediye ek olarak ailem ve yakın arkadaşlarımdan makul bir sürede geri ödemek kaydıyla aldığım borç ile oluşmuş bir rakamdır.

Hüseyin Özgürgün olarak söz konusu boşanma davasından kaynaklı bu sorumlulukların altından kendi imkanlarımla kalkmam mümkün olmadığı için ailem ve yakın arkadaşlarımdan destek alarak, boşanmanın tüm külfetini karşılamış bulunmaktayım.

Bu süreçte, hakkımda üretilen asılsız iddialar ve atılan iftiraların sahipleri bütün söylediklerini kanıtlamakla yükümlüdürler. Bunun aksi, onları müfteri olarak bu toplumun yüzüne bakamayacak hale getirir. Bu ülkenin Başbakanı olarak her türlü soruşturmaya açık olduğumu ve verilmeyecek hiçbir hesabım olmadığının bilinmesini isterim. Buna karşılık hakkımda yapılan ve bir demokratik sürecin yönünü değiştirmeye yönelik asılsız iddiaların kanıtlanmaması durumunda hukuki haklarımı korumak için gerekli yollara başvurmaktan asla çekinmeyeceğimin bilinmesini isterim.

Değerli Kıbrıs Türk Halkı,

Toplumun güvenini kaybetmiş, projeleri, politikaları, vizyonları halk tarafından çöpe atılmış, siyasi olarak kaybetmeye mahkum kesimlerin oy kaygısı ile insanlık onuru ile oynamaktan bile çekinmeyen zihniyetlerin siyaseti düşürdükleri seviye nedeniyle onlar adına da hicap duyan bir siyasetçi olarak; halkın asılsız iddialar, iftiralar ve spekülasyonlara en doğru yanıtı sandıkta vermiş olduğunu görmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Halkımız, tüm siyaset dışı, kişilerin özel yaşantısına dayanan, sığ iddia, itham ve iftiralara itibar etmediğini 7 Ocak’ta sandıkta göstermiştir. İftiracı odakların Kıbrıs Türk halkının aile, ahlak, kültür anlayışı ve zekasıyla alay edemeyecekleri gibi, bu yolla siyasi kazanım sahibi de olamayacaklarını öğrenmiş olmalarını temenni ediyorum.

Sıradan bir yurttaş, bir ağabeyiniz, kardeşiniz, evladınız, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün olarak bu zorlu süreçte yanımızda olan, dedikodulara, iftiralara, çirkin yalanlara itibar etmeyerek siyasi olgunluğunu koruyan tüm halkımıza ve bu zorlu süreçte birbirimize kenetlendiğimiz Ulusal Birlik Partililere sonsuz teşekkürlerimi sunarım."


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
28
 
0
 
26
 
1
 
6
 
1
 
3
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
11
ONAY BEKLEYENLER
0
20 Ocak 2018, Cumartesi
Mehmet Dumanlı         - Lefkoşa
Ferit kardeşim, seninkisi tahmini hava raporu. Süreçte yapılan açıklamaları okusan Başbakan'ın evlilik süresince eski eşiyle toplamda 70 gün civarında bir arada olabildiğini görecektin. Bu boşanmanın kararı alınalı davadan 1,5 yıl evveline dayanır.

Bilmeden konuşmamakta fayda var. seninkisi ön yargı...

19 Ocak 2018, Cuma
suleyman         - Girne
Inanani da inanacakolani da

19 Ocak 2018, Cuma
Ferit         - Lefkosa
Sayın Başbakanım Hüseyin Özgürgün haddim olmayarak bir soru sormak isterim.
Hani dediniz ya, söz konusu meblağları boşanmanız için çektiniz ve borç aldınız.
Bir zahmet o çekilen ve yatırılan paraların tarihleri ile boşanma davasının olduğu tarihleri bizimle paylaşır mısınız ?Yada bu paralar hesabınıza yatırılır ve çekilirken sizin boşanma gibi bir durumunuz var mıydı acaba ?Bir zahmet bizlerle paylaşırsanız çok memnun oluruz.Ben iddia ediyorum ki, bu paraların hesabınıza yatışı ve çekilişi döneminde sizin değil boşanma sürecinizden ayrılığınızdan bile söz etmek mümkün değildi!
Siz ne dersiniz ?

18 Ocak 2018, Perşembe
Luricadi         - Isgele
Annad gizim Feriha da cok zevgli oluyor

18 Ocak 2018, Perşembe
Naciye         - Girne
Cok geciktin be ablam aciklama yapmak icin.Aciklamalarin da bir birine uymaz be yavrum.Cikacak medyanin onune ve konusacan ki bu toplum sana afferin ceksin.Ama evliyken,daha karindan ayrilmadan baska bir kadinla iliski kurman zaten seni sifirlamisti.Bakayin bir iki arkadasa sorayim 3-5 lira borc versinler bana.

17 Ocak 2018, Çarşamba
Bankaci Mustafa         - Lefkosa
Bankadan kredi çekerek mal alırsam, banka bu malı '' ipotek '' alır. Peki ben bu malı satmak istersem ilk alacaklı kim olur? Banka olmazmı !! Nasıl bankadan kredi çekerek mal almış da satmış anlamadım.. !Bu açıklama aklımızla dalga geçmektir, hangi mal, hangi kredi, hangi borç...??? Zeki Müren de bizi görecek mi.

17 Ocak 2018, Çarşamba
Ziya         - Lefkosa
Meğer boşanma külfetini karşılayabilmek için Ailesinden ve yakın arkadaşlarından 700 bin dolar ve 250 bin sterlin borç almış Sayın Başbakan Özgürgün. 700 bin doları ailemden ve yakın dostlarımdan makul şekilde ödemek için 'borç' aldım.
Bu borçları veren yakın arkadaş ve aile bireyleri ne iş yapar ve gelirleri nedir ?
Ha de çok 'gurdalamayalım' ve gabul edelim ki bu para borç alındı.Peki ayni belgelerde ( mahkemeye sunulan ) 180.000 bin stg ve 286.000 bin dolar daha var onlar nereden ve nasıl elde edilmiş ?
ve o 180.000 bin stg özyalçından alınan bir ev için havale edilmiş ki o evin piyasa değeri 400-450 bin stg.
Peki geriye kalan 270.000 bin stg nerden ve nasıl ödenmiş?
Yoksa Ö......n 450.000 stg lik evi 180.000 bin stg'ye mi vermiş ? Tam bir ay aldi aciklama icin ama bu hesap tutmaz.Resmen gerizekali olmusuz da haberimiz yokmus.

17 Ocak 2018, Çarşamba
Guney bahcelerli         - Lefkosa
Bosverin basbakanim herkes boyunun olçusunu aldi .karsinizda politika yapmayi bilmeyip sadece çamur atan insanlar var.basarinizi cekemiyorlar bakin küstüler de size hükümetede girmezler.

17 Ocak 2018, Çarşamba
Aytac         - Lefkosa
Hazim zorlugu var basbakanim ubp nin gunesi isitinca sicaktan ne konustuklarini bilmezler

17 Ocak 2018, Çarşamba
Alimehmet         - Londra
Sn ozgurgun parayi kimden aldigini daaciklaman gerekir.ici dolu olmayan kelimeleri halk yemez.
Sen baska ulkede bunlari yapsan seni duman ederler

17 Ocak 2018, Çarşamba
Kemal         - Lefkoşa
Pardon ama tatmin edici bir açıklama değil. Birileri beyin adına yazmış ve basına dağıtmış.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

UKÜ Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü öğrencileri projelerini Özdemir To...
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü öğrencileri, projelerini siyasal iletişim ve reklam kampanyaları alanında hizmet veren Te-medya Reklam Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Özdemi...
Bazı Mesarya köylerinde yarın elektrik kesintisi uygulanacak
image Orta gerilim elektrik şebekesinde yapılacak şebeke düzenleme çalışması nedeniyle bazı Mesarya köylerinde yarın elektrik kesintisi uygulanacak
Arıklı: "KIB-TEK cumhuriyetiyle mücadelede hükümete desteğimiz tamdır"
image YDP Güvercinlik köyünde örgüt seçimini tamamladı ve “geleneksel sabah kahvaltısı” programını devam ettirdi.