Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 8 Şubat 2018, Perşembe 07:43
banner

Avukat Öztürk: "Afrika'nın yayınları sanıkları tahrik etti"

Avukat Öztürk: Afrika'nın yayınları sanıkları tahrik etti22 Ocak olaylarının 6 sanığı dünkü duruşmada suçlarını kabul ederken, yeni iddialar ortaya atıldı, dava yarına ertelendi…
Paylaş  
19
13
20
5

  • 22 Ocak’ta Afrika gazetesine yönelik gerçekleşen şiddet olaylarına ilişkin tutuklanan 6 sanık, geçtiğimiz gün üçüncü kez yargıç karşısına çıkarıldı. 
  • Haklarındaki suçlamaları kabul eden sanıkların avukatı Enver Öztürk, olay günü Afrika gazetesi binası içerisinde bulunan kişilerin bina önünde toplanan eylemcilere ‘el-kol hareketi’ yaparak tahrik ettiğini iddia etti.
  • Öztürk’ün, söz konusu ‘el-kol hareketleri’ hakkında tanıkların olduğunu kaydetmesi üzerine Kıdemli Yargıç Tacan Reynar tanıkların dinlenmesi ve mesai saatinin sona ermesi nedeniyle duruşmayı 9 Şubat 2018 tarihine erteledi.
  • Öte yandan Afrika Gazetesi’ne 21 Ocak 2018 tarihli yayın nedeniyle Savcılık tarafından soruşturma açıldığı açıklandı. Savcı Ayşe Kaymak Şadi, olay günü meydana gelen maddi hasarın toplamda 17 bin 457 TL olduğunu ifade etti. 

 Cansu YARIŞAN – Ertuğrul SENOVA

22 Ocak 2018 tarihinde yapılan eylemlerde, Afrika gazetesine yönelik meydana gelen şiddet içerikli olaylar nedeniyle tutuklanan 6 sanık, dün üçüncü kez mahkeme huzuruna çıkarıldı. 

Polis, mahkeme içerisinde yoğun güvenlik önlemleri alırken, yaklaşık 25 kişiden oluşan bir grup, mahkeme bahçesinde davayı takip etti. Davayı takip edenler arasında Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Sekreteri ve Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu ile Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) Genel Başkanı Buray Büsküvütçü’de hazır bulundu. 

YDP’li vekil Zaroğlu’nun davayı mahkeme salonunda da takip ederek, verilen aralarda bahçedeki gruba gidişatla ilgili bilgi verdiği gözlemlendi. 

SUÇLAMALARI KABUL ETTİLER

Mahkeme huzuruna tutuklu olarak çıkarılan sanıklar Ümit Taş, Ahmet Türkmen, Bayram Ak, Mehmet İpek, Oktay Güney ve Abdülhadi Doğan, kanunsuz topluluk, ayaklanma, mala zarar verme, mülke tecavüz ve polis memurunun ikazına uymayarak eylemlerine devam etme suçlarını kabul etti.

MADDİ HASAR 17 BİN 457 TL

Savcılık tarafından yargıca beyan edilen suçları mahkeme huzurunda kabul etmesinin ardından, Savcı Ayşe Kaymak Şadi 21 Ocak tarihinde yayınlanan Afrika gazetesi manşetini, olay mahallinde bulunan demir boru, çeşitli sayı ve ebatta taş ve sert cisimleri, Afrika gazetesine ait güvenlik kamerası kayıtlarını ve olay yerinde çekilmiş fotoğraflardan oluşan albümleri mahkemeye emare olarak sundu ve olay günü meydana gelen maddi hasarın toplamda 17 bin 457 TL olduğunu açıkladı.

'BENZERİ SABIKA KAYDI' EMARE OLARAK ALINDI

Savcının açıklamasına göre olayda adı geçen 6 sanıktan birinin sabıka kaydında 17 Mayıs 2016 tarihinde kanunsuz toplulukta yer alma suçu bulunduğu mahkemeye sunularak, yargıç tarafından emare olarak alındı. Diğer 5 sanıktan birinin sabıkasız olduğu açıklanırken diğer 4 sanığın ise benzeri sabıka kaydı bulunmadığı kaydedildi.

YAYINLAR VE EL-KOL HAREKETLERİ 'TAHRİK ETTİ' İDDİASI…

İddia makamının beyanlarının ardından söz alan Avukat Enver Öztürk, Ortadoğu’da yaşanan çatışma, terör olayları ve iç karmaşadan bahsetmesinin ardından ‘KKTC’nin böylesi faaliyetlerin bulunmadığı bir ada olduğunu, bunu sağlayanın ise Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti askerinin adada bulunması’ olduğunu öne sürdü. Sanıkların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu hatırlatan Avukat Öztürk, Afrika gazetesinin 21 Ocak 2018 tarihinde yaptığı yayında Türkiye’yi işgalci olarak tanımladığını ve 8 Aralık 2017 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nı aşağılayıcı şekilde ‘karikatür’ yayınladığını ifade ederek söz konusu gazete yayınlarını mahkemeye emare olarak sundu. Avukat Öztürk’ün söz konusu yayınların sanıkları tahrik ettiği ve toplumda Türkiyeli – Kıbrıslı kutuplaşmasına neden olduğunu belirtmesi üzerine Afrika Gazetesi’ne 21 Ocak 2018 tarihli yayın nedeniyle Savcılık tarafından soruşturma açıldığı açıklandı. Avukat Öztürk, mahkemeye sunduğu bir diğer beyanda ise olay günü Afrika Gazetesi binası içerisinde bulunan kişilerin bina önünde toplanan eylemciler ‘el-kol hareketi’ yaparak tahrik ettiğini iddia etti. 

DURUŞMA 9 ŞUBAT'A ERTELENDİ

Avukat Öztürk’ün, söz konusu ‘el-kol hareketleri’ hakkında tanıkların olduğunu kaydetmesi üzerine Kıdemli Yargıç Tacan Reynar tanıkların dinlenmesine olanak tanımak ve mesai saatinin sona ermesi nedeniyle duruşmayı 9 Şubat 2018 tarihine erteledi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
5
ONAY BEKLEYENLER
0
11 Şubat 2018, Pazar
Zeki         - Lefkosa
Sanıklar aleyhlerine getirilen ithamları kabul ettiklerine göre daha ne tartışılıyor ?

8 Şubat 2018, Perşembe
archi         - Moscow
Zaroglu da Buskuvutcu de bu suclularla birlikte ebedi sinir disi edilmelidirler!!!Dagdan gelen bagdakileri kovuyor....yahu bu insanlar turkiyeli degil mi??? Yabanci bir ulkede o ulkenin yasalarina uymalidirlar Gitsinler turkiyede huliganlik yapsinlar. Burasi sorma gir hani degildir!!!Bu iki kisi de gidip Turkiedekindavalilari desteklesinler!!! Kibrisda onlara ihtiyac yoktur!!!Turkiye butun zibilini kibrisa doktu....3

8 Şubat 2018, Perşembe
Ozcan         - Lefkosa
Pardon be gardaslar ama medeniyetsiz,geri kalmislar tahrik olur.Akli yerinde olan niye tahrik olsun ki?Her tahrik olan ,gitsin,kirsin,doksun,parcalasin ve kan govdeyi gotursun.Bu mu sizing mentaliteniz?

8 Şubat 2018, Perşembe
Mert Sakarya         - Lefkosa
Suclarini itiraf etmisler, suc sabit yani...Bu sahislar cezalarinin bitimini muteakip sinirdisi edilmeli, vatandas olan varsa yurttasligi derhal iptal edilip geldigi ulkeye deport edillmeli ve en az 10 sene ulkeye girisi yasaklanmalidir.

8 Şubat 2018, Perşembe
Mert Sakarya         - Lefkosa
Suclarini itiraf etmisler, suc sabit yani...Bu sahislar cezalarinin bitimini muteakip sinirdisi edilmeli, vatandas olan varsa yurttasligi derhal iptal edilip geldigi ulkeye deport edillmeli ve en az 10 sene ulkeye girisi yasaklanmalidir.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Oktay: "Hidrokarbon kaynakları konusunda KKTC'yi kimsenin insafına bırakacak ...
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda; Rum tarafının Kıbrıs'ta tek hakimin kendileri olmadığı ve Kıbrıslı Türklerin en az kendileri kadar eşit ve hak sahibi olduğunu içine sindirmesi halinde çıkış yolu buluna...
Oktay: "Kıbrıslı Türklerin çıkarına olmayan hiçbir şeyde oldubittiye izin ver...
image Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, gerek ada etrafındaki hidrokarbon kaynakları gerekse Kıbrıs sorununda, Kıbrıs Türklerinin çıkarına olmayan hiçbir şeyin, hiçbir şekilde oldubittiye getirilmesine müsaade et...
KTTO heyeti Ankara'da temaslarda bulunuyor
image Odadan verilen bilgiye göre, Türkiye-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ticaret Odası Forumu toplantısı nedeniyle Ankara'da bulunan Turgay Deniz başkanlığındaki Kıbrıs Türk Ticaret Odası heyeti, bugün Ankara Ticaret...