Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 11 Şubat 2018, Pazar 09:00

Tek istekleri insani şartlarda çalışabilmek

Tek istekleri insani şartlarda çalışabilmekÜlkemizde bulunan ve Kuzey Kıbrıs’taki yaşam koşullarını, sorunlarını ve isteklerini Kıbrıs Postası’na anlatan Surlariçi’nde yaşayan Pakistan vatandaşları, buraya gelirken neler umduklarını, nasıl vaatlerle karşılaştıklarını, neler yaşadıklarını ve isteklerini anlattılar.
Paylaş  
15
18
15
0

KIBRIS POSTASI - Rahmican Çalışkan

Ülkelerinden çalışmak için geldiler, kimi 10 yıldır ailesini görmüyor. Onlar, Pakistan’dan ülkemize daha iyi bir hayat için çalışmaya gelip zor şartlarda çalışan birçok emekçiden sadece birkaçı...

Ülkemizde bulunan ve Kuzey Kıbrıs’taki yaşam koşullarını, sorunlarını ve isteklerini Kıbrıs Postası’na anlatan ve Lefkoşa Surlariçi’nde yaşayan kimisi öğrenci olarak gelen Pakistan vatandaşları, buraya gelirken neler umduklarını, nasıl vaatlerle karşılaştıklarını, neler yaşadıklarını ve isteklerini anlattılar…

Ülkemizde çalışan Pakistanlı işçilerin çoğunun kendileri gibi “mağdur” olduğunu anlatan işçiler, yüksek ücret vaatleri yanında barınma konusunda da çeşitli garantiler alarak geldikleri ülkemizde düşük ücretlerle çalıştıklarını dertlerini anlatacakları bir mecra bulamadıklarını söylediler…

Zor şartlarda ülkelerindeki ailelerine ekonomik olarak katkı koymaya çalışan ve kiraladıkları evlerde, yaşam koşullarını ve günlük hayatlarını özetleyen Pakistanlılar, “Buraya gelmeden önce, Pakistan’ da iken bizi aradılar, sana 3000 Euro para vereceğiz, kalacak yer vereceğiz, her gün yemeğini karşılayacağız diyerek kandırdılar. Buraya geldik bize 1000 TL verdiler başka da bir şey yok” diye konuştu.

• M. A. (İnşaat ustası- 42): “10 yıl çocuklarımı göremedim, çok özlemiştim onları, yabancı gibi gördüler beni”


• M.S (Elektrikçi-28): “Aileme her ay para göndermeye çalışıyorum”

• L. Ş. (Öğrenci-25): “Okuldan sonra inşaatlara gidip yardımcı oluyorum”

• M.A(22): “6 ay boyunca para gönderemedim, her gün 11 saat çalışıyorum”

• F.A (Öğrenci-27): “Bazen inşaatlarda çalışıyorum, bazen hamallık yapıyorum, bazen de ev taşıyorum”
             

Ülkemizde bulunan ve Kuzey Kıbrıs’taki yaşam koşullarını, sorunlarını ve isteklerini Kıbrıs Postası’na anlatan Surlariçi’nde yaşayan Pakistan vatandaşları, buraya gelirken neler umduklarını, nasıl vaatlerle karşılaştıklarını, neler yaşadıklarını ve isteklerini anlattılar.

Kiraladıkları evde, yaşam koşullarını ve günlük hayatlarını özetleyen Pakistanlılar şu şekilde söylediler: “Her odada ikişer kişi kalıyoruz, her odada 1 yatağımız var, yataklarda 2 kişi kalıyoruz. Ufacık bir evde 8 kişi kalmak tabi ki zor, ama hayat ay boyunca para gönderemedim, her gün 11 saat çalışıyorum”şartları pahalı ve dolayısıyla kiralar da Kuzey Kıbrıs’ ta pahalı. Eğer her birimiz ayrı bir kiraya geçersek ailemize para gönderemeyiz. Her sabah saat 6.00’ da kalkıyoruz, hep birlikte kahvaltımızı yapıyoruz ve saat 7.00’de herkes işine gidiyor.

İşyerinde öğlen yemeğimizi karşılamıyorlar, fakat bazen patron insaflı oluyor ve bizlere yemek alıyor. Akşamüstü 16.30’ da paydos ediyoruz, akşam eve gelip hep birlikte yemeğimizi yapıp yiyoruz.

Çama da her Pazar bir kişi seçiyoruz o toplu halde elde herkesin çamaşırını yıkıyor. Pazar günü tatil günümüz, tatil günümüzde öğlene kadar dinleniyoruz, sonra hep beraber yemek yapıyoruz, yemeğimizi yiyip ev işlerini yapıyoruz; genel ev temizliği yapıyoruz.”

Kuzey Kıbrıs’ a nasıl geldiklerini ve kendilerine neler vaadedildiğini, geldikleri zaman nelerle karşılaştıklarını, mağduriyetlerini ve isteklerini söyleyen Pakistanlı işçiler şu şekilde konuştu:

“Buraya gelmeden önce, Pakistan’ da iken bizi aradılar, sana 3000 Euro para vereceğiz, kalacak yer vereceğiz, her gün yemeğini karşılayacağız diyerek kandırdılar. Buraya geldik bize 1000 TL verdiler başkada bir şey yok. Zaten beni arayanlara da ulaşamadım geldiğim zaman… Bu sadece bizim mağdur olduğumuz bir konu değil hemen hemen Pakistan’dan gelen herkes bu konudan dolayı mağdur durumda. Biz diyoruz ki; Kuzey Kıbrıs’ ta bir ofis kurulsun, işverenler bizim paramızı vermediğimiz zaman bu ofise başvuru yapalım, derdimize derman olmasını istiyoruz, geçekten bu konuyla ilgili çok mağduruz.”

“10 yıl çocuklarımı göremedim, çok özlemiştim onları, yabancı gibi gördüler beni”

M. A. (İnşaat ustası- 42): “12 yıldır Kıbrıs’ta yaşıyorum ve 12 yıldır inşaatlarda çalışıyorum, 4 çocuğum var Pakistan’ da okuyorlar, iş imkânı var diye Kuzey Kıbrıs’tayım, aileme para göndermek, çocuklarımın okumasını sağlamak için çalışmak zorundayım. 10 yıl burada kaçak yaşadım, bu sürede ailemi ve çocuklarımı göremedim. Geçen sene af çıktı öyle gidebildim, uzun süre çocuklarımı göremedim, çok özlemiştim onları, geçen sene gittiğim zaman tanıyamadım çocuklarımı ilk başta, yabancı gibi gördüler beni.”

“Bazen inşaatlarda çalışıyorum, bazen hamallık yapıyorum, bazen de ev taşıyorum”

F.A (Öğrenci-27): “4 yıldır Kıbrıs’ ta yaşıyorum. İşletme bölümü öğrencisiyim, hem okuyorum, hem çalışıyorum, okuldan çıktığım zaman ve her hafta sonu nerede iş bulabilirsem orada çalışıyorum, bazen inşaatlarda çalışıyorum, bazen hamallık yapıyorum, bazen de ev taşıyorum. Geçtiğimiz yaz 2 ay Gazimağusa’ da çalışmıştım okul harçlığımı çıkarmak için, ama patronum bana hiç para vermedi.”

“Aileme her ay para göndermeye çalışıyorum”

M.S (Elektrikçi-28): “5 senedir Kıbrıs’ta çalışıyorum, 5 senedir elektrikçiyim, inşaatların elektriğini biz yapıyoruz. Bekarım, aileme her ay para göndermeye çalışıyorum.”

“Okuldan sonra inşaatlara gidip yardımcı oluyorum”

L. Ş. (Öğrenci-25): “4 yıldır Kuzey Kıbrıs’ ta yaşıyorum. Turizm ve otelcilik bölümü öğrencisiyim. Hem okuyorum hem de çalışıyorum, okuldan sonra inşaatlara gidip yardımcı oluyorum. Çok az para veriyorlar, ben de onu okul harçlığı yapıyorum. Sadece yaz tatilinde aileme para gönderebiliyorum, onun dışında okul zamanlarımda ne yazık ki gönderemiyorum.”

“6 ay boyunca para gönderemedim, her gün 11 saat çalışıyorum”

M.A(22): “Yaklaşık 10 aydır buradayım. 6 ay Gazimağusa’ da kaldım, patron bana 2000 TL vereceğini söylemesine rağmen bunun yarısını bile vermedi, bende aileme 6 ay boyunca para gönderemedim, Lefkoşa’ da yeni işe başladım 2 ay oldu, sadece 2 ay para gönderdim, her gün 11 saat çalışıyorum. Pakistan’ da kız arkadaşım var, evlenemedik henüz, burada paramı biriktirip döndüğümde evlenicem.”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
2
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

UKÜ Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü öğrencileri projelerini Özdemir To...
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü öğrencileri, projelerini siyasal iletişim ve reklam kampanyaları alanında hizmet veren Te-medya Reklam Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Özdemi...
Bazı Mesarya köylerinde yarın elektrik kesintisi uygulanacak
image Orta gerilim elektrik şebekesinde yapılacak şebeke düzenleme çalışması nedeniyle bazı Mesarya köylerinde yarın elektrik kesintisi uygulanacak
Arıklı: "KIB-TEK cumhuriyetiyle mücadelede hükümete desteğimiz tamdır"
image YDP Güvercinlik köyünde örgüt seçimini tamamladı ve “geleneksel sabah kahvaltısı” programını devam ettirdi.