Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 11 Şubat 2018, Pazar 09:15
banner

Türkseven: "Atıklar doğaya zarar veriyor, canlıları öldürüyor"

Türkseven: Atıklar doğaya zarar veriyor, canlıları öldürüyorBiyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven kimyasal ilaç atıkları ile ilgili uyarıda bulundu. Türkseven, “Atıklar doğaya zarar veriyor, canlıları öldürüyor, doğaya atılan kimyasal tarım ilaçları ambalajları büyük tehlikelere neden oluyor" dedi.
Paylaş  
6
10
6
0

KIBRIS POSTASI – Cansu YARIŞAN

Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven kimyasal ilaç atıkları ile ilgili uyarıda bulundu. Türkseven , “Atıklar doğaya zarar veriyor, canlıları öldürüyor, doğaya atılan kimyasal tarım ilaçları ambalajları büyük tehlikelere neden oluyor" dedi.

Konu ile ilgili Çiftçiler Birliği’ni ve Tarım Dairesi’ni göreve çağıran Türkseven, Çirftçiler Birliği yetkililerinin üyelerine doğaya zarar vermeyecek şekilde ilaç kullanımı yapması konusunda bilgi ve eğitim vermesi gerektiğini, Tarım Dairesi’nin ise yanlış ilaç kullanımı konusunda yaptırım uygulaması gerektiğini söyledi.

Gönyeli’de bir tarla kenarına atılarak günlerce bırakılan tehlikeli tarım ilacı ambalajları sosyal medyada tepkilere neden olurken, konu ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Biyologlar Derneği Başkanı Türkseven söz konusu ilaç ambalajlarının doğaya büyük zararı olduğunu ve ilaç atıklarının canlıların ölümüne neden olabileceğini açıkladı.

Atıklar doğaya zarar veriyor

Kıbrıs Postası’na konuşan Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven, her yıl tarımsal ilaç ambalajlarının doğada atık olarak bırakılmasının büyük bir sorun teşkil ettiğini belirterek, bu atıkların tehlikeli atık sınıfına girdiğini hatırlattı. Atıkların çocuklar tarafından ellenmesi veya doğada yaşayan yabani hayvanlar tarafından yenilmesinin ölümle sonuçlanacağını ifade eden Türkseven, kimyasal tarımsal ilaç ambalajları içerisinde kalan ilaçların yağmur suları birleşerek yeraltı sularına karışması durumunda büyük bir çevre sorununa neden olduğunu açıkladı.

İlaç kullanımı konusunda çiftçiler bilinçlendirilmeli

Konu ile ilgili Çiftçiler Birliği’ni ve Tarım Dairesi’ni göreve çağıran Türkseven, Çirftçiler Birliği yetkililerinin üyelerine doğaya zarar vermeyecek şekilde ilaç kullanımı yapması konusunda bilgi ve eğitim vermesi gerektiğini,  Tarım Dairesi’nin ise ilaç kullanımı konusunda yaptırım uygulaması gerektiğini söyledi.

                

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Oktay: "Hidrokarbon kaynakları konusunda KKTC'yi kimsenin insafına bırakacak ...
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda; Rum tarafının Kıbrıs'ta tek hakimin kendileri olmadığı ve Kıbrıslı Türklerin en az kendileri kadar eşit ve hak sahibi olduğunu içine sindirmesi halinde çıkış yolu buluna...
Oktay: "Kıbrıslı Türklerin çıkarına olmayan hiçbir şeyde oldubittiye izin ver...
image Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, gerek ada etrafındaki hidrokarbon kaynakları gerekse Kıbrıs sorununda, Kıbrıs Türklerinin çıkarına olmayan hiçbir şeyin, hiçbir şekilde oldubittiye getirilmesine müsaade et...
KTTO heyeti Ankara'da temaslarda bulunuyor
image Odadan verilen bilgiye göre, Türkiye-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ticaret Odası Forumu toplantısı nedeniyle Ankara'da bulunan Turgay Deniz başkanlığındaki Kıbrıs Türk Ticaret Odası heyeti, bugün Ankara Ticaret...