Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 11 Şubat 2018, Pazar 09:15

Türkseven: "Atıklar doğaya zarar veriyor, canlıları öldürüyor"

Türkseven: Atıklar doğaya zarar veriyor, canlıları öldürüyorBiyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven kimyasal ilaç atıkları ile ilgili uyarıda bulundu. Türkseven, “Atıklar doğaya zarar veriyor, canlıları öldürüyor, doğaya atılan kimyasal tarım ilaçları ambalajları büyük tehlikelere neden oluyor" dedi.
Paylaş  
15
19
15
0

KIBRIS POSTASI – Cansu YARIŞAN

Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven kimyasal ilaç atıkları ile ilgili uyarıda bulundu. Türkseven , “Atıklar doğaya zarar veriyor, canlıları öldürüyor, doğaya atılan kimyasal tarım ilaçları ambalajları büyük tehlikelere neden oluyor" dedi.

Konu ile ilgili Çiftçiler Birliği’ni ve Tarım Dairesi’ni göreve çağıran Türkseven, Çirftçiler Birliği yetkililerinin üyelerine doğaya zarar vermeyecek şekilde ilaç kullanımı yapması konusunda bilgi ve eğitim vermesi gerektiğini, Tarım Dairesi’nin ise yanlış ilaç kullanımı konusunda yaptırım uygulaması gerektiğini söyledi.

Gönyeli’de bir tarla kenarına atılarak günlerce bırakılan tehlikeli tarım ilacı ambalajları sosyal medyada tepkilere neden olurken, konu ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Biyologlar Derneği Başkanı Türkseven söz konusu ilaç ambalajlarının doğaya büyük zararı olduğunu ve ilaç atıklarının canlıların ölümüne neden olabileceğini açıkladı.

Atıklar doğaya zarar veriyor

Kıbrıs Postası’na konuşan Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven, her yıl tarımsal ilaç ambalajlarının doğada atık olarak bırakılmasının büyük bir sorun teşkil ettiğini belirterek, bu atıkların tehlikeli atık sınıfına girdiğini hatırlattı. Atıkların çocuklar tarafından ellenmesi veya doğada yaşayan yabani hayvanlar tarafından yenilmesinin ölümle sonuçlanacağını ifade eden Türkseven, kimyasal tarımsal ilaç ambalajları içerisinde kalan ilaçların yağmur suları birleşerek yeraltı sularına karışması durumunda büyük bir çevre sorununa neden olduğunu açıkladı.

İlaç kullanımı konusunda çiftçiler bilinçlendirilmeli

Konu ile ilgili Çiftçiler Birliği’ni ve Tarım Dairesi’ni göreve çağıran Türkseven, Çirftçiler Birliği yetkililerinin üyelerine doğaya zarar vermeyecek şekilde ilaç kullanımı yapması konusunda bilgi ve eğitim vermesi gerektiğini,  Tarım Dairesi’nin ise ilaç kullanımı konusunda yaptırım uygulaması gerektiğini söyledi.

                

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Bazı bölgelerde yarın 5 saat elektrik kesintisi olacak
image Alevkayası, Yayla Tepe Levent Taşocakları ve Karayolları’na ait kum-çakıl işletme tesisleri ve civarındaki tesis ve su motorlarına yarın 5 saat elektrik verilemeyecek.
Tatar: "Elektrik Kurumu'nda yaşananlar skandal"
image Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, hükümet ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda yaşananların skandal olduğunu, hükümetin artık bittiğini, dağıldığını savundu.
Ali Kalyon Mahşeker'in ölüm sebebi kalp krizi
image Gece kulübü işletmecisi 57 yaşındaki Ali Kalyon Mahşeker'in ölüm sebebinin kalp krizi olduğu açıklandı.