Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 11 Şubat 2018, Pazar 09:15
banner

Türkseven: "Atıklar doğaya zarar veriyor, canlıları öldürüyor"

Türkseven: Atıklar doğaya zarar veriyor, canlıları öldürüyorBiyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven kimyasal ilaç atıkları ile ilgili uyarıda bulundu. Türkseven, “Atıklar doğaya zarar veriyor, canlıları öldürüyor, doğaya atılan kimyasal tarım ilaçları ambalajları büyük tehlikelere neden oluyor" dedi.
Paylaş  
6
10
6
0

KIBRIS POSTASI – Cansu YARIŞAN

Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven kimyasal ilaç atıkları ile ilgili uyarıda bulundu. Türkseven , “Atıklar doğaya zarar veriyor, canlıları öldürüyor, doğaya atılan kimyasal tarım ilaçları ambalajları büyük tehlikelere neden oluyor" dedi.

Konu ile ilgili Çiftçiler Birliği’ni ve Tarım Dairesi’ni göreve çağıran Türkseven, Çirftçiler Birliği yetkililerinin üyelerine doğaya zarar vermeyecek şekilde ilaç kullanımı yapması konusunda bilgi ve eğitim vermesi gerektiğini, Tarım Dairesi’nin ise yanlış ilaç kullanımı konusunda yaptırım uygulaması gerektiğini söyledi.

Gönyeli’de bir tarla kenarına atılarak günlerce bırakılan tehlikeli tarım ilacı ambalajları sosyal medyada tepkilere neden olurken, konu ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Biyologlar Derneği Başkanı Türkseven söz konusu ilaç ambalajlarının doğaya büyük zararı olduğunu ve ilaç atıklarının canlıların ölümüne neden olabileceğini açıkladı.

Atıklar doğaya zarar veriyor

Kıbrıs Postası’na konuşan Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven, her yıl tarımsal ilaç ambalajlarının doğada atık olarak bırakılmasının büyük bir sorun teşkil ettiğini belirterek, bu atıkların tehlikeli atık sınıfına girdiğini hatırlattı. Atıkların çocuklar tarafından ellenmesi veya doğada yaşayan yabani hayvanlar tarafından yenilmesinin ölümle sonuçlanacağını ifade eden Türkseven, kimyasal tarımsal ilaç ambalajları içerisinde kalan ilaçların yağmur suları birleşerek yeraltı sularına karışması durumunda büyük bir çevre sorununa neden olduğunu açıkladı.

İlaç kullanımı konusunda çiftçiler bilinçlendirilmeli

Konu ile ilgili Çiftçiler Birliği’ni ve Tarım Dairesi’ni göreve çağıran Türkseven, Çirftçiler Birliği yetkililerinin üyelerine doğaya zarar vermeyecek şekilde ilaç kullanımı yapması konusunda bilgi ve eğitim vermesi gerektiğini,  Tarım Dairesi’nin ise ilaç kullanımı konusunda yaptırım uygulaması gerektiğini söyledi.

                

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Devlet Piyangosu'nun 18 Ağustos çekilişi devretti
image Devlet Piyangosu'nun 18 Ağustos 2018 çekilişinde büyük ikramye satılmayan bilete isabet etti ve devretti.
Sendikalar ek mesai çalışmama eylemini askıya aldı
image Kamu da Örgütlü 5 Sendika KTAMS, Tıp-İş, K.T.Hemşireler ve Ebeler Sendikası,Güç Sen ve Kamu sen, Kamu’da ek mesai çalışmama eyleminin sona erdiğini açıkladı.
CTP Annan'ın ölümü üzerine açıklama yaptı
image Cumhuriyetçi Türk Partisi, BM’nin eski Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ölümü üzerine açıklama yaptı.