Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 13 Şubat 2018, Salı 16:15
banner

Burcu: "Özgürgün döneminde sadece 4 kararname imzalanmadı. İddiaları tümüyle geçersizdir"

Burcu: Özgürgün döneminde sadece 4 kararname imzalanmadı. İddiaları tümüyle geçersizdirCumhurbaşkanı Sözcüsü Barış Burcu, Eski Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün dün meclis kürsüsünden yaptığı konuşmasındaki Cumhurbaşkanı Akıncı ile ilgili iddialara yanıt verdi.
Paylaş  
6
5
6
0

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Barış Burcu, Eski Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün dün meclis kürsüsünden yaptığı konuşmasındaki Cumhurbaşkanı Akıncı ile ilgili iddialara yanıt verdi.

Sözcü, Özgürgün’ün Başbakanlığı döneminde, onaya gönderilen 124 kararnamenin 120’si Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından imzalanarak onaylandığını, aynı dönemde Cumhurbaşkanı’nın imzalamayı uygun görmediği kararname sayısının ise sadece 4 olduğunu yazdı.

Burcu’nun açıklaması şöyle:

“Eski Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün, haksız ve dayanaksız iddialarını Meclis kürsüsünde de sürdürdüğünü üzüntüyle gözlemledik. Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı’nın hükümetten gelen kararnameleri imzalamayarak Özgürgün Hükümeti’ni çalıştırmadığı iddiaları üzerine, şu bilgilerin kamuoyu ile paylaşılması gerekli olmuştur:

Sayın Özgürgün’ün Başbakanlığı döneminde, onaya gönderilen 124 kararnamenin 120’si Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından imzalanarak onaylanmıştır. Aynı dönemde Cumhurbaşkanımız’ın imzalamayı uygun görmediği kararname sayısı ise 4’tür.

Cumhurbaşkanımızın imzalamadığı 4 kararnameden ikisi, Özgürgün Hükümeti tarafından atanmış olmalarına karşın, iki üst düzey yöneticinin yine Özgürgün Hükümeti tarafından görevden alınmasına ilişkin kararnamelerdir. Cumhurbaşkanımız, Tarım Fonu’nun kullanımına ilişkin olarak hukuken tartışmalı bir talimata uymadıkları için söz konusu iki üst düzey yöneticinin görevden alınarak cezalandırılmalarının yerinde olmayacağını değerlendirerek, söz konusu iki kararnameyi imzalamamıştır.

Cumhurbaşkanımız tarafından uygun görülmeyen bir diğer atama kararnamesi, seçime çok yakın bir tarihte, hakkında iddialar olduğu söylenen bir müdürün görevden alınmasına ilişkindir. Cumhurbaşkanımız, “hakkında iddia var” dedikleri kişiyi bulunduğu görevden alırken daha üst bir makama atamayı öngören hükümet yaklaşımını uygun görmeyerek, bu kararnameyi onaylamamıştır.

Dördüncü konu ise, kamuoyunu uzun süre meşgul eden ve kamu vicdanını zedeleyen bir atamaya ilişkindir. Hükümeti denetlemekle sorumlu olan bir makamın iki yakınından biri ayrılırken yerine diğer yakının getirilmesini amaçlayan kararname, Cumhurbaşkanı tarafından uygun görülmeyerek imzalanmamıştır.

22 ay görev yapan Özgürgün Hükümeti döneminde 86 yasa ilk gelişte Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak onaylanmıştır. 11 yasa ise gerekçeli bir şekilde yeniden değerlendirilmek üzere Meclis’e iade edilmiş, bunlardan 8’i ikinci gelişte Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak yürürlüğe konmuştur. Şu an itibarıyla Meclis’te iade olarak bulunan 3 yasa söz konusudur.

Bunun dışında, 4 yasa hakkında hukuki gerekçelerle Anayasa Mahkemesi’nden Anayasaya uygunluk hakkında görüş talep edilmiştir. Bunlardan biri sonuçlanmış ve Anayasaya aykırılık saptanmıştır. Geriye kalan 3 yasa hakkında ise Anayasa Mahkemesi’nden talep edilen görüşlerin verilmesi beklenmektedir.

Tüm bu bilgilerden de açıkça görülmektedir ki, Cumhurbaşkanımızın onayına gönderilen kararname ve yasaları imzalamayarak Özgürgün Hükümeti’ni çalışamaz hale getirdiği yönündeki açıklamalar, tümüyle geçersizdir.”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Oktay: "Hidrokarbon kaynakları konusunda KKTC'yi kimsenin insafına bırakacak ...
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda; Rum tarafının Kıbrıs'ta tek hakimin kendileri olmadığı ve Kıbrıslı Türklerin en az kendileri kadar eşit ve hak sahibi olduğunu içine sindirmesi halinde çıkış yolu buluna...
Oktay: "Kıbrıslı Türklerin çıkarına olmayan hiçbir şeyde oldubittiye izin ver...
image Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, gerek ada etrafındaki hidrokarbon kaynakları gerekse Kıbrıs sorununda, Kıbrıs Türklerinin çıkarına olmayan hiçbir şeyin, hiçbir şekilde oldubittiye getirilmesine müsaade et...
KTTO heyeti Ankara'da temaslarda bulunuyor
image Odadan verilen bilgiye göre, Türkiye-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ticaret Odası Forumu toplantısı nedeniyle Ankara'da bulunan Turgay Deniz başkanlığındaki Kıbrıs Türk Ticaret Odası heyeti, bugün Ankara Ticaret...