Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 16 Şubat 2018, Cuma 07:48
banner

Yenierenköy Belediyesi kapıya kilit vurdu, Esentepe ve Lapta Belediyesi personel maaşlarını geriden ödüyor…

Yenierenköy Belediyesi kapıya kilit vurdu, Esentepe ve Lapta Belediyesi personel maaşlarını geriden ödüyor…Yenierenköy Belediyesi’nde yaşanan mali sıkıntılar nedeniyle, Yenierenköy Belediye Başkan Vekilli Mehmet Kadı ve Belediye Meclis üyeleri istifa dilekçelerini ve belediye binasının anahtarını İçişleri Bakanlığı’na sunması üzerine Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, Lapta Belediyesi ve Esentepe Belediyesi’nde de mali sıkıntılar yaşandığını kaydetti.
Paylaş  
21
16
21
0

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, Yenierenköy Belediyesi’nde yaşanan mali sıkıntıların diğer belediyelerde de yaşandığını kaydederek, Esentepe Belediyesi ve Lapta Belediyesi’nde 5-6 aylık maaş geriliği yaşandığını iddia etti.

Esentepe Belediyesi’nde yaşanan mali sıkıntılar ve personel maaşlarının geriden ödenmesi hakkında Kıbrıs Postası’na açıklamada bulunan Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, belediyede çalışan personellerin 5 maaş geriden ödendiğini kaydederek, en geç Mayıs ayına kadar maaşların eksiksiz olarak ödeneceğini belirtti.

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy ise belediye çalışanlarının 1 maaş geriden ödendiğini ve mali kaynak sağlanması sonucunda en kısa sürede personel maaş ödemelerinin tamamlanacağını kaydederek “Battık, ödeyemiyoruz gibi bir durum söz konusu değil” dedi.

Kıbrıs Postası – Cansu Yarışan

Yenierenköy Belediyesi’nde yaşanan mali sıkıntılar nedeniyle, Yenierenköy Belediye Başkan Vekilli Mehmet Kadı ve Belediye Meclis üyeleri istifa dilekçelerini ve belediye binasının anahtarını İçişleri Bakanlığı’na sunması üzerine Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, Lapta Belediyesi ve Esentepe Belediyesi’nde de mali sıkıntılar yaşandığını kaydetti.

Kıbrıs Postası’na konuşan Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan ve Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy ise geriye dönük maaşların en yakın zamanda ödeneceğini açıkladı.

“ESENTEPE VE LAPTA BELEDİYESİ’NDE DE MAAŞ GERİLİĞİ VAR”

Kıbrıs Postası’na konuşan Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, sendikaya bağlı toplamda 9 belediye olduğunu ve diğer belediyelerde de mali sıkıntılar yaşandığını ifade ederek, hükümetin belediyelerin mali sıkıntıları konusunda önlemler alması gerektiğini açıkladı. Yalınkaya, belediyelerde yaşanan sorunları özellikle Yenierenköy Belediyesi’nde yaşanan mali sıkıntıların uzun süredir dile getirdiklerini kaydederek, “2018 Ocak ayına kadar borçlarını ödeyemeyen belediyelerin kapılarına kilit vuracağını açıklamıştık. Çalışanlar mağdur ediliyor. Belediyelerin bugünkü durumu ülkenin yüz karasıdır. Yenierenköy Belediyesi’nde yaşanan sorunların aynısı Esentepe Belediyesi ve Lapta Belediyesi’nde de yaşanıyor, personel maaşları zamanında ödenemiyor ve personel 5-6 aylık gerilikle ödeniyor” şeklinde konuştu.

“SİYASİLER EVLERİNDE RAHAT, ÇALIŞANLAR SEFİL”

Belediyelerde yaşanan mali sıkıntılar konusunda İçişleri Bakanı ile görüştüklerini kaydeden Yalınkaya, hükümet yetkililerinin belediyelere mali kaynak yaratması gerektiği ve Belediyeler Yasası’nda reformlara gidilmesi gerektiğini belirterek, “Siyasiler evlerinde rahat, çalışanlar sefil. İcraat yok. Belediyelerde yaşanan sorunlara ciddi çözümler üretilmesi gerekiyor. Yeni hükümetin icraatlarını bekleyip göreceğiz” şeklinde açıklamada bulundu.

ESENTEPE BELEDİYE BAŞKANI ERDOĞAN: “MAAŞLARDA 5 AYLIK GERİLİK VAR, EN GEÇ MAYIS AYINDA TÜMÜ ÖDENECEK”

Esentepe Belediyesi’nde yaşanan mali sıkıntılar ve personel maaşlarının geriden ödenmesi hakkında Kıbrıs Postası’na açıklamada bulunan Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, belediyede çalışan personellerin 5 maaş geriden ödendiğini kaydederek, en geç Mayıs ayına kadar maaşların eksiksiz olarak ödeneceğini belirtti.

ERDOĞAN: “MAAŞLAR ALTYAPI HARCAMALARI NEDENİ İLE ZAMANINDA ÖDENEMEDİ”

Yenierenköy Belediyesi’nde yaşanan sorunları ‘kangren’ olarak değerlendiren Erdoğan, Esentepe Belediyesi’nde yaşanan sıkıntının en erken zamanda giderileceğini ve Esentepe’de yaşanan sorunun, Yenierenköy Belediyesi’nde yaşanan ciddi sorunlar düzeyinde olmadığını ifade ederek, “Altyapı çalışmaları nedeniyle yapılan harcamalar sonucunda maaşlar zamanında ödenemedi. Ancak Esentepe Bölgesi’nde TC Yardım Heyeti’nin hayata geçirilecek projeler kapsamında belediyeye sağlayacağı 400 bin TL ve bölgedeki siteler için sağlanacak su projesi karşılığında elde edilecek gelirlerle en geç Nisan – Mayıs ayında geriye dönük maaşlar ödenecek” dedi ve Haziran’da yapılması planlanan Yerel Seçimlerde Esentepe Belediyesi başkanlığına adaylığını yeniden koyacağını açıkladı.

LAPTA BELEDİYE BAŞKANI NAMSOY: “1 AYLIK MAAŞ GERİLİĞİ VAR”

Kıbrıs Postası’na konuşan Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy ise belediye çalışanlarının 1 maaş geriden ödendiğini kaydederek, mali kaynak sağlanması sonucunda en kısa sürede personel maaş ödemelerinin tamamlanacağını ifade etti. Lapta Belediyesi’nde yaşanan mali sıkıntının 3 yıldan beri devam ettiğine değinen Namsoy, yaşanan ekonomik sıkıntı nedeniyle geçtiğimiz yıllarda toplamda 31 belediye personelinin işten çıkarıldığını kaydederek, belediyenin mevcut ekonomik sıkıntısının abartılı bir durum olmadığını ve en yakın sürede üstesinden gelineceğini açıkladı.

NAMSOY: “‘BATTIK ÖDEYEMİYORUZ’ GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL”

Geçmişte yaşanan sorunlar nedeniyle tedbirler alındığını belirten Namsoy, Yenierenköy Belediyesi’nin istifasına ve yaşanan mali krize hükümet yetkililerinin çare üretmesi gerektiğini söyledi. Haziran’da yapılması planlanan Yerel Seçim’de Lapta Belediye Başkanlığı’na yeniden adaylığını koyacağını açıklayan Namsoy, “Geçmişte Lapta Belediyesi bir takım mali sıkıntılar yaşadı. Ancak üstesinden gelip personel maaşlarının tamamını en yakın sürede ödeyeceğiz. 3 yıllık geriye dönük sosyal sigorta, ihtiyat sandığı ve vergi borçlarımız mevcut. Son dönemde onları da düzenli olarak yatırıyoruz. Belediyenin 300 bin TL su borcu vardı, onları da şu anda ödemekteyiz. En kısa sürede borçlar kapatılacak. ‘Battık ödeyemiyoruz’ gibi bir durum söz konusu değil” şeklinde açıklamada bulundu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
2
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

KTFF ile Sağlık Bakanlığı arasında protokol
image Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile Sağlık Bakanlığı arasında sporcu ve hakemlerin sağlık kontrolleri konusunda protokol imzalandı.
SÜTEK ve TÜK yönetim kurullarında Bakanlar Kurulu kararıyla değişiklik!
image Süt Endüstrisi Kurumu ve Toprak Ürünleri Kurumu yönetimlerinde değişikliklere gidildi. Spor Dairesi Müdürü Alkan Değirmencioğlu da görevinden alındı.
DP'nin toplumsal mutabakat ziyaretleri başladı
image Demokrat Parti, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın ortak komisyon fikrine destek vermek amacıyla toplumsal mutabakat ziyaretlerine başladı.