Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 4 Mart 2018, Pazar 10:38
banner

Kablo ile elektrik gelsin, fiyatlar ucuzlasın

Kablo ile elektrik gelsin, fiyatlar ucuzlasınElektrikte fiyat artışına yol açmayacak bir uygulama beklentisini özellikle dile getiren vatandaş, mevcut santral işletmelerinin çevreye verdiği zarara da dikkat çekerek bu durumun kanser tehlikesine dönüştüğünü ve gelen elektrik ile birlikte bu tehlikenin ortadan kalkabileceğini söyledi.
Paylaş  
8
2
8
1

KIBRIS POSTASI - Rahmican ÇALIŞKAN

Kıbrıs Postası, ‘Türkiye’den kablo ile elektrik’ konusunu sokaktaki vatandaşa ve esnafa sordu… Kablo ile elektriğe sıcak bakan halk, gelecek olan elektriğin planlı şekilde dağıtılması, muhakkak daha ucuz olması ve düşünülerek tüketilmesi gerektiğini dile getirdi.

Elektrikte fiyat artışına yol açmayacak bir uygulama beklentisini özellikle dile getiren vatandaş, mevcut santral işletmelerinin çevreye verdiği zarara da dikkat çekerek bu durumun kanser tehlikesine dönüştüğünü ve gelen elektrik ile birlikte bu tehlikenin ortadan kalkabileceğini söyledi.

• İlker Atıl(30-İşletmeci): “Aylık 1000 TL elektrik faturası ödemekten bıktım”
• Tursan Tünay(43-Esnaf): “Önce vatandaşların bilinçlendirilmesi gerek”
• Engin Bulut(32-Esnaf): “Elektrik ve internetin dünya standartlarına çıkarılması lazım”
• Özkan Çetinkaya(46-Taksici): “Elektrik de yüksek fiyatlarla verilecekse, gelmesinin bir esprisi yoktur”
• Mehmet Yunus Özbey(37-Taksici): “Kuzey Kıbrıs halkının yararına olacağını düşünüyorum”
• İlkin Cabacaba(70-Ayakkabıcı): “Ucuz faturalar dönemine geçeceğimize inanıyorum”
• Mehmet Deveci(29-Tezgâhtar): “Elektrik gelirse farklı ticaret alanları da oluşur, fiyatlar düşer”
• Mahmut Yağmur(66-Yorgancı): “Önemli olan bu tür uygulamaları planlı kullanmaktır”
• Şaban Kalkan(54-Hırdavatçı): “Türkiye’den elektrik geldiği zaman fiyatlar ucuzlayacaktır”
• Ahmet Mağusalı(78-Kasap): “Tek isteğim; gelecek olan elektriğin, su gibi bir fiyat artışına yol açmaması”
• Yaşar Keleşzade(64-Esnaf): “Elektrik kesintilerinden ve santrallerin doğaya açtığı tahribattan da kurtuluruz”
• Semevi Âşık(66-Tavukçu): “Önemli olan bu elektriği halkın yararına kullanmaktır”
• Lisani Panel(68-Mozaikçi): “Fiyatları olumlu anlamda etkileyecekse, vatandaş olarak her türlü varım”
• Ahmet Eyin(66-Şoför): “Türkiye’den böyle bir uygulamanın gelmesini kesinlikle istiyorum”
• Osman Sakallı(50-Esnaf): “Eğer elektrik de su gibi faturaları yükselterek gelecekse, gelmesin”
• Abdurrezzak Sivri(28-İşletme Sahibi): “Gelen su gibi gelecek olan elektriğin de faturalardaki fiyatları arttıracağını düşünüyorum”
• Yıldırım Saygın(43-Serbest Meslek): “Kuzey Kıbrıs halkının yararına olacaksa, durduğumuz hatadır”
• Osman Coşkun(53-Tatlıcı): “Uçuk fiyatta olan elektrik faturalarına bir nebze indirim getireceğini düşünüyorum”
• Raif Toluk(65-Emekli): “Türkiye’den gelecek olan elektrik de halkımızın yararına olacaktır”
• Hasan Değirmenci(45-Serbest Meslek): “Takviye amaçlı yararlı olacağını düşünüyorum”

Kıbrıs Postası, ‘Türkiye’den kablo ile elektrik’ konusunu sokaktaki vatandaşa ve esnafa sordu… Kablo ile elektriğe sıcak bakan halk, gelecek olan elektriğin planlı şekilde dağıtılması, daha ucuz olması ve düşünülerek tüketilmesi gerektiğini dile getirdi.

Elektrikte fiyat artışına yol açmayacak bir uygulama beklentisini özellikle dile getiren vatandaş, mevcut santral işletmelerinin çevreye verdiği zarara da dikkat çekerek bu durumun kanser tehlikesine dönüştüğünü ve gelen elektrik ile birlikte bu tehlikenin ortadan kalkabileceğini söyledi.

   İlker Atıl(30-İşletmeci): “Aylık 1000 TL elektrik faturası ödemekten bıktım”

“Elektriği Türkiye’den almak bence çok yararlı olur. Aylık 1000 TL elektrik faturası ödemekten bıktım. Bence Türkiye’den gelen elektrik ile birlikte yükselişte olan faturalar düşecektir.”

   
 

Tursan Tünay(43-Esnaf): “Önce vatandaşların bilinçlendirilmesi gerek”

“Gelecek olan elektrik maliyetleri düşürecek, ülkemizin elektrik kurumu çalışanlarına bir problem olmayacaksa bence gelmesi çok uygundur. Fakat önce dediğim konularla ilgili vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

 
   

Engin Bulut(32-Esnaf): “Elektrik ve internetin dünya standartlarına çıkarılması lazım”

“Elektriğin kablo ile Türkiye’den gelmesinin faydalı olacağına inanıyorum, ama gelen suyu kullanamadığımız gibi gelecek olan elektriği de kullanamayacaksak bence gelmesinin gereği yoktur. Öncelikle elektriğin kime, nasıl paylaştırılacak bunun çözülmesi gerekir. Elektrik ve internetin bir an evvel dünya standartlarına çıkarılması lazım. Elektrik konusu ‘Ümitsiz vaka’ gibi görünüyor, ama bekleyip görmek mecburiyetindeyiz, çünkü başka şıkkımız yok.”

   
 
Özkan Çetinkaya(46-Taksici): “Elektrik de yüksek fiyatlarla verilecekse, gelmesinin bir esprisi yoktur”

“Su fiyatlarında olduğu gibi elektrik de aynı yüksek fiyatlarla verilecekse bence gelmesinin bir esprisi yoktur. Türkiye’nin belediyelere 2.15 TL’den verdiği suyu, belediyeler 6 tona kadar 4.90 TL, 6 tondan fazlasını da 1 buçuk katı yapıyor. Gelecek olan elektrikle de fiyatların aynı artışı göreceğini düşünüyorum. Deniz suyunu arıtıp verselerdi daha uygun fiyat olurdu, zaten Türkiye’den gelen suyu da içmek için kullanmıyoruz. Elektrik gelirse faturalardaki fiyatlar artacaktır bana göre. Şu anda ortalama 130 TL elektrik ödüyorum, eğer Türkiye’den elektrik gelirse bu fiyatın 230 TL civarında olacağını düşünüyorum. İnşallah yanılırım.”

   
   Mehmet Yunus Özbey(37-Taksici): “Kuzey Kıbrıs halkının yararına olacağını düşünüyorum”

“Türkiye’den elektrik gelirse eğer, ben bunun Kuzey Kıbrıs halkının yararına olacağını düşünüyorum. Şuanda mevcut olan santrallerin çevreye verdiği zararın da düşeceğine inanıyorum. Suyu göndermeleri çok iyi oldu, elektrik de aynı şekilde Kuzey Kıbrıs’ın tümünün yararlanacağı bir uygulama olarak görüyorum.”

   

İlkin Cabacaba(70-Ayakkabıcı): “Ucuz faturalar dönemine geçeceğimize inanıyorum”

“Anavatanımız, Kuzey Kıbrıs’a suyumuzu getirdiği için çok mutluyum. Şimdi de elektriği getirmesini heyecanla bekliyorum. Eğer Türkiye’den elektrik gelirse eminim ki fiyatlarda da olumlu olarak cebimize yansıyacak ve ucuz faturalar dönemine geçeceğimize inanıyorum. Ülkemize böyle uygulamaların hayırlı olmasını diliyorum. Bu tür ticaret ortamları ile Anavatanımız ile aramızdaki kuvvetli bağlar daha da kuvvetlenecektir.”

   

Mehmet Deveci(29-Tezgahtar): “Elektrik gelirse farklı ticaret alanları da oluşur, fiyatlar düşer”

“Türkiye gibi gelişen bir ülke ile bu tür girişimlerin daha önceden olması gerektiği kanaatindeyim. Eğer elektrik gelirse, ticari, politik ve sosyal anlamda güçlü bir ivme yakalayacağımızı düşünüyorum. Bunlar halka da pozitif anlamda yansıyacaktır. Eğer elektrik gelirse farklı ticaret alanları da oluşur, fiyatlar düşecektir bana göre. Ben bu tür olayların Kuzey Kıbrıs için hayırlı olacağına inanıyorum.”

   

Mahmut Yağmur(66-Yorgancı): “Önemli olan bu tür uygulamaları planlı kullanmaktır”

“Türkiye’den gelen su gibi gelecek olan elektriğin de faydasını tüm Kuzey Kıbrıs olarak göreceğiz. Ama bilinçli bir şekilde dağıtılması ve bilinçli bir şekilde tüketim olması şart. Belki yeni ticari alanlar oluşturabilir gelecek olan elektrik. Önemli olan bu tür uygulamaları planlı kullanmaktır.”

   
 
Şaban Kalkan(54-Hırdavatçı): “Türkiye’den elektrik geldiği zaman fiyatlar ucuzlayacaktır”

“Elektriğin Türkiye’den gelmesini istiyorum elbette. Kuzey Kıbrıs gelişiyor; yeni binalar, yeni hoteller yapılıyor ve bunların elektriğinin karşılanması gerekiyor. Bana göre Türkiye’den elektrik geldiği zaman fiyatlar ucuzlayacaktır. Mevcut olan santrallerin kaldırılmasına sebep olursa, Kuzey Kıbrıs, eski doğasına kavuşacaktır.”

   
 
Ahmet Mağusalı(78-Kasap): “Tek isteğim; gelecek olan elektriğin, su gibi bir fiyat artışına yol açmaması”

“Türkiye’den gelecek olan elektriğin tüm Kuzey Kıbrıs halkına ve devletine yararı olacağına inanıyorum. Türkiye suyu halkımıza ucuza yolladı, fakat belediyeler üzerine gereğinden fazla ücret ekleyerek halka sundular, tek isteğim gelecek olan elektriğin, su gibi bir fiyat artışına yol açmaması.”

   
   
Yaşar Keleşzade(64-Esnaf): “Elektrik kesintilerinden ve santrallerin doğaya açtığı tahribattan da kurtuluruz”

“Elektriğin Kuzey Kıbrıs’a gelmesini isterim ve ülkemize yararı olacağını düşünüyorum, kaliteli elektrik tüketimine geçeriz. Elektrik kesintilerinden ve santrallerin doğaya açtığı tahribattan da kurtuluruz. Bana göre geç bile kalmış bir uygulama, daha önceden bunun düşünülmesi gerekirdi.”

   

 Semevi Aşık(66-Tavukçu): “Önemli olan bu elektriği halkın yararına kullanmaktır”

“Bu tür uygulamalara karşı değilim. Türkiye’den gelecek olan elektriğin, şu anda mevcut olan elektrik kurumumuz aracılığıyla dağıtılmasının uygun olacağı fikrindeyim. Belki yeni ticaret alanları da oluşabilir. Önemli olan bu elektriği halkın yararına kullanmaktır. Özelleştirme değil, özerkleştirmeden yanayım. Eğer elektrik gelirse, fiyatları kontrol eden bir mekanizmanın olması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’den gelen elektrik ile santrallerin çevreyi kirletmesinden de kurtulacağımızı arzu ediyorum.”

   
   
Lisani Panel(68-Mozaikçi): “Fiyatları olumlu anlamda etkileyecekse, vatandaş olarak her türlü varım”

“Gelecek olan elektrik de su uygulamasında olduğu gibi fiyatları arttıracaksa gelmesin daha iyi. Fakat fiyatları olumlu anlamda etkileyecekse, vatandaş olarak her türlü varım. Halkımız için en hayırlısı ne ise, o uygulansın.”

   
   
Ahmet Eyin(66-Şoför): “Türkiye’den böyle bir uygulamanın gelmesini kesinlikle istiyorum”

“Türkiye’den böyle bir uygulamanın gelmesini kesinlikle istiyorum, ama cebimize kötü anlamda yansımasını istemem. Elektrik kesilmelerinden dolayı sıkıntılıyız, Türkiye’den gelecek olan bu elektrik uygulaması ile bu sorunumuzu da aşabileceğimizi düşünüyorum.”

   
   
Osman Sakallı(50-Esnaf): “Eğer elektrik de su gibi faturaları yükselterek gelecekse, gelmesin”

“İyi bir çalışma ve halk bilgilendirilmesi yapıldıktan sonra gelmesinin yararı olacağını düşünüyorum. Her şeyi de anavatandan beklemek de yanlıştır bence. Eğer her şeyi Türkiye verecek ise bizim devletimiz ne işe yaramaktadır? Eğer elektrik de su gibi faturaları yükselterek gelecekse, gelmesin.”

   
   
Abdurrezzak Sivri(28-İşletme Sahibi): “Gelen su gibi gelecek olan elektriğin de faturalardaki fiyatları arttıracağını düşünüyorum”

“Gelen su gibi gelecek olan elektriğin de faturalardaki fiyatları arttıracağını düşünüyorum ve bu sebeple ülkemiz için iyi bir uygulama olacağını düşünmüyorum. Şu anda Türkiye’ye göre %36 zamlı ödediğimiz elektriği, uygulama hayata geçtikten sonra artacağını düşünüyorum.”

   
   
Yıldırım Saygın(43-Serbest Meslek): “Kuzey Kıbrıs halkının yararına olacaksa, durduğumuz hatadır”

“Türkiye’den gelecek olan elektrik Kuzey Kıbrıs halkının yararına olacaksa, durduğumuz hatadır. Ben bu uygulamanın şuandaki fiyatları düşüreceğine inanmak istiyorum. Ayrıca, elektrik geldikten sonra, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan santrallerin çevreye verdiği zararın da minimuma ineceğine inanıyorum.”

   
 
Osman Coşkun(53-Tatlıcı): “Uçuk fiyatta olan elektrik faturalarına bir nebze indirim getireceğini düşünüyorum”

“Türkiye’den elektriğin gelmesini isterim. Çevremize de yararlı olacağını düşünüyorum, çünkü mevcut santraller yüzünden kanser riski ile karşı karşıyayız ve bu riski de ortadan kaldırabilecek bir uygulama olduğuna inanıyorum. Uçuk fiyatta olan elektrik faturalarına da bir nebze indirim getireceğini düşünüyorum. Ama su işi gibi fiyatları yükseltirse bunun zararını hepimiz görürüz.”

   
 
Raif Toluk(65-Emekli): “Türkiye’den gelecek olan elektrik de halkımızın yararına olacaktır”

“Kuzey Kıbrıs halkının yararına olan hangi uygulama varsa kabul ediyorum. Türkiye’den gelecek olan elektrik de halkımızın yararına olacaktır bana göre. Mevcut faturalardaki fiyatları da düşüreceğine inanıyorum. Ayrıca santrallerin çevreye verdiği zarardan da kurtulacağımızı düşünüyorum.”

   
Hasan Değirmenci(45-Serbest Meslek): “Takviye amaçlı yararlı olacağını düşünüyorum”

“Tam yeterli bir uygulama olamayacaksa da belirli bir miktar gelecektir. Her zaman gelecek olan elektriğe güvenemeyiz, fakat yardımcı eleman gibi, takviye amaçlı yararlı olacağını düşünüyorum. Gelen su ve kapatılan havayolları gibi fiyatları arttıracak, halkın cebinden daha fazla para çıkacaksa, tabi ki istemem.”

   
   

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
4 Mart 2018, Pazar
ahmet         - lefkoşa
bu vatandaşlar türkiyeden gelen suyla su fiyatlarının kaç kat arttığını unuttular galiba!

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Meteoroloji Dairesi'nden toz uyarısı!
image Afrika üzerinden taşınan toz zerrecikleri etkili olmaya başladı. Ayrıca önümüzdeki hafta boyunca yağmur bekleniyor.
Hasipoğlu: "Varsayım üzerine 4-1 petrol payı! Sadaka mı veriyor!"
image UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Rum lider Anastasiades'in, adanın doğal zenginliklerinin paylaşımının 4’e 1 nüfus oranı üzerinden yapılması teklifini değerlendirdi.
Besim: "İshal, kusma ve ateş gibi durumlarda hastaneye başvurulmalı"
image Sağlık Bakanı Filiz Besim, yapılan analizler sonucu bazı bölgelerde rastlanan kirlilik nedeniyle halkı uyarma gereği duyduklarını belirterek, vatandaşlara ishal, kusma ve ateş gibi durumlar söz konusu olması halinde h...