Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 7 Mart 2018, Çarşamba 14:45
banner

Çakıcı: "Kadına yönelik şiddet konusunda koalisyon hükümetine daha büyük görevler düşüyor"

Çakıcı: Kadına yönelik şiddet konusunda koalisyon hükümetine daha büyük görevler düşüyorToplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler)Genel Başkanı Prof.Dr. Mehmet Çakıcı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü anmak her insanın hatırlaması gereken ve düşünerek bu mücadeleye katkı koyması gereken bir hak mücadele günü olduğunu söyledi.
Paylaş  
1
1
1
0

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler)Genel Başkanı Prof.Dr. Mehmet Çakıcı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü anmak her insanın hatırlaması gereken ve düşünerek bu mücadeleye katkı koyması gereken bir hak mücadele günü olduğunu söyledi.

Kadın haklarının insanlık tarihi boyunca ciddi bir insan hakları sorunu olduğunu ve kadınlara yönelik şiddetinde insanlık tarihi boyunca devam ettiğini belirten Çakıcı, kadın haklarıyla ilgili sorunların maalesef bugün de devam ettiğini bildirdi. Emekçi kadınların haklarıyla ilgili mücadelede hakların kazanılması ile ilgili pek çok kadının bu uğurda can verdiğini dile getiren Çakıcı bugünün emekçi kadın hareketinin yeniden gündeme gelmesinde çok önemli olduğunu bildirdi.

Çakıcı yaptığı açıklamada “Maalesef bugün KKTC’de ve dünyada kadınlar şiddete uğramakta ve hatta pek çok kadın kadınlara yönelik uygulanan şiddet doğrultusunda öldürülmektedir. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi ile ilgili Dünyada ve ülkemizde bugüne kadar gerekli, önlemler alınamamıştır. KKTC’nin de bu doğrultuda etkin bir politikası da bulunmamaktadır” diye belirtti.

Çakıcı kadına yönelik şiddetin hem psikolojik, fiziksel, cinsel ve ekonomik istismar şeklinde olabileceğini, kadına yönelik yapılan bir bilimsel araştırmada da 10 kadından 8’inin fiziksel istismara ve 10 kadından 3’ünün de cinsel istismara maruz kalındığının ortaya konduğunu ve hatta şiddetin en çok yaygın olduğu yerlerin de kadınların kendi evleri oluğunun görüldüğünü ancak toplumda bu konunun ciddiyetinin tam olarak anlaşılmadığını da ifade etti.

Çakıcı “KKTC Meclisinde de kadın milletvekillerine yönelik şiddet eğilimlerinin ortaya çıktığını ve maalesef pervasızca bazı milletvekillerinin kadınlara yönelik şiddet tavırları sergilediklerini ve bu tavırların da televizyon görüntülerine de yansıdığı ortaya çıkmıştır” dedi.

Çakıcı ayrımcı ve şiddet eğilimli milletvekillerinin KKTC Meclisinde yer alması ve çoğalması maalesef KKTC Meclisi’nin seviyesini düşürdüğünü ve ayrıca KKTC Meclisini ayrımcı ve şiddet yanlısı eğilim ve konuşmalarının da bu milletvekilleri arasında pervasızca çoğaldığının görüldüğünü bildirdi.

Çakıcı bu milletvekillerini ayrımcılığı ve şiddeti destekleyen konuşmalarından da Kıbrıs Türk halkının rahatsız olduğunu ancak bu şiddet yanlısı milletvekillerinin bu karakter tutumunun özelliğinden kendilerinin dahi farkında olmadıklarını üzüntü ile izlediklerini belirtti.

Kadına yönelik şiddeti önleme ile ilgili KKTC’de daha çok adım atılması gerektiğini ortaya koyan Çakıcı, şiddeti önlemede 4 partili koalisyon olan yeni hükümete daha büyük görevler düştüğünü vurguladı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Zamma beş kala; vatandaş istasyonlara akın etti, istasyonlar ilginç önlemler ...
image Akaryakıt zammının yürürlüğe girmesine saatler kala; vatandaş benzin istasyonlarına akın etti, bazı istasyonlar ise benzin satışını zam gelinceye dek 'bir şekilde' durdurdu.
Akaryakıt fiyatlarının tümü 1 TL'ye yakın zamlandı!
image İçinde bulunduğumuz 2018 yılında altıncı kez zamlanan akaryakıt fiyatları, birim başına en az 85 kuruş zamlandı. Yapılan son zam, bir önceki 50 kuruş civarı zammı da geçerek yılın en yüksek ücretlendirmesi oldu.
Cratos Otel'de çıkan yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ...
image Girne'de bulunan, ülkenin tanınmış otellerinden biri olan Cratos Otel'in plajında bulunan ahşap evlerinde yangın çıktı.