Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 8 Mart 2018, Perşembe 07:30
banner

KKTC'deki seks sektörünün yıllık cirosu en az 200 milyon TL

KKTC'deki seks sektörünün yıllık cirosu en az 200 milyon TLHükümet, denetleyeceğini söyleyedursun, KKTC'deki gece kulüpleri aracılığı ile yürütülen seks sektörünün yıllık cirosu en az 200 milyon TL...
Paylaş  
3
6
4
0

  • 38 kayıtlı gece kulübü ve 330 civarı seks işçisi kadına sahip olan KKTC’nin yasadışı ‘Seks Sektörü’, yıllık olarak hesaplandığında en az 200 milyon TL’lik bir ciroya sahip olduğu ortaya çıkıyor.  Bu rakam, 2018 bütçesindeki 83 milyonluk bütçe açığının nerdeyse iki buçuk katına tekabül ediyor.
  • ‘Konsomatris’ adı altında ülkeye resmi izinlerle sokulan ve gece kulüplerinde pasaportları alınmış, borç senedi imzalatılmış şekilde çalışan kadınların, müşterilerle cinsle ilişkiye girmesi karşılığında, gece kulübü işletmecilerinin seks üzerinde yaptığı yıllık ciro, 40 milyon TL’ye varabiliyor. 
  • Seks işçisi bir kadının, haftanın altı gecesi, beş müşteriye, ‘saatlik’ cinsel hizmet vermesinin baz alındığı, ‘minimum’ bir hesaplama ışığında uzmanlar tarafınca ortaya çıkarılan veriler, bazı seks işçisi kadınların bir günde beşten fazla müşteri ile birlikte olabileceğinden dolayı, çok daha yüksek rakamlara çıkabiliyor. 
  • Saatlik hizmet tarifesinin 300 ila 400 TL arasında olduğu ifade edilen seks sektöründe, gece kulübü çalışanı kadınların, gece kulübü işletmecileri için para kazanma çilesi saatlik cinsel servisleri ile de bitmiyor. Gece kulübündeki işleri sona erdikten sonra dileyen müşteriyle gece kulübü dışına çıkıp, gece yarısından sabahın ilk ışıklarına kadar seks işçisi olarak çalışmaları da gerekebiliyor. Bu hizmete ise “Program” adı veriliyor ve gece kulübü işletmecisinin tahsil ettiği ücret, bu hizmet için 750 TL ile bin TL arasında değişebiliyor.
  • Bir kadının haftada 6 gece beşer kişi ile saatlik görüşmesi karşılığında ortaya çıkan ciro yılda yaklaşık 500 bin TL kazandırırken, ortalama haftada üç gece ‘programa’ çıkması durumunda ise bu rakam 650 bin TL civarlarına yükseliyor.
  • Ülkedeki 330 civarında kadının bu şekilde çalıştığı varsayıldığında ise, gece kulüpleri aracılığı ile yürütülen KKTC Seks Sektörünün yıllık hacmi, 200 milyon TL’nin çok üzerine çıkıyor.

Kıbrıs Postası - Ertuğrul Senova

Fuhuşun yasal, fuhuşa aracılığın ise suç olduğu ülkemizde, 38 kayıtlı gece kulübü ve 330 civarı seks işçisi kadına sahip olan seks sektörü,  yıllık en az 200 milyon TL’lik bir ciroya sahip. Bu rakam, Şubat ayının son haftasında Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın Maliye, Bütçe ve Plan Komite toplantısının açılışında açıkladığı 83 milyonluk bütçe açığının neredeyse iki buçuk katına tekabül ediyor. 

Seks işçisi bir kadının, haftanın altı günü, beş müşteriye ‘saatlik’ cinsel hizmet vermesi baz alınarak yapılan ‘minimum’ hesaplamada, sektörün yılda en az 200 milyon TL’lik bir ciroya sahip olduğu ortaya çıkıyor. Bu rakam, bazı seks işçisi kadınların bir günde beşten fazla müşteri ile birlikte olabileceğinden dolayı, çok daha yüksek noktalara ulaşabiliyor.

PATRON VE İŞÇİNİN KAZANÇ FARKI… 

‘Konsomatris’ adı altında ülkeye resmi izinlerle sokulan ve gece kulüplerinde pasaportları alınmış, borç senedi imzalatılmış şekilde, çok zor şartlar altında çalışan kadınların, müşterilerle cinsle ilişkiye girmesi karşılığında, gece kulübü işletmecilerinin seks üzerinde yaptığı yıllık ciro, 40 milyon TL’ye tekabül edebiliyor. 

Değişken bir maaş yapısına sahip olan seks işçileri ise, dört ile altı ay arası bir süreyi kapsayan sözleşmeler imzalatılarak çalışıyor. Sözleşme süresi boyunca 15 bin ile 56 bin TL’ye varan kazançlar elde edebilen kadınlar, sektörün hacmini oldukça genişletiyor.

‘SAATLİK’ VE ‘PROGRAMLIK’

Saatlik hizmet tarifesinin 300 ila 400 TL arasında olduğu ifade edilen seks sektöründe, gece kulübü çalışanı kadınların, gece kulübü işletmecileri için para kazanma çilesi saatlik cinsel servisleri ile de bitmiyor. 

Gece kulübündeki işleri sona erdikten sonra dileyen müşteriyle gece kulübü dışına çıkıp, gece yarısından sabahın ilk ışıklarına kadar seks işçisi olarak çalışmaları da gerekebiliyor. Bu hizmete ise “Program” adı veriliyor ve gece kulübü işletmecisinin tahsil ettiği ücret, bu hizmet için 750 TL ile bin TL arasında değişebiliyor.

YILLIK HACİM 200 MİLYON TL'NİN ÜZERİNDE

Bir kadının haftada 6 gece beşer kişi ile saatlik görüşmesi karşılığında ortaya çıkan ciro yılda yaklaşık 500 bin TL kazandırırken, ortalama haftada üç gece ‘programa’ çıkması durumunda ise bu rakam 650 bin TL civarlarına yükseliyor.

Ülkedeki 330 civarında kadının bu şekilde çalıştığı varsayıldığında ise, gece kulüpleri aracılığı ile yürütülen KKTC Seks Sektörünün yıllık hacmi, 200 milyon TL’nin çok üzerine çıkıyor.

FUHUŞ YASAL, ARACILIK SUÇ

Mevcut halinin, modern hukuk devletine uzak olması nedeniyle Ocak 2014’te, Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi tarafınca yeniden düzenlenen Ceza (Değişiklik) Yasası kapsamında cinsel suçlar yeniden tanımlanmış ve 18 yaşından büyüklerin gönüllü olması halinde fuhuşla suçlanmamasına, fuhuşa aracılık yapan ya da fuhuşa zorlayanların ise cezalarının artırılmasına karar verilmişti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
1
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İnsan Hakları Derneği: "Devletimize sahip çıkarak insan haklarını koruyabilir...
image KKTC İnsan Hakları Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık, insan haklarına sahip çıkmanın ve   korumanın,  bu hakları güvence altına alan devlete sahip çıkmak ile mümkün olacağını kaydetti.
Tel-Sen: "Apar topar hazırlanacak bir yapılandırmaya izin vermeyiz"
image Kıbrıs Türk Kamu Ulaştırma Haberleşme Bilişim Teknolojileri ve Haberleşme Sendikası (Tel-Sen), Telekomünikasyon Dairesi ile ilgili yapılacak yeniden yapılandırma konusunda hiçbir oldubittiye müsaade etmeyeceğini, grev...
Tatar: "Müzakerelerdeki 'sıfır asker, sıfır garanti' şartı asla kabul edileme...
image Cumhuriyet Meclisi’nde görüşülen Cumhurbaşkanlığı bütçesi üzerine ilk sözü, UBP Genel Başkanı Ersin Tatar aldı.