Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 8 Mart 2018, Perşembe 08:15
banner

Doç. Dr. Şerife Gündüz yazdı: "Kıbrıs'ta kadın olmak"

Doç. Dr. Şerife Gündüz yazdı: Kıbrıs'ta kadın olmakDoç. Dr. Şerife Gündüz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Kıbrıs Postas'na yazdı.
Paylaş  
6
3
2
0

Doç. Dr. Şerife Gündüz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Kıbrıs Postas'na yazdı.

Gündüz, Kıbrıs'ta kadın olmanın sorunlarına değindiği yazısında özellikle siyasal yaşamda kadınların yönetim kadrolarında yer almada zorlandığına değindi.

Şerife Gündüz'ün yazısı şöyle:

Biyolojik Cinsiyet, bireylerin doğal olarak belirlenen fiziksel farklılıklarına göre erkek veya kadın olarak sınıflandırılması anlamına gelmektedir. Toplumsal cinsiyet ise kadınların ve erkeklerin toplumsal olarak belirlenen farklı rolleri için kullanılmaktadır. Kısaca biyolojik cinsiyet kadın ve erkek arasında fiziksel farkı tanımlarken toplumsal cinsiyette sosyalleşmenin gerçekleştiği sosyal ve kültürel araçlar ve etkenler yoluyla öğrendiklerini ortaya koyar.

Toplumsal yaşamda kadın ve erkek için farklı toplumsal cinsiyet rolleri belirlenmekte ve bu rollere farklı bir önem ve değer yüklenmektedir. Sosyalleşme sürecinde kadınlar daha az önemli rollere ve mesleklere yönlendirilirken, erkekler daha önemli ve değerli rollere yönlendirilmektedir. Örneğin ülkemizde kamu sektöründe üst kademe yöneticilerinin yalnızca %28.9 ‘unun kadın olduğu. Ve %6.2’sinin kendi hesabına çalıştığı görülmektedir. Son seçimlerde de 50 vekilin 9 tanesinin kadın olması durumun ne oranda kötü olduğunu gözler önüne sermektedir. Eğitimli kadının erkek egemen toplumda iş bulmasının ne kadar zor olduğunu da yine DP֒nün verilerinden anlayabiliriz.% 86 yüksek lisans diploması taşıyan kadın işsiz. Siyasal yaşamda kadının yerine bakılacak olursa, hiçbir parti lideri kadın değildir. Kadınlar siyasi partilerin ve sendikaların siyasi süreçlerinde hiçbir zaman eşit olarak temsil edilmemişlerdir. Toplumsal cinsiyet farklılıklarının toplumsal cinsiyet eşitsizliklerine dönüşmesi çok defa kadının yeri evidir, kadının esas görevi ev işleridir ve kadın evinde çocuklarının başında olmalıdır ve benzeri nitelikte erkek egemen toplumlarda bu değerler meşrulaştırılmaktadır.

Ülkemizde kadının yerine az çok değindik fakat erkekler Kıbrıslı Türk kadınlarının özgür oldukları yönünde söylemlerde bulunmaktadırlar. Hatta sizde bu yazıyı okurken ne diyor bu kadın diyebilirsiniz.

Ama bazı örnekler vermek isterim:

Kaç kadın eve eşinden sonra gitme lüksüne sahiptir ve gönül ferahlığıyla iş çıkışı arkadaşlarıyla bir kahve veya bir içki içebilir kaç kadın ?

Önce kadının bunu yapabilmesi için çocuklarının derslerini, okuldan alınmalarını, özel derse, dershaneye kimin götürüp kimin arayacağının organizasyonunu yapmak durumunda, ayrıca çocuklar ve eşi için evde yemek ve konforlu bir ortam sunmak ve hiçbir aksilik çıkmaması için dua etmek durumunda. Kazara aranılan bir ufak kalemin bile bulunmaması kadının dışarıda geçirdiği saatlerin zehir olması anlamına gelmektedir. Tüm dikkatle hazırlanan organize işlerde hiçbir bacağın eksik olmaması gerekmektedir. Bu durumda kadının gün içinde en az 1 saatini bunun üzerine harcaması anlamına gelmektedir. Ola ki bir terslik olur o zaman dünya size dar.

Peki erkek için öylemi bunun cevabını da siz verin!

Evet örnekleri çoğaltalım, eşit toplum! Kadın erkek eşit! Niye politikada kadın az? Bizim gibi %90’ının üniversite mezunu olduğu bir toplumda niye? Bir erkek eşinin politikaya girmesini ister mi? İstemez mi? Bununda cevabını siz verin!

Kadın ne önden gitmek ister ne de arkadan kadın eşit olmak ister yan yana yürümek ve birlikte güçlü olmak ister.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
8
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Meteoroloji Dairesi'nden toz uyarısı!
image Afrika üzerinden taşınan toz zerrecikleri etkili olmaya başladı. Ayrıca önümüzdeki hafta boyunca yağmur bekleniyor.
Hasipoğlu: "Varsayım üzerine 4-1 petrol payı! Sadaka mı veriyor!"
image UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Rum lider Anastasiades'in, adanın doğal zenginliklerinin paylaşımının 4’e 1 nüfus oranı üzerinden yapılması teklifini değerlendirdi.
Besim: "İshal, kusma ve ateş gibi durumlarda hastaneye başvurulmalı"
image Sağlık Bakanı Filiz Besim, yapılan analizler sonucu bazı bölgelerde rastlanan kirlilik nedeniyle halkı uyarma gereği duyduklarını belirterek, vatandaşlara ishal, kusma ve ateş gibi durumlar söz konusu olması halinde h...