Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 13 Mart 2018, Salı 16:22

Birleşik Kıbrıs Partisi AKEL ile bir araya geldi

Birleşik Kıbrıs Partisi AKEL ile bir araya geldiBKP ve AKEL görüştü. Görüşme sonrası basın toplantısı düzenlendi.
Paylaş  
4
3
3
0

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan başkanlığındaki BKP heyeti, AKEL Genel Sekreteri Andros Kibrianu başkanlığındaki AKEL heyeti ile Güney Lefkoşa’daki AKEL Genel Merkezinde bir araya geldi. Görüşmede Kıbrıs konusundaki son siyasi gelişmeler ve Akdeniz’de doğal gaz rezervleri konusunda yaşanan gelişmeler ele alındı. Görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenlendi.

İZCAN: SORUNLAR BASKI, TEHDİT VE ŞANTAJLA ÇÖZÜLEMEZ

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, doğal gaz konusunda ortaya çıkan sorunların baskı, tehdit ve şantajla çözülemeyeceğini söyleyerek, tarafları en erken zamanda görüşme masasına oturmaya çağırdı. Kıbrıs’ın etrafındaki zenginliklerin, Kıbrıs halkının tümüne ait olduğunu vurgulayan İzcan, “Kıbrıs sorunu çözülmeden bu zenginliklerin paylaşımı mümkün değildir” dedi.

Görüşmelerin Crans Montana’da, kaldığı yerden Gutterens Belgesi çerçevesinde devam etmesinin tek çıkar yol olduğunu vurgulayan İzzet İzcan, çözüm yanlısı güçlerin işbirliğinin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Tarafları tahrik edici hareketlerden uzak durmaya çağıran BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, iki lideri de Kıbrıslıların çıkarlarına uygun davranmaya çağırdı.

AKEL: TÜRKİYE’NİN TAHRİK EDİCİ DAVRANIŞLARINI KINIYORUZ

AKEL Genel Sekreteri Andros Kibrianu ise mevcut durumdan çok endişeli olduklarını belirterek, Türkiye’nin tahrik edici davranışlarını kınadı. “Navtexler ilan edilerek bu sorun çözülemez” diyen Kibrianu, zamanın daraldığına dikkat çekti.

Gerilimin artmasının hiç kimseye yararı olmayacağını vurgulayan AKEL Genel Sekreteri Andros Kibrianu, “Gaz konusunda ortak bir komite kurulsun, görüşmeler de devam etsin” şeklindeki önerileri kabul etmeyeceklerini belirterek, çözümü geciktirecek yaklaşımlar yerine, sorunu kökten çözecek müzakerelerin en kısa sürede başlamasını istediklerini vurguladı.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Dağ Yolu'nda zincirleme trafik kazası!
Bu akşam saatlerinde Dağ Yolu'nda meydana gelen trafik kazasında üç kişi yaralandı.
Denktaş: "Ne Türkiye'nin garantörlüğünden, ne de devletimizden vazgeçmeyeceği...
Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği heyetini kabul etti.
21 Mart Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü nedeniyle etkinlik düzenlen...
Mülteci Hakları Derneği, 21 Mart Uluslararası Irk Ayrımı İle Mücadele Günü dolayısıyla “Savaş ve Göçe Dair…” isimli bir etkinlik düzenleyecek.