Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 15 Nisan 2018, Pazar 09:05
banner

"Üslerin kullanılması, Kıbrıs'ın operasyona dâhil olduğu anlamına gelmez"

Üslerin kullanılması, Kıbrıs'ın operasyona dâhil olduğu anlamına gelmezUluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Sözen, Kıbrıs’taki İngiliz üssünden İngiliz jetlerinin havalanmasının ‘Kıbrıs’ın Suriye’de gerçekleşen askeri operasyona dâhil olduğu’ anlamına gelmediğini belirtti.
Paylaş  
7
2
7
0

KIBRIS POSTASI – Cansu YARIŞAN 

• Kıbrıs Postası’na konuşan Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Sözen, Kıbrıs’taki İngiliz üssünden İngiliz jetlerinin havalanmasının Kıbrıs’ın Suriye’de gerçekleşen askeri operasyona dâhil olduğu’ anlamına gelmediğini belirtti.

• Sözen; Suriye, İran ve Rusya’nın askeri operasyonu başlatan ABD, İngiltere ve Fransa'ya misilleme yapması durumunda; ABD, İngiltere ve Fransa’nın askeri üslerini hedef almasının düşük bir olasılık olduğunu belirtti.

• Askeri üslerin hedef alınacağı bir operasyondan sadece üslerin etkileneceğini kaydeden Sözen, “Üsler hedef alınması durumunda eğer büyük bir hata yapılmazsa, Kıbrıs’ta bulunan üsler dışında herhangi bölgenin etkilenmesi mümkün değil” dedi.

ABD, İngiltere ve Fransa'nın, Suriye'ye yönelik askeri operasyonunda İngiltere'nin Güney Kıbrıs'taki üsleri kullanması, Kıbrıs’a olası bir askeri saldırı olasılığı konusunda akıllarda soru işareti yaratırken, Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Sözen, Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki üslerin kullanılmasının Kıbrıs Cumhuriyeti’nin operasyona dâhil olduğu anlamına gelmediğini kaydetti.

“Kıbrıs operasyona dahil değil”

Suriye’ye gerçekleştirilen askeri operasyonu başlatanın ABD, İngiltere ve Fransa olduğunu ifade eden Sözen, Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki üslerin 1960’da yapılan anlaşmaya göre İngiliz egemen toprakları olduğunu ve operasyona dâhil olan jetlerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin operasyona dâhil olduğu anlamına gelmediğini söyledi.

“Kıbrıs Cumhuriyeti ve KKTC’yi hedef alacak bir saldırı olmaz”

Suriye, İran ve Rusya’nın askeri operasyonu başlatan ABD, İngiltere ve Fransa'ya misilleme yapması durumunda askeri üsleri hedef almasının düşük bir olasılık olduğunu belirten Sözen, “Suriye, İran ve Rusya misilleme yapacaksa ABD, İngiltere ve Fransa’nın askeri üslerini tercih etmesi düşük bir olasılık. Ancak bu düşük olasılığı gerçekleştireceklerse bu durumda askeri üsleri hedef alıp bir saldırı yapabilir. Bu durumun ise Kıbrıs Cumhuriyeti ve KKTC’yi hedef alacak bir saldırı olmaz, sadece üsleri hedef alan bir operasyon olur diye düşünüyorum. Yani üsler dışında bir alanın askeri operasyondan, eğer büyük bir hata yapılmazsa, etkilenmesi ihtimali oldukça düşük” şeklinde konuştu.

“Operasyon 3’üncü Dünya Savaşı yaratacak boyuta gelmez”

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye topraklarına gerçekleştirilen askeri operasyonun oldukça kısıtlı bir operasyon olduğunu dile getiren Sözen, operasyonun Suriye rejimini doğrudan hedef almadığını belirterek, sadece kimyasal silah üreten tesislerin hedef alındığını kaydetti. Askeri operasyonun Rusya’yı provoke edecek şekilde gerçekleştirilmediğini belirten Sözen, operasyonun daha fazla büyüyeceğini düşünmediğini dile getirerek şöyle konuştu:

 “Kimyasal silah üretimi uluslararası hukuku da ilgilendiren bir durum. Kimyasal silah kullanılmamasına alınan ekstra tedbir olarak değerlendirilebilecek bu operasyon Rusya’yı provoke etmeyecek şekilde kısıtlı bir alana sahip. Askeri operasyonun, diplomatik yollar kullanılarak daha fazla büyümeyeceğini düşünüyorum. Rusya, Suriye’deki gerginliğin büyümesine taraf değil. Operasyonun dallanıp budaklanacağını ve 3’üncü Dünya Savaşı yaratacak boyuta geleceğini hiç sanmıyorum”.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Silyon İnşaat'a iki İSO ödülü birden
image Silyon İnşaat’ın almaya hak kazandığı İSO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi ve  İSO 10002:2014 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgeleri düzenlenen törenle takdim edildi.
KEMA: "Sel, çarpık yapılaşmanın sonucu"
image Kıbrıs Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (KEMA), 6 Aralık’ta 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketinin yapısal sorunlar ve gelişigüzel çarpık yapılaşmanın sonucu olduğunu belir...
Atalay: "Bizimle ilgili itibar yıkım operasyonu yürütülüyor"
image Din İşleri Başkanı Talip Atalay, İnsan Hakları Günü ve Dini Yol Ofisi'nin 10'uncu kuruluş yıldönümü nedeniyle ara bölgede katıldıkları etkinlikle ilgili bazı iddiaların gündeme getirildiğini kaydederek, "İtibar yıkımı...