Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 15 Nisan 2018, Pazar 10:21
banner

"Müzakereler kaldığı yerden ve Guterres çerçevesi temelinde başlamalı"

Müzakereler kaldığı yerden ve Guterres çerçevesi temelinde başlamalıSol Hareket bugün yazılı bir açıklama yaparak, müzakerelerin kaldığı yerden ve Guterres çerçevesi temelinde başlaması gerektiğini kaydetti.
Paylaş  
8
7
8
0

“Sol Hareket adına açıklamada bulunan Abdullah Korkmazhan, 16 Nisan Pazartesi yemekte bir araya gelecek olan her iki lidere çağrıda bulunarak, müzakerelerin kaldığı yerden ve Guterres çerçevesi temelinde yeniden başlaması talebinde bulundu.

BM Genel Sekreterinin Crans-Montana zirvesinde çizdiği çerçevenin erken ve kapsamlı çözüm için yol haritası olduğunun altını çizen Korkmazhan, “Her iki lider de Guterres çerçevesi dışında hareket etmemeli, bu çerçevenin dışında taleplerde bulunmamalıdırlar. Özellikle müzakerelerin yeniden başlaması için sürekli ön koşullar sunulmasına son verilmelidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya çağrıda bulunarak, erken federal çözümün Kıbrıslı Türkler açısından hayati derecede önemli olduğunu ve toplumun federal çözüm yanlısı iradesinin güçlü bir şekilde devam ettiğini hatırdan çıkarmamasını isteyen Korkmazhan, Kıbrıslı Türkler açısından federal çözümden başka gidilecek yol bulunmadığını yineledi.

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların büyük bir çoğunluğunun çözümsüzlüğe karşı olduğunu, karşılıklı suçlama oyunları ve söz düellosundan bıktıklarını kaydeden Korkmazhan, “Toplumlarımız artık Kıbrıs sorunu ile birlikte yaşamak istemiyorlar. Liderlere düşen görev artık sonuca, yani kapsamlı çözüme ulaşmaktır” dedi.”

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Okur mektubu: "Kıbrıs kahramanları..."
image Tatilini Kıbrıs'ta geçirmekte olan Kaptan Pilot İlyas Yılmaz, Kıbrıs Postası için bir okur mektubu kaleme aldı.
Akıncı, Oktay'ı kabul etti: "Savaşların yeniden yaşanmasını hiçbir zaman arzu...
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda gelinen noktada özellikle 3. tarafların tavrının son derece önemli olduğunu belirterek, “Bir tarafı adanın tek yasal sahibi görüp, diğer tarafı sürekli izole eden, ...
Uluçay ile Oktay buluştu: "Kader birliğimiz var, birlikte olmaya devam edeceğ...
image Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Yardımcısı Fuat Oktay, her zaman Kıbrıs Türk halkının yanında olacaklarını tekrarladı.