Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 16 Nisan 2018, Pazartesi 15:54
banner

Atakan: "Seyrüsefer ödemelerinde daha çağdaş ve elektronik bir yapı için çalışılıyor"

Atakan: Seyrüsefer ödemelerinde daha çağdaş ve elektronik bir yapı için çalışılıyorCumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bugün “Kayıtları İptal Edilen Araçlar ile Kayıtları İptal Edilmeyip Geçmiş Yıllara Ait Seyrüsefer Borcu Bulunan Araçlar Hakkında Yasa Gücünde Kararnamenin Yürürlükten Kaldırılmasına İlişkin Yasa Tasarısı” da görüşüldü.
Paylaş  
12
10
12
0

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, konuşmaları cevapladı. Atakan, KKTC’de şu anda trafikte 198 bin 875 araç olduğunu, bunların 156 bin 616’sının seyrüseferi olduğunu, bugün itibarıyla 41 bini aşkın aracın ise seyrüseferi bulunmadığını kaydetti.

1974’ten bu yana toplam araç kaydının 326 bin 387 olduğunu belirten Bakan, kayıttan düşen araç sayısının 109 bin 640 olduğunu söyledi.

Bakan Atakan, hurdaya çıkan araç sayısının da 17 bin 872 olduğunu açıkladı.

Araç Kayıt Dairesi’nin ve ilgili birimlerin aynı çatı altında toplanması için sürdürülen çalışmalara değinen Atakan, kompleks bir bina yapılması için ihale süreci olduğunu, ancak binanın tamamlanması için iki- iki buçuk yıl gerektirdiğini söyledi.

“ARAÇ KAYIT, ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ÇAĞDAŞ BİR BİNAYA TAŞINACAK”

Bu sürede personelin ve vatandaşın mağdur olmaması için Araç Kayıt Dairesi için bina arayışı içinde girdiklerini belirten Atakan, daireyi önümüzdeki günlerde çağdaş bir binaya taşıyacaklarını açıkladı.

ELEKTRONİK ORTAMDA ÖDEME

Elektronik ortamda seyrüsefer ödemesi yapılması konusuna da değinen Atakan, ilgili birimlerin verilerinin uyumlaştırılması konusundaki çalışmalara işaret etti, bu uyumun sağlanırsa araç seyrüseferlerinin elektronik ortamda ödenebileceğini söyledi.

Bakan Atakan, yol çalışmalarıyla ilgili de bilgi verdi.

Yolların rehabilitasyon süreci içinde olduğunu kaydeden Bakan, bu yıl içinde hayata geçecek 28 projenin 7’sini yerel bütçeden karşılandığını belirtti.

Atakan, Ankara’daki temaslarına da değinerek, Türkiye’nin desteklerine işaret etti.

Bakan Atakan, ana arterlerin aydınlatılması konusuna da değinerek, Gazimağua-Salamis yoluyla ilgili aydınlatma ihalesi konusunda bilirkişi raporu hazırlandığını söyledi.

Atakan’ın konuşmasından sonra tasarı üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Milletvekillerinin isimleri tek tek okunarak, tasarı üzerindeki görüşleri “kabul” veya “red” olarak alındı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan da Telefon Dairesi’nin durumunun ortada olduğunu belirterek, Telefon Dairesi’nin bütçesinde son dönemde artı olduğunu, bunun alt yapı yatırımları için kullanılacağını belirtti. Atakan, sabit hat sayısını yukarıya çıkarma hedeflerine de işaret etti.

Operatörler arasında rekabet olduğunu ancak rekabetin sağlıklı denetlenmesi gerektiğini söyleyen Atakan, BTHK’nın çalışmalarını başarıyla sürdürdüğünü belirtti.

Tatar’ın açıklamalarına işaret eden Atakan, hiçbir ülkede romingin kalkmadığını da belirtti.

Atakan, CTP milletvekili Armağan Candan’ın internet fiyatlarıyla ilgili yerinden soruduğu soruyu cevapladı.

İnternet ücretinin kaliteye yansımadığını söyleyen Atakan, test aşamasında olan uygulamaların hayata geçmesiyle Lefkoşa’nın belli bölgelerinde alışık olunmayan bir hıza ulaşılacağını, çalışmaların genişletileceğini söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün son olarak Dilekçe ve Ombudsman Komitesi’nin 10 Nisan 2018’de yapmış olduğu toplantıda aldığı kararları ele aldı. Raporu Komite Başkanı Fazilet Özdenefe okudu.

Özdenefe’nin raporu okumasın ardından Genel Kurul bugünkü çalışmalarını tamamladı.

 


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Töre: "Larnaka'dan bilim adamının geri gönderilmesi kabul edilemez, KKTC'ye s...
image Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, uluslararası bir bilimsel çalışma için Larnaka Havaalanı’ndan adaya gelen ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne gitmesine müsaade edilmeyip, girişi iptal edilen bilim adamının, uçağa bin...
Hür-İş ve Mobbing ile Mücadele Derneği arasında işbirliği
image Hür-İş Federasyonu, KKTC Mobbing ile Mücadele Derneği arasında işbirliği protokolü imzalandı.
Gökhan Naim cinayetinde soruşturma sürüyor: 3 kişi mahkemeye çıkarıldı
image Gökhan Naim cinayeti ile ilgili olarak bugün üç kişi mahkemeye çıkarıldı. Faiz Ul Hassan ve Bilal Ahmad’a 7 gün tutukluluk verilirken, dün yakalanan KKTC vatandaşı Hüseyin Erseyis’e 3 gün tutukluluk emri verildi.