Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 12 Haziran 2018, Salı 18:51
banner

Gencay Eroğlu: "2 yıl içinde tüm Lefkoşa'ya MOBESE sistemini kuracağız"

Gencay Eroğlu: 2 yıl içinde tüm Lefkoşa'ya MOBESE sistemini kuracağızDemokrat Parti'nin belediye seçimlerindeki aday tanıtım etkinliği gerçekleşti.
Paylaş  
21
11
21
0

  • Denktaş: “Benim bu seçimi alacağımıza hiç şüphem yoktur. Biz bu seçimin galibiyiz. Lefkoşa 24 Haziran gecesi büyük bir zafere tanıklık edecek. DP’nin vizyonu Lefkoşa’nın başına geçecek”
  • Eroğlu: “Ben Gencay Eroğlu olarak yapamayacağım hiçbir şeyin sözünü vermedim, vermem. Size bu akşam sunduğumuz projelerin sözünü veriyorum. Hepsini hayata geçireceğime söz veriyorum”

Kıbrıs Postası

24 Haziran seçimlerine son derece iddialı ve kararlı bir şekilde hazırlanan Demokrat Parti, dün akşam Lefkoşa Bedesten’de düzenlediği muhteşem aday tanıtım etkinliğinde kelimenin tam anlamıyla gövde gösterisi yaptı.

Geçtiğimiz Cuma yapılması planlanan ancak DP Lefkoşa Belediye Başkan adayı Gencay Eroğlu’nun geçirdiği talihsiz kaza sebebiyle ertelenen etkinliğe yüzlerce partilinin yanı sıra halktan da yoğun katılım gözlendi.

DP Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, DP Genel Sekreteri Afet Özcafer ile diğer parti temsilcilerinin katıldığı etkinlikte, Gencay Eroğlu’nun Lefkoşa projeleri kamuoyuna açıklanırken, belediye meclis üyesi adayları da tek tek sahneye çağrılarak tanıtıldı.

Etkinlikte Genel Başkan Denktaş ve Gencay Eroğlu da birer konuşma yaptı.

Yoğun alkış arasında sahneye çıkan ve ilk konuşmayı yapan Serdar Denktaş, DP’nin genel seçim döneminde ortaya koyduğu manifestoda olduğu gibi, yerel yönetimlerde de daha çok özgürlük daha çok adalet istediğini belirterek, partisinin KKTC’nin bütün büyük değişimlerinde imzası olduğunu söyledi.

Denktaş “DP olarak daha çok özgürlük, daha çok eşitlik ve daha çok adalet istiyoruz. Bunu yapacak vizyonumuz da cesaretimiz de vardır. Ülkemizdeki bütün büyük değişimlere biz imza koyduk ve yine aynı imzayı biz atacağız. Lefkoşa’da da değişim şarttır. Başkenti tekrardan başkent yapmak için yola çıktık ve bunu başaracak güçteyiz” dedi.

Gerek Gencay Eroğlu’na gerekse de belediye meclis üyelerine güveninin tam olduğunu ifade eden Denktaş “benim bu seçimi alacağımıza hiç şüphem yoktur. Biz bu seçimin galibiyiz. Lefkoşa 24 Haziran gecesi büyük bir zafere tanıklık edecek. DP’nin vizyonu Lefkoşa’nın başına geçecek” diye konuştu.

Gencay Eroğlu da konuşmasında, etkinliğe yoğun ilgi gösteren partililere ve halka teşekkür ederek başladı.

Aday tanıtım etkinliğinde konuşan Lefkoşa Belediye Başkan Adayı Gencay Eroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Lefkoşalının aklında artık bazı sorular olmayacak. Acaba Lefkoşa’da ödediğim verginin karşılığını hizmet olarak alabilecek miyim Trafik karmaşasıyla karşı karşıyayız. Bir sinir harbi içerisindeyiz. İşyerimizden evimize gitmek için çıktığımızda yine sinir harbi içinde evimize gidiyor, evimize yorgun ve huzursuz varıyoruz. Adadaki en pahalı suyu neden Lefkoşalı olarak ben alıyorum? 2018 yılında neden bir başkentte toplu taşıma sistemi yok?Lefkoşa’daki sinekler neden azalacağına çoğalıyor. Lefkoşa’daki tarihi ve kültürel yapılar yıkılmaya mı terk edilecek? Terk edilmiş binalar, tamire ihtiyaç duyulan tarihi ve kültürel miras yok edilmek üzere bırakılmış. Lefkoşa’da doğru düzgün park yeri yokken neden suçum yokken park cezası ödüyorum? İnsanlar yemek yer, çıkar, arabasının üstünde Kinder Sürpriz gibi bir cezayla karşılaşır. Siz park yeri yaptınız mı ki soygun yapar gibi park cezası kesiyorsunuz? Biz Lefkoşa’nın en iyi halini hayal ediyoruz. En iyi hali gelecek diyoruz.

SURİÇİ VE ÇAĞLAYAN'DA ÜCRETSİZ RESTORASYON

Lefkoşa Suriçi ve Çağlayan bölgelerinde mülk sahipleri yasal haklarıyla kendi ceplerinden tek kuruş çıkmadan mülklerini restore edebilecektir. Ayşe teyzeye neden evini tamir etmediğini sorduğumuzda para olmadığı yanıtını verirler. Bu sistemle evlerimiz tamir olacak. İmara açılmamış bölgelerden müteahhitlerimiz ev yapacaklarında Ayşe teyzeye bir kat hakkı vereceğiz. Sen benim evimi tamir et, ben de sana kat kullanma hakkını vereyim. Maddi durumu iyi olmayan, Suriçi, Çağlayan’daki eski evlerimiz de böylelikle tamir olmuş olacak. Bu sistem Rum tarafındaki Suriçi’nde, New York’ta ve birçok Avrupa ülkesinde uygulanan bir sistem.

LEFKOŞA'YA TURİZM VE KALKINMA AJANSI

Lefkoşa turizm ajansı kuracağız. Lefkoşa’ya yarışan turizm, kültür, eğlence başkenti olmaktır. Lefkoşa Surlariçi tarihi ve kültürel bir miras barındırıyor ve Lefkoşa’yı kendi kimliği üzerinden marka haline getirip pazarlayacağız. Turizm ajansı, belediye temsilcilerinin yanı sıra bölgede faaliyet gösteren turizmciler, sektör paydaşları ve profesyonel paydaşlardan oluşacak.

Lefkoşa kalkınma ajansı kuracağız. Yatırım stratejileri geliştirip yatırımcıları teşvik edeceğiz. Lefkoşa markası için gerekli enstrümanları yaratacağız. Lefkoşa Belediyemiz tek tanınmış belediyedir. Bunun avantajları kullanılmalıdır. TC yatırım projelerinden de halkın menfaatine proje yaptığınızda yararlanabilirsiniz. Ama bunlar ne acıdır ki tam anlamıyla kullanılmamış, seçime beş kala kullanılmaya çalışılmış durumda.

LEFKOŞA MARKA OLACAK

Turizm Bakanımızdan aldığımız bilgi doğrultusunda 2017’de KKTC’yi 1 milyon 142 bin turist ziyaret etmiş. Peki Lefkoşa halkı ve esnafı bu pastadan ne kadar faydalanabilmiş? Lefkoşa Kalkınma Ajansı burada devreye girecek ve markanın geliştirilmesi için gerekenleri yapacak, yatırımcıları teşvik edecek, dış kaynaklardan yararlanacak.

GENÇLERE TABELA VERGİSİ YOK...

Biz gençlerimizin göç etmesini istemiyorsak gençlerimizi desteklememiz gerekir. Suriçi’nde açılan cafe açan gençlerimize yerel yönetim olarak destek göstermeliyiz. Gençlerimiz ‘ben borçlandım, memleketimi terk etmek istemiyorum, cafe açtım ve tabela vergisi şu kadar’ şeklinde şikayetler geliyor. Yazıktır çocuklara. Siz bu gençleri desteklemeniz gerekir. İki yıl tabela vergisini almazsınız, ta ki gençlerimiz kendi ayakları üzerinde durabilsin, borçlarını kapatabilsin.

İKİ YIL İÇİNDE HER YERE MOBESE...

Kentimizde güvenliğin sürdürülebilir olması ve gece faaliyet gösteren işletmelerin polis ve mahalle ile belediye temsilcilerinden oluşan bir kent güvenlik konseyi oluşturulacak. Kent güvenlik birimlerinin olası bir cürüme etkin müdahalesi için eğitiminin yanı sıra yasal süreç için de merkezi hükümetle çalışılacaktır. Suriçi'nden başlayarak tüm bölgelerimize MOBESE'yi iki yıl içinde kuracağız.

ENGELSİZ LEFKOŞA

Engelsiz Lefkoşa diyoruz... Sadece engelliler gününde hatırlanan engellilerimiz... Bir geziye, yemeğe götürülürler ve oldu bitti... Biz diyoruz ki herkes için erişebilir, eşit şartlarda tasarlanmış bir Lefkoşa hayal ediyoruz. Lefkoşa'da sokaklar tamamen engelsiz hale gelene kadar merkezi hükümetle işbirliği yapacağız. Davulun sesi dışarıdan hoş gelir... Ayaklarım kırıldığı zaman anladım ki geçici bir süre tekerlekli sandalyede kalmama rağmen zorlukları gördüm. Tekerlekli sandalyeyle hiçbir yere gidemedim. Acı bir durum.

"BENİM LEFKOŞA'M FESLİKAN VE YASEMİN KOKAR"

Çöp toplama şeklini değiştireceğiz. Pilot bölge seçeceğiz ve buranın ardından Lefkoşa geneline yayacağız. Katı, plastik, cam gibi atıkların sağlıklı şekilde toplanmasını sağlayacağız. Çöp bidonu kirliliği de ortadan kalkacak, pis kokan mahalleler de bitecek. Benim Lefkoşa'm feslikan, yasemin kokan bir Lefkoşa'dır.

KADIN VE GENÇLİK MERKEZLERİ... ÇAĞDAŞ VE DAKİK TOPLU TAŞIMACILIK...

Kadın ve gençlik meclisi oluşturacağız. Konuşan gençliğin yanı sıra çocuklarımızın kendi ayakları üzerinde durup fikirlerini özgürce ifade etmelerini sağlamak amacıyla çocuk meclisi oluşturacağız. 

Lefkoşa’nın her bölgesine temiz, ulaşılabilir taşıma yapacağız. Modern, çağdaş ve saati saatine bir toplu taşımacılık sistemi olacak. Durakların genişletilmesi, çoğaltılması için projelerimizi hayata geçireceğiz".


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Tatar: "Bayrağımızı yakanların peşini bırakmayacağız"
image Başbakan Ersin Tatar Güney Kıbrıs'ta ELAM militanlarının KKTC bayrağını yakmalarına tepki gösterdi ve "Kıbrıs Türkü'nün özgürlük ve egemenliğinin simgesi bayrağımızın yakılması kimsenin haddine düşmüş değildir. Hüküme...
Akıncı, faşist Elamcılar tarafından KKTC bayrağı yakılmasını kınadı
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güney Kıbrıs'ta ırkçı, faşist Elamcılar tarafından KKTC bayrağı yakılmasını kınadı.
Erhürman: "ELAM KKTC bayrağını yakarak iki halk arasında güvensizliği besleme...
image CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "ELAM bu kez de KKTC bayrağını yakarak iki halk arasında güvensizliği besleme çabalarına bir yenisini ekledi" dedi.