Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 13 Haziran 2018, Çarşamba 15:20
banner

2 Temmuz'dan itibaren tüzüğe aykırı plakalara yasal işlem uygulanacak

2 Temmuz'dan itibaren tüzüğe aykırı plakalara yasal işlem uygulanacakBayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, 2 Temmuz'dan itibaren, kiralık araç plakalarında yapıaln tüzük değişikliğine uymayan araçların bağlı olduğu araç kiralama şirketi direktörüne cezai şlem uygulanacağını hatırlattı.

Paylaş  
4
2
6
0

 

Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle:

"99/74 sayılı Motorlu Araçlar, Yol ve Trafik Tüzüğü EK II’de yer alan 4(2) maddesinde 28 Şubat 2018’de yapılan A.E. 205/2018 sayılı değişiklik ile, “Z” Kiralık Motorlu Araç olarak kayıtlanmış araçların plakaları kırmızı zemin üzerine siyah harf ve sayılardan oluşacağı, söz konusu araçların plakaları üzerindeki harf ve sayılardan önce “Z” harfi konulacağı kuralı getirilmiştir.

Kiralık araç plakaları ile ilgili başlatılan bu uygulama Resmi gazetede yayınlanan geçici madde de konularak bu gibi araçların üzerinde monteli plakalarını 2 Temmuz 2018 tarihine kadar tüzük kuralına uygun hale getirmesi zorunlu kılınmıştır.

Kiralık araç şirketleri, adlarına kayıtlı araçların plakalarını Tüzüğün tanıdığı süre zarfında yasal hale getirmeleri yasa gereği zorunludur.

3 Temmuz 2018 tarihinden itibaren kiralık araçlar ile ilgili karayollarında Polis Genel Müdürlüğü ve Trafik Dairesi Müdürlüğü’nce yapılacak denetimlerde tüzük kurallarına aykırı plaka tespit edilmesi halinde, ilgili yasa ve tüzüklere uygun olarak, kiralık aracı kiralayan kişiye değil, kiralamadan sorumlu kiralık araç direktörü aleyhinde yasal işlem başlatılacaktır."


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
3
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

KISBÜ Doğa ve Çevre Kulübü: "Doğu Türkistan unutuldu!"
image KISBÜ Doğa ve Çevre Kulübü Yönetim Kurulu Doğu Türkistan için ortak basın bildirisi düzenledi.
Gündüz: "Meclis yeniden revize edilmeli"
image UBP Milletvekili Menteş Gündüz “çalışılan ortamda huzur tesis edilemezse, başarının da olamayacağına” işaret ederek, Meclis’in fiziki ortamına değinerek, Cumhurbaşkanlığı’ndan sonra en önemli kurum olan Meclis’in yeni...
Meclis ve Başbakanlık bütçeleri oy çokluğuyla kabul edildi
image 37 milyon 756 bin 600 TL’lik Cumhuriyet Meclisi ve 134 milyon 839 bin 500 TL’lik Başbakanlık bütçeleri oy çokluğuyla kabul edildi.