Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 11 Temmuz 2018, Çarşamba 14:08

Dev-İş: "Devlet borçlarını Kıb-Tek'e acilen ödeyin"

Dev-İş: Devlet borçlarını Kıb-Tek'e acilen ödeyinDEV-İŞ Genel Sekreteri Koral Aşam, yaptığı basın açıklamasıyla son elektrik zammını eleştirdi.
Paylaş  
13
11
13
0

KKTC’nin De Facto pozisyonundan kaynaklı, ekonomi de genel anlamda dezavantajlı iradesi, gün geçtikçe yaşanan zamlara bağlı olarak sade vatandaşın ve emekçinin yaşam standartlarını açlık sınırının da altına itmektedir. 

Yönetenler ve KKTC’de yaşanan de facto durumdan beslenenler ise hamasi nutuklarla tüm faturayı sade vatandaş ve emekçilere çıkarma kolaycılığındadır.

Özellikle özel sektörde var olmaya çalışan emekçilerin gelirleri, alım gücü açısından radikal bir şekilde erirken, yönetenler tüm sorumluluğu dövize yüklemektedir.

Ekonomide yaşanan zamların, yönetenler açısından fiyat ayarlamalarının temel sebebinin enerji maliyetleri olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Peki başta elektrik olmak üzere, yönetenler bu maliyetleri düşürmek için ne yapıyor sorusuna verilebilecek en net cevap ise hamasettir.

Geçtiğimiz günlerde elektriğe %30’a varan zam yapılmıştır. Temel gerekçe ise dövizdeki artış olarak gösterilmiştir. Elektrik santrallerimizin temel olarak diesel yakıt kullanıldığından ötürü bir yere kadar bu gerekçe anlaşılırken, faturaların bu denli şişmesinin diğer gerekçelerini anlamak mümkün değildir.

Devlet kurumlarının KIB-TEK’e olan borçlarından kaynaklı faiz maliyetlerinin faturalara yani vatandaş ve emekçilere yansıtılmasını mesela!

Bütçede turizm, sanayi gibi teşviklendirme kalemleri olmasına rağmen, elektriğin otellere ve sanayicilere neden maliyetinin altında satılıp aradaki farkın vatandaş ve emekçilere ödettirildiğini mesela!

Yine KKTC bütçesinde en hatrı sayılır rakamın savunmaya ayrılmasına rağmen, savunma tarifelerinin maliyetinin altında satılması gibi mesela!

Devlet kurum ve kuruluşlarının bütçeden ayrı ayrı pay alıyor olmalarına rağmen niye maliyetinin altında elektrik tükettiklerini ve yine aradaki maliyet farkının neden vatandaş ve emekçiler tarafından ödendiğini mesela!

Mesela toplam elektrik faturası üstünden alınan KDV’nin, döviz artışına doğru orantılı olarak artırıldığını!

Örneklerden de görüleceği üzere, elektrik maliyetlerinin bu denli şişmesinin temel sebebi döviz artışı değil yönetenlerin kolaycılığıdır.

DEV-İŞ olarak yönetenlere iki çağrımız vardır.

Elektrik konusunda yapılan teşvikleri vatandaşa ve emekçilere ödetmekten vazgeçmeleri, KDV adı altında döviz’e orantılı KDV artırımından vazgeçmeleri ve maliyetleri doğrudan etkileyen devlet borçlarının KIB-TEK’e derhal ödenmesi .

Ekonomide KKTC’nin De Facto durumundan kaynaklı dez avantajlı durumu ortadan kaldırmak için De Facto durumdan De jure duruma geçmek yani birleşik Federal  Kıbrıs için elden gelen maksimum çabayı ortaya koymalarıdır.

 


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

KIB-TEK YK Üyesi Emre Efendi: "Özelleştirmenin her zaman karşısında olacağım"
image KIB-TEK Yönetim Kurulu Üyesi Av. Emre Efendi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada kurumla ilgili tartışmalara dair görüşlerini dile getirdi.
Özersay'a saldıran Taşkın Güneş yakalandı ve tutuklandı!
image Özersay'a Bostancı ziyaretinde sandalye atmak suretiyle saldırarak kahvehane camlarının kırılmasına ve 1 kişinin yaralanmasına neden olan Taşkın Güneş yakalandı.
Başbakan, Bakan ile sendika arasında kaldı
image KIB-TEK'te yaşanan görevden alma krizinin ardından bu sefer de Başbakan Erhürman, Bakan Nami ve El-Sen arasında kaldı.