Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 11 Temmuz 2018, Çarşamba 15:01

Yolsuzluk raporunu yorumlayan Sözen: "Halk, siyasiden, yargıdan çok sosyal medyaya güveniyor"

Yolsuzluk raporunu yorumlayan Sözen: Halk, siyasiden, yargıdan çok sosyal medyaya güveniyor‘Kuzey Kıbrıs Yolsuzluk Algısı Raporu’nu yorumlayan Akademisyen Sözen, yapılan araştırma sonucunda, halkın en güvendiği kurumun sosyal medya olduğunu ifade ederek, “Halk, siyasiden, yargıdan çok, sosyal medyaya güveniyor. Geleneksel medya önemini yitirmeye başlıyor. Hepimiz potansiyel muhabir olduk…” ifadelerinde bulundu.
Paylaş  
13
12
14
0

Kıbrıs Postası - Ertuğrul Senova

Akademisyen Ahmet Sözen, Kıbrıs Postası TV’de Ulaş Barış’ın konuğu oldu. Sözen, çarpıcı bir raporu kamuoyu ile paylaştı. 

Akademisyen Ömer Gökçekuş ve Doç. Dr. Sertaç Sonan’ın hazırladığı ‘Kuzey Kıbrıs Yolsuzluk Algısı Raporu’na değinen Sözen, raporun, 350 civarında iş insanı ve yönetici ile yapılan bir anket üzerine dayandığını ifade etti. 

Sözen, yapılan araştırmanın 2018 versiyonunun da Eylül ve Ekim aylarında gerçekleştirileceğini belirterek, mevcut raporla karşılaştırma yapılacağını kaydetti.

Araştırmaya katılan 350 civarındaki iş insanının yüzde 90’ının, Kuzey Kıbrıs’ta yolsuzluk ‘var’ dediğini belirten Sözen, “Siz yapıyor musunuz?” sorusuna ise, çok düşük seviyede evet cevabı geldiğini ifade etti. Sözen, rüşvet verenle alanın “yapmadık” cevabını vermesine karşın,  “Çevrenizde rüşvet alan veya veren var mı” sorusuna da büyük bir çoğunluğun ‘evet’ dediğine dikkat çekti. 

Raporu oluşturan isimlerin, belirli bir not sistemi geliştirdiğini belirten Sözen, böylece Kuzey Kıbrıs’taki yolsuzluk durumunun, diğer dünya ülkeleriyle karşılaştırıldığını kaydetti. Dünya’da kullanılan soruların dışında, Kıbrıs’a özgü soruların da çalışmada yer aldığını belirten Sözen, şöyle devam etti:

“Mesela arazi tahsisi… Kuzeyde en büyük yolsuzluk algısı toprak arazi tahsisi konusunda gerçekleşiyor. Özellikle AB ve bize benzeyen Türkiye gibi ya da Malta gibi ülkelerle kıyasladığınız zaman çıkan sonuç; Biz 80’inci sıradayız. Yunanistan, Gana veya Türkiye ile daha yakınız bu konularda. AB ortalamasının bayağı altındayız. Kıbrıs Cumhuriyeti’nde ise durum çok daha iyi.”

Araştırmada enteresan bulgulara da rastlanıldığına dikkat çeken Sözen, kurumlara olan güvenin azaldığı yönünde bir görüşün rövanşta olduğunun altını çizdi. Sayıştaylık, mahkemeler ve siyasilere olan güvenin de azaldığını vurgulayan Sözen, çok çarpıcı bir bulgunun da ortaya çıktığına işaret etti; “En çok güvenilen kurum sosyal medya.”

Sosyal medyanın güvenli bölge olarak nitelendirilmesinin, daha derinden araştırılması gerektiğini vurgulayan Sözen, bu durumun sosyolojik olarak ne derece sağlıklı olduğunu bilmediğini kaydetti. 

Sözen şöyle devam etti: 

“Halk, siyasiden, yargıdan çok, sosyal medyaya güveniyor. Geleneksel medya önemini yitirmeye başlıyor. Hepimiz potansiyel muhabir olduk…”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Özersay'a saldıran Taşkın Güneş yakalandı ve tutuklandı!
image Özersay'a Bostancı ziyaretinde sandalye atmak suretiyle saldırarak kahvehane camlarının kırılmasına ve 1 kişinin yaralanmasına neden olan Taşkın Güneş yakalandı.
Başbakan, Bakan ile sendika arasında kaldı
image KIB-TEK'te yaşanan görevden alma krizinin ardından bu sefer de Başbakan Erhürman, Bakan Nami ve El-Sen arasında kaldı.
İşte Özersay'a saldırılan kahvehanenin son hali!
image Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay ve ekibine yönelik Bostancı'da gerçekleşen saldırının ilk karelerine Kıbrıs Postası ulaştı.