Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 10 Ağustos 2018, Cuma 07:45
banner

Örgütlü mücadele sonuç getirdi: "Öğrenci affı kapıda!"  

Örgütlü mücadele sonuç getirdi: Öğrenci affı kapıda!   Türkiye’de çıkarılan öğrenci affından yararlanamayan onlarca Türkiye kökenli öğrenci için iyi haber, Eğitim Bakanlığı Müsteşarı İdris’ten geldi. İdris, YÖDAK’ın konuyla ilgili çalışma başlattığını kaydederek, çalışmaya olumlu gözle bakıldığını kaydetti.
Paylaş  
19
10
23
4

  • Affın KKTC’de de çıkıp çıkmayacağına ilişkin Kıbrıs Postası’na konuşan Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Asım İdris, YÖDAK’ın konuyla ilgili bir çalışma hazırladığını ve çalışmaya olumlu gözle bakıldığını söyledi.
  • İdris, öğrenim gördüğü üniversiteyle ilişiği KKTC’de kesilen onlarca öğrencinin mağdur durumda olduğunu kaydederek, KKTC’de çıkarılması planlanan affın, YÖK’ün çıkarttığı afla paralel bir benzerlikte olacağını ifade etti.
  • Alınan bu karar, binlerce öğrenciye son bir şans verse de, KKTC’deki üniversitelerde eğitim gören 59 bin Türkiyeli öğrenci için henüz geçerli değil.
  • İlişiği, KKTC’deki üniversitelerle kesilen onlarca öğrenci, affın KKTC’de henüz çıkmamasından dolayı, Türkiye’de YÖK’ün aldığı kararın dışında kalıyor.

Kıbrıs Postası - Ertuğrul Senova

Türkiye’de Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), geçtiğimiz Haziran ayında aldığı karar çerçevesinde, 7 yıllık yasal sürede üniversite eğitimini tamamlayamayan öğrencilere yönelik af getirileceğini açıkladı.

Çıkarılan afla ilgili verilen bilgilerde, aftan yararlanmak isteyen öğrencilerin, askerlik görevi, mücbir sebepler ve sağlık nedenleri dışında 18 Eylül'e kadar ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna başvurmaları gerektiği ifade edildi.

Buna göre, öğrenci affı, terör suçundan hüküm giyenler, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı nedeniyle ilişiği kesilenler hariç, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile bir programı kazandıkları halde kayıt yaptırmayan yükseköğretim kurumlarının bütün öğrencilerini (hazırlık, intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü, Birinci ve İkinci Öğretim, TUS, DUS, EUS) kapsayacak.

AF, KKTC’DE HENÜZ GEÇERLİ DEĞİL

Alınan bu karar, binlerce öğrenciye son bir şans verse de, KKTC’deki üniversitelerde eğitim gören 59 bin Türkiyeli öğrenci için henüz geçerli değil.

İlişiği, KKTC’deki üniversitelerle kesilen onlarca öğrenci, affın KKTC’de henüz çıkmamasından dolayı, Türkiye’de YÖK’ün aldığı kararın dışında kalıyor.

ÖĞRENCİLER SOSYAL MEDYADA ÖRGÜTLENDİ

Affın dışında kalan öğrenciler, sosyal medya üzerinden örgütlenmiş durumda. Facebook’da, ‘2018 Kıbrıs Öğrenci Affı istiyoruz’ isimli bir de sayfa açan af mağduru öğrenciler, sadece bununla da kalmayıp, Başbakan Tufan Erhürman’ın dahi kişisel sosyal medya hesabında paylaştığı fotoğraf ve gönderilerin altına, af istediklerine dair yorumlar bırakıyor.

BAKANLIK MÜSTEŞARI İDRİS: “YÖDAK KONUYLA İLGİLİ ÇALIŞMA HAZIRLIYOR… GÖRÜŞ OLUMLU”

Affın KKTC’de de çıkıp çıkmayacağına ilişkin Kıbrıs Postası’na konuşan Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Asım İdris,YÖDAK’ın konuyla ilgili bir çalışma hazırladığını ve çalışmaya olumlu gözle bakıldığını kaydetti. İdris, öğrenim gördüğü üniversiteyle ilişiği KKTC’de kesilen onlarca öğrencinin mağdur durumda olduğunu kaydederek, KKTC’de çıkarılması planlanan affın, YÖK’ün çıkarttığı afla paralel bir benzerlikte olacağını ifade etti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
0
 
1
 
0
 
3
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
4
ONAY BEKLEYENLER
0
5 Ekim 2018, Cuma
Aytaç GÜLTEKİN         - ADANA
Gecikmeden ve öğrenciler madur edilmeden biranönce bu sorun giderilmeli ve kayıtlar yapılmalıdır .

5 Ekim 2018, Cuma
Aytaç GÜLTEKİN         - ADANA
Gecikmeden ve öğrenciler madur edilmeden biranönce bu sorun giderilmeli ve kayıtlar yapılmalıdır .

1 Eylül 2018, Cumartesi
Fadli Karacan         - Van
Öğrenci affi derhal yürürlüğe girmeli. G

17 Ağustos 2018, Cuma
Tekin Subaşı         - istanbul
bir an önce YÖK' ün 2018 tarihli çıkarmış olduğu genel affinda KKTC çıkmasını dört gözle bekliyoruz..

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tatar: "Kamu Reformu gereklidir fakat bu reform hak budayarak yapılmamalı"
image Ulusal Birlik Partisi (UBP), Eşit Hak ve Adalet Sendikası’nı (HAKSEN) ziyaret etti. UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, bir süredir gündemde olan Kamu Reformu hakkında konuştu.
Tabipler Birliği, terörü lanetledi
image Tabipler Birliği'nden yapılan açıklamada, “Bir kişiyi öldüren, tüm insanlığı öldürmüş gibidir. Bir insanı yaşatan, tüm insanlığı yaşatmış gibidir” denilerek, terör, savaş ve her türlü şiddet kınandı.
KTAMS Başkanı Bengihan 21 Mart Dünya Down Sendromu günü dolayısıyla mesaj yay...
image Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Tüm bireyler gibi Down Sendromlu bireylerin de ilgiye, sevgiye, iletişime ihtiy...