Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 17 Ağustos 2018, Cuma 07:39
banner

Hükümetten fırsatçı tüccara gözdağı: "Ayağınızı denk alın yoksa müdahale ederiz"

Hükümetten fırsatçı tüccara gözdağı: Ayağınızı denk alın yoksa müdahale ederizÖzellikle temel ihtiyaç ve gıda ürünlerine döviz artışının çok üzerinde zamlar yapan tüccarların, halkın alım gücünü azaltmasının önüne geçmek için serbest piyasa ekonomisi prensiplerini dahi esnetmeye karar veren hükümet, Mal ve Hizmetler (Düzenleme ve Denetim) Yasası’nı kullanmakta tereddüt etmeyeceğini söyleyerek krizi fırsat bilen ithalatçılara gözdağı verdi.
Paylaş  
3
1
3
0

Bakanlar Kurulu imzasıyla yayımlanan dünkü açıklamada, ekonomik krizi fırsat bilen bazı kesimlerin olduğuna dair duyumlar alındığı belirtilerek, ilgili yasa sayesinde buna son verme yetkisi bulunduğunu hatırlattı.

Hükümet ‘gerekli gördüğü takdire’ herhangi bir imalatçı veya ithalatçıdan, malı piyasaya sürmeden önce veya sonra, maliyet artışı durumunun bildirilmesini talep edebiliyor.

Dahası, Yasa’nın 3’üncü maddesi, Bakanlar Kurulu’na  ‘denetim emri’ diye anılan emirle, ilgili mal veya hizmeti ‘denetime tabi mal veya hizmet’ statüsüne alma ve bu mal veya hizmetin azami fiyatını belirleme yetkisini de veriyor.

Denetime tabi olmayan bir emtia olan tüp gaza yapılan 12 TL’lik zammın 3 TL’sinin geri alınmasının ardında hükümetin gaz ithalatçılarına “Denetimli mal statüsü” tehdidi ile geri alındığı ifade edilirken, farklı mallarda da gerekli görüldüğü takdirde denetimli mal statüsü getirilebileceği ve hükümetin azami fiyatları belirleyebileceği belirtiliyor.

Yapılan açıklamada, halkın ve hükümetin tüccarlardan beklentisinin bu tip müdahaleler gerekmeksizin, tüketiciye mümkün olan en ucuz fiyattan mal ve hizmet sunması olduğu belirtilirken, yoğunlaştırılmış denetimlerin dünden itibaren başladığı kaydedildi ve gerektirdiği takdirde hükümetin müdahale hakkını kullanmaktan çekinmeyeceği ifade ediliyor.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kamu-Sen: "Engelli istihdamı baremlerinin önü açılmalı"
image Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen),  Başbakanlık Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu ile gerçekleştirdiği toplantıda, kamuda engelli istihdamı, baremlerin önünün açılması ve diğer yasal düzenlemeleri...
Gece kulüpleri "denetlendi"
image Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, etkin denetimlerini sürdürüyor.
Akıncı, Fransız Büyükelçi Troccaz'ı kabul etti
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Fransız Büyükelçi René Troccaz’ı kabul etti.