Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 17 Ağustos 2018, Cuma 13:36
banner

İngiliz Yüksek Komiseri Lille: "Bizim sadece A planımız vardır, o da federasyondur"

İngiliz Yüksek Komiseri Lille: Bizim sadece A planımız vardır, o da federasyondurİngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lille, Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) konuşarak, İngiltere’nin Kıbrıs adası için sadece herhangi bir ‘B planı’ olmadığını açıkladı.
Paylaş  
29
0
30
4

Lille “bizim için A planı vardır ve bu da iki bölgeli, iki toplumlu federasyondur. Ancak A planının başarıya ulaşması için, hem tarafların hem de kamuoyunun çok iyi hazırlanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“İNGİLTERE’NİN B PLANI YOKTUR”

İngiltere’nin B planı olmadığının altını çizen Lille, “önemli olan şey, Crans Montana’da ortaya çıkan momentumun, sonsuza kadar yok olmadan taraflarca değerlendirilemsidir çünkü şu anki statüko kabul edilemezdir, sürdürülemezdir” şeklinde konuştu.

Son aylarda adanın kuzeyini kasıp kavuran ekonomik krizle ilgili de konuşan Lille, “Kıbrıslı Türklerin, türbülansta olan Türkiye ekonomisine olan bağımlılığı bir kez daha açıkça görüldü. Bu, tedbir alınması gereken bir şeydir ve eğer Kıbrıs sorunu çözülmezse, bu bağımlılık daha da artarak sürecektir” dedi.

“ZAMAN GEÇTİKÇE BÖLÜNME KALICILAŞIYOR”

1974’ten beri 44 yıldır süren bölünmenin, zaman geçtikçe daha da kalıcılaştığını ve geçen zamanın çözümün şartlarını daha da zorlaştırdığını dile getiren Lille, “çözüm, kazan-kazan durumudur çünkü, çözüm halinde, AB üyesi, birleşmiş bir Kıbrıs’ı bölgede daha büyük bir oyuncu haline getirir” diye konuştu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in atadığı özel temsilci Jane Holl-Lute’un yakında Londra’ya gideceğini söyleyen Lille “Bayan Lute’u ağırlamayı dört gözle bekliyoruz. Kendisi ile hem Dışişleri Bakanımız hem de AB Bakanımız görüşecektir. Ondan sonra da Genel Sekretere sunacağı raporu bekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“MÜZAKERELERİN BAŞLAMASINDAN ÇOK, BUNA İYİ HAZIRLANILMASI ÖNEMLİ”

Müzakerelerin yeniden başlaması ile ilgili ne kadar umutlu olduğu sorulan Lille, “Crans Montana’daki başarısızlık üzücü idi. Ancak ondan sonra süreç bir şekilde devam etti. Müzakerelerin yeniden başlamasından çok, buna ne kadar iyi hazırlanılıcağı önemlidir. Eğer iyi hazırlanılırsa, liderler bir anlaşmaya varabilir ve bunun sonunda da plan referanduma gider” dedi.

Adanın garantörlerinden olan İngiltere’nin yeni bir garanti ve güvenlik konusu ile ilgili görüşü hakkında ise Lille “İngiltere’nin bu konudaki tutumu bilinmektedir. Biz tüm tarafların üzerinde anlaşacağı yeni bir sistemi kabul ederiz. Bir tarafın güvenliğinin diğer tarafı tehdit etmemesi önemlidir. Yeni kurulacak düzenin güvenli olması önemlidir” diye konuştu.

“İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM YA DA KONFEDERASYONU DESTEKLEMİYORUZ”

İngiltere’nin, özellikle son aylarda adanın kuzeyinde dillendirilen ‘konfederasyon’ modeli ile ilgili tutumu da sorulan Lille “bizim tutumumuz federasyondan yanadır ve bunun çeşitli spekülasyonlara hedef olmasını doğru bulmuyoruz. Belki en ideal çözüm değildir ama en pratik çözüm federasyondur. Kaldı ki BM parametreleri açıktır ve İngiltere, konfederasyonu ya da iki devletli çözümü destekler bir duruşa sahip değildir” ifadelerini kullandı.

“KIBRIS CUMHURİYETİ’NİN GAZ ÜZERİNDEKİ HAKLARINI DESTEKLİYORUZ”

Gaz meselesi ile ilgili de açıklamalar yapan Lille, İngiltere’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin meşru haklarını tamamen desteklediğini kaydederek “umarız bu zenginlik, tüm ada halkları tarafından paylaşılır. Herhangi bir tarafın (Türkiye) provokasyonlarını destekler tutumumuz yoktur. Bu bağlamda tüm tarafları, Kıbrıs müzakerelerinin salahiyeti açısında soğukkanlılığa davet ediyoruz” dedi.

Kaynak: Girne Postası


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
4
ONAY BEKLEYENLER
0
20 Ağustos 2018, Pazartesi
GOKCE KAVAK         - İzmir, Türkiye
Bir kere Kemal Kılıçdaroğlu şunu düşünsün. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) gibi de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 🇨🇾'nin (GKRY) içinde de Türkiye 🇹🇷'nin köyleri, camileri, evleri, düğün salonları, okulları, Türkçe öğretmenleri, Havaalanları, plajları, bakkalları, pazarları, ilçeleri ve beldeleri var. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 🇨🇾 (GKRY)'nde de Türkiye 🇹🇷 ile anlaşmalı hala Kıbrıs Türk ve Türk populasyonları var, yani hepsi Türkiye 🇹🇷'ye karşı değil. 35,000 Kıbrıslı Türkler ve yaklaşık 5,000 Türk vatandaşı şu an Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 🇨🇾 (GKRY)'nde yaşıyor.

20 Ağustos 2018, Pazartesi
GOKCE KAVAK         - İzmir, Türkiye
Bu arada Kıbrıs Türk Barış Harekatı'nı başlatan ve Türkiye Cumhuriyeti 🇹🇷'nin eski baş hükümeti Kemalist Partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Kıbrıs Harekatı için Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾'nin birleşmesini isteyen Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 🇨🇾 (GKRY) ile birleşmesine tepki göstermesi benim sert tepkimi ve eleştirimi çekti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin Kıbrıs Barış Harekatı'ndan zaman geçmesine rağmen bunu hala düşünmesi kabul edilebilir değil.

17 Ağustos 2018, Cuma
GOKCE KAVAK         - İzmir, Türkiye
Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾 yine de olan yanlışları ve hataları görüp Türkiye 🇹🇷 ile barışacak. Birleşik Krallık 🇬🇧'a da Türkiye 🇹🇷 bir şey zaten demedi Türkiye 🇹🇷 Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾'ndeki durumu zaten biliyor. Türkiye 🇹🇷, Birleşik Krallık 🇬🇧'ı çok ama çok seviyor ve saygı duyuyor ve ilişkileri daha da güçlenerek devam ettirmek ve ilerletmek istiyor ve geliştirmek istiyor. Türkiye 🇹🇷, ayrıca bu zamanki Yunanistan 🇬🇷'a kızgınlık ve öfke de duymuyor çünkü tarihsel anlamda Yunanistan Krallığı geride kalmış durumda ve Yunanistan'ın baskıcı lideri Nikos Sampson da çoktan bu dünyadan vefat etmiştir.

17 Ağustos 2018, Cuma
GOKCE KAVAK         - İzmir, Türkiye
Birleşik Krallık 🇬🇧, ayrıca Türkiye 🇹🇷'nin görüşlerini dinlemektedir ve Birleşik Krallık 🇬🇧 Hükümeti de Türkiye 🇹🇷 ile Birleşik Krallık 🇬🇧 adına aynı görüşleri paylaşmaktadırlar. Ama bu başka garantörlerin, Yunanistan 🇬🇷 gibi ve Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾 gibi adanın diğer devletleriyle bazı tezatlıklara neden olduğu için Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾'nde tutmamaktadır.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye'de terör saldırısında ölen ve yaralanalar için ...
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı,Türkiye- Irak sınırındaki çatışmalarda şehit düşen Türk askerlerine Tanrı’dan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.
21. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali devam ediyor
image 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde, bu yıl 21’incisi düzenlenen Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali devam ediyor.
KKTC Haber Kameramanları Derneği 7. Olağan Genel Kurulu yapıldı
image KKTC Haber Kameramanları Derneği 7. Olağan Genel Kurulu, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Lokalinde saat 11.00 de yapıldı.