Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 20 Ağustos 2018, Pazartesi 12:09

Tıp - İş: "Yurttaşların hayatını riske sokmayacak akla uygun düzenlemelere tam destek vereceğiz"

Tıp - İş: Yurttaşların hayatını riske sokmayacak akla uygun düzenlemelere tam destek vereceğizTıp - İş Başkanı Dr. Ahmet Varış, ekonomik kriz ve bunun sağlık sektörüne yansımaları ile ek mesailer konusunda bir basın açıklaması yayınladı.
Paylaş  
26
0
26
0

Varış'ın açıklaması şöyle:

"Ülkelerde ekonomik kriz yaşanmaması için öncelikle en tepedeki sermaye gruplarından başlanarak ekonominin kayıt altına alınması ve adaletli vergilendirme yapılması gerekmektedir.

Denetim mekanizmalarındaki eksikliklerden dolayı kayıt dışı ekonominin çok fazla olduğu, idarenin ülkede sosyal güvencesiz çalışan kaç yerli/yabancı emekçinin olduğunu bilmediği bir düzenin varlığında gelirleri vergilendirilen çalışanlara daha da fazla yük yükleme girişimleri ve bunu ekonomik seferberliğin en temel öğesi olarak göstermeye çalışması kabul edilemez.

Kriz halkın büyük çoğunluğu için işsizlik, ücretlerin azaltılması, halkın üzerindeki vergilerin artırılması başta olmak üzere şu ya da bu yolla gelir azalması, bir diğer ifadeyle gerek kamu gerek özel sektörde çalışanların ve emeklilerin yoksullaşmasıdır. Yoksullaşmanın sağlığa etkisi doğrudan etki olarak adlandırılır.

Dayanışma toplumsal bir olgudur.

İdarenin yasa dışı olduğunu bile bile bir karar alması ve herkesten bu karara uymasını beklemek dayanışma değil dayatmadır.

Sağlık sisteminin ekonomik krizden en az zararla çıkması sadece ortak akılla bulunan çözümlerle mümkündür. Salt idarenin aldığı kararlarla çözülmesi mümkün değildir.

Çeşitli eksikliklere rağmen sağlık emekçilerinin özverisiyle yürütülmeye çalışılan kamusal sağlık hizmeti sunumunda, yurttaşların sağlık hakkı kullanımını daha fazla bozacak hiçbir bahaneyi kabul etmeyeceğimizi bütün siyasi aktörlere ilan ediyoruz.

Ek mesai olarak nitelendirilen ‘nöbet tutmak’ sağlık çalışanlarının gönüllülük esasına göre yaptığı bir iş değil sağlık hizmetlerinin 24 saat boyunca sürmesini sağlamak bir zorunluluktur ve mesleki etik değerleri çerçevesinde verdiği bir hizmettir. Birçok sağlık emekçisi sağlık servislerde hizmetlerin yürütülmesi ve ambulansların 24 saat boyunca hizmet verebilmesi için ek mesai saatleri dolmasına rağmen angarya olarak fazladan çalışmaktadır.

Sağlık sisteminde ek mesainin azalmasını sağlamanın tek yolu idarenin yıllardır yaptığımız çağrılara ve son olarak da 09 Ağustos 2018 tarihinde yaptığımız eyleme kulak vererek gerekli personel eksikliklerini gidermesiyle sağlanabilir.

Kıbrıs Türk Toplumu’nun liderliğini yapan, öncülerini yetiştiren bir meslek grubunun mensupları olarak yurttaşların hayatlarını riske sokmayacak şekilde yapılacak olan akla uygun düzenlemelere sonuna kadar destek vereceğimizi ancak özel sektör veya kamusal alanda hizmet veren hiçbir emekçinin çeşitli bahanelerle daha fazla sömürülmemesi için gereken mücadeleyi ilerleteceğimizi kamuoyuna duyururuz".

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Bugünün en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık
image 20/02/2019 tarihli en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık.
Hellimin Türkiye pazarında yer alması amacıyla işbirliği protokolü imzalandı
image Maliye Bakanı Serdar Denktaş, milli değerimiz olan Hellim’in Türkiye pazarında yer alması amacıyla Türkiye’den gelen Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinden oluşan geniş bir heyeti kabul etti.
Meclis'ten 'konsensüs' açıklaması: "Açıklamanın detaylarına da bakılmalı"
image Cumhuriyet Meclisi’nden Meclis Başkanı Uluçay’ın Meclis’te dün gerçekleşen kapalı oturumun ardından yaptığı konuşmaya dair açıklama geldi.