Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 8 Eylül 2018, Cumartesi 12:05
banner

Erhürman: "Eylemlerin devam etmesi halinde biber gazı kullanılmayacak"

Erhürman: Eylemlerin devam etmesi halinde biber gazı kullanılmayacakBaşbakan Tufan Erhürman bu sabah saat 10:30’da Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu ile Başbakanlık’ta bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede son günlerde yapılan eylemlerde yaşananlar ele alındı.
Paylaş  
14
0
14
1

Erhürman, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, sıkıntılı bir dönemden geçildiğini, bu dönemde herkesin sağduyu ve sorumluluk duygusu ile hareket etmesi gerektiğini söyledi.Anayasa’nın 32’nci maddesine göre, saldırısız olmak kaydıyla toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmanın bir hak olduğunu belirten Erhürman, buna mukabil, bu hakkın, yasaların ihlal edilmesi ve örneğin özel kişilerin veya kamunun mallarına zarar verilmesi, yani suç işlenmesi “hak”kı vermediğinin unutulmamasının önemli olduğunu kaydetti.

Dün gerçekleşen eylemlerde güvenlik güçlerinin biber gazı kullanmasının da görüşmede ele alındığını belirten Erhürman, Polis Genel Müdürü’nün kendisine, daha fazla cop kullanmamak amacıyla biber gazı kullanılması yönünde inisiyatif alındığını aktardığını, bu tip eylemler karşısında polisin kamu düzeninin korunması amacıyla, ölçülülük ilkesi çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini belirtti. Yapılan görüşmenin ardından, bundan sonrasında biber gazı kullanılmayacağını açıklayan Erhürman, sözlerini şöyle tamamladı:

“Eylemlerin devam etmesi halinde biber gazı kullanılmayacak. Ancak herkesin de sorumluluk duygusu ile hareket etmek zorunluluğumuzu, toplantı ve gösteri yürüyüşünün saldırısız olmak kaydıyla bir hak olduğunu ve suç işleme hakkı tanımadığını unutmaması gerekiyor. Kimileri bilmezden gelmekte ısrar etse de, hepimiz bir ekonomik dar boğazdan geçildiğinin ve bunun nedenlerinin bilincindeyiz. Böyle bir dönemde hepimizin toplumsal sorumluluk ve seferberlik duygusuyla hareket etmemizin gerekli olduğunu her defasında vurguluyoruz. Elbette saldırısız olmak kaydıyla eylem yapmak demokratik bir haktır ama bu hak suç işleme hakkı vermez. Birkaç gündür devam eden eylemlerde sürekli olarak diyalog ve istişare kapılarının açık olduğunu belirttik, bir kez daha belirtiyorum. Ancak bu diyalog ve istişare, hükümetin mali olanakları çerçevesinde yapamayacağı ve yapıldığı takdirde toplumun diğer kesimlerine ciddi olumsuzluklar biçiminde yansıyacağı bilinen talepler doğrultusunda şekillenemez. Yaşanan olaylar hepimizi derinden üzmüştür. Yaralanan ve zarar gören vatandaşlarımız vardır ve bu durum üzüntümüzü daha da artırmaktadır. Bu vatandaşlarımıza geçmiş olsun der, bir kez daha içinden geçtiğimiz dar boğazdan halkımızı en az zararla geçirmek konusunda hepimize görev düştüğünü hatırlatır, herkesi sağduyu ve sorumluluk duygusu ile hareket etmeye davet ederim.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
3
 
1
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
9 Eylül 2018, Pazar
Ali         - Lefkoşa
Emekci partileri başta hükümette ve emeki vatandaşlari joplayip biber gaziyla etkisiz hale getiriliyor bu halk bunuda görde be siz zannettiniz halki joplatinca yilacak bu halk o yedigi jopu seçinde sandiga gidince ,o jopu atana geri tahhaütĺü adrese posta kutusuna sokup birakacaklar

banner
banner
banner
banner
banner

1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın ruhu müzelerde yansıtılıyor
image Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kıbrıslı Türkleri, Rumların zulmünden kurtarmak için başlattığı 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın ruhu, müze, şehitlik ve anıtlarda yaşatılıyor.
Polisin denetimleri sürüyor: 2 kişi tutuklandı
image Polisin KKTC genelindeki denetimleri sürüyor... Lefkoşa'da ikamet izinsiz 2 kişi tutuklandı, Gazimağusa'da alkollü içki satış ruhsatı olmayan işletmeye yasal işlem başlatıldı.
Çiftçiler toplandı: Bu kez eyleme değil, evlenmeye gittiler
image Dünya evine giren Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri Yasemin Can ile Gürtan Toygar çifti, düğün aracı olarak traktörü tercih etti, araca astıkları "Eyleme değil, evlenmeye gidiyoruz" pankartıyla, eylemlere atıfta bulun...