Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 14 Eylül 2018, Cuma 07:41
banner

KİP ajanına askeri fotoğraf gönderen Besimoğlu tutuklu yargılanacak

KİP ajanına askeri fotoğraf gönderen Besimoğlu tutuklu yargılanacakKıbrıs Rum İstihbarat Teşkilatı (KİP) ajanı Yorgo takma isimli şahsa göndermek için 18 kez Mağusa Surları’ndan askeri birliğin fotoğrafını çeken Mehmet Besimoğlu’nun hakkındaki soruşturma tamamlandı. Casuslukla suçlanan Besimoğlu tutuklu yargılanacak.
Paylaş  
11
0
11
0

Kıbrıs Postası - Nadire BAHADİ

Mağusa’da 28 Ağustos  günü surların üzerinden Mağusa Limanı içindeki askeri birliğin, fotoğrafını çektiği sırada suçüstü yakalanan MehmetBesimoğlu, aleyhinde temin edilen tutukluluk süresinin dolmasının ardından dün yeniden hem Askeri Mahkeme’de hem de Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı.

Bir süreden beridir polis ekiplerinin takibinde olan ve tasarrufunda bulunan askeri birlik,tersane, askeri araç ve askeri personelin fotoğraflarını Kıbrıs Rum İstihbarat Teşkilatı (KİP) ajanı Yorgo takma isimli şahsa gönderdiği öğrenilen Besimoğlu’nun tutuklu yargılanmasına karar verildi.

Mahkeme, “Casusluk” suçlaması ile hakkında soruşturma yürütülen zanlı 69 yaşındaki Mehmet Besimoğlu’nun, 35 günü geçmeyecek şekilde hükümsüz tutuklu  olarak cezaevine gönderilmesine emir verdi.

Polis yüttüğü soruşturmada Besimoğlu’nun 2013 yılından bu yana farklı tarihlerde 18 kez, surların üzerinden ve askeri araç sevkiyatlarının gerçekleştiği sırada yoldan toplam 223 fotoğraf çektiği tespit etti.

 

PARA KARŞLIĞI ASKERİ FOTOĞRAFLARI SATTIĞI ORTAYA ÇIKTI

Mağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Löğmen Yücetürk mahkemede verdiği ifadesinde, zanlı Mehmet Besimoğlu’nun, 28 Ağustos’ta saat 11.00’de, Mağusa Surlariçi’nde bulunan Canbulat Müzesi’nin surlarına çıkıp, dijital fotoğraf makinesiyle Mağusa Limanı’nın içinde bulunan askeri birliğin fotoğraflarını çektiği esnada yakalandığını anımsattı.

Zanlının tasarrufundaki dijital fotoğraf makinesinin içinde, askeri araçların ve personelin fotoğraflarını çektiğine dikkat çeken Yücetürk,söz konusu fotoğraf makinesinin Data İncelem Şubesi’ne gönderildiğini kaydetti. Zanlının polise verdiği ifadesinde makinenin kendisine ait olduğunu ve 5 yıldan beri askeri fotoğrafları bir Rum için çektiğini itiraf ettiğini belirten Yücetürk, zanlıya ait Yeniboğaziçi’ndeki ikametgahına ve zanlının zaman zaman kaldığını belirttiği Tuzla’daki evde arama yapıldığını söyledi. 29 Ağustos tarihinde zanlı hakkında 2  gün tutukluluk süresi temin edildiğini belirten Yücetürk, bu süre içerisinde Data İnceleme uzmanından temin edilen raporda zanlın Ağustos ayında 16 kez farklı tarihte toplam 201 adet askeri birlik, tesis ve  araç fotoğrafı çektiğinin tespit edildiğini açıkladı. Zanlı hakkında 31 Ağustos’ta  6 gün, 6 Eylül’de 7 gün tutukluluk süresi temin edildiğini belirten Yücetürk, yürütülen soruşturmada zanlının 2013 yılında Ekim ayı içerisinde 22 adet fotoğraf daha çektiğinin tespit edildiğini söyledi. Yücetürk yürütülen soruşturmada zanlının kimlik yenileme dairesinde Rum şahısla tanışıp  fotoğraf çekmek için anlaştığının ve zaman zaman Rum şahsın araması ile Rum tarafına geçip dolu hafıza kartını vererek boş hafıza kartını almak sureti ile çektiği fotoğrafları para karşılığı sattığının tespit edildiğini açıkladı. Zanlı hakkındaki soruşturmanın tamamlanmadığını ancak zanlının soruşturmaya etki etme olasılığının kalmadığını belirten Yücetürk, zanlının Güney Kıbrıs’tan emekli olduğunu, iyi derecede Rumca bildiğini ve yarılanmaktan kaçarak Rum tarafında hayatını sürdürebilecek düzeyde olduğunu söyleyerek zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars'ın babası Erdoğan Baybars anjiyo olacak
image İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars'ın babası ve aynı zamanda gazeteci ve köşe yazarı olan Erdoğan Baybars, anjiyoya alındı.
Canan Onurer ile "Sabahın Haberleri" (CANLI YAYIN)
image Canan Onurer, hafta içi her gün sabah saat 08.30'da Kıbrıs Postası TV'de gündemi değerlendiriyor...
Sibel Siber: "Seçimi kaybettim diye, oturacak değilim!"
image Kıbrıs Postası TV'de yayınlanan Soru İşareti'ne konuk olan Cumhuriyet Meclisi Eski Başkanı ve Eski Başbakan Sibel Siber, bazı siyasi partilerin içerisinde yaşadıkları olayların ve çekişmelerin son yapılan Cumhurbaşkan...