Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 7 Ekim 2018, Pazar 16:38
banner

Savaşan: "Sağlık Turizmi, ekonomik krize can simidi olabilir"

Savaşan: Sağlık Turizmi, ekonomik krize can simidi olabilirSağlık Turizmi Konseyi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Savaşan, Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın Yurt Dışı Tanıtım Ofisi yetkilileri ile bir araya gelerek, Kuzey Kıbrıs’ın Sağlık Turizmi’nden daha fazla pay alabilmesi ve turizm gelirlerinin arttırılmasına yönelik atılabilecek adımları değerlendirdi.
Paylaş  
12
11
12
0

Konseyden yapılan açıklamaya göre; Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun da bir bölümüne başkanlık yaptığı toplantıda turizm gelirlerinin arttırılmasının, ülkede yaşanan ekonomik krizden çıkılmasına can simidi olabileceği konusunda görüş birliği sağlandığına yer verildi.

Turizm gelirlerimizi 4 katına çıkarabiliriz...

Açıklamada mevcut kitle turizmi ve diğer turizm alanlarındaki faaliyetler devam ederken, katmadeğeri yüksek Sağlık ve Spor Turizmi alanlarıyla ilgili gerekli adımların atılması halinde 700 milyon USD civarlarında olan turizm gelirlerinin kısa sürede 4 katına çıkartılabileceğini söyleyen Konsey Başkanı Yrd. Doç. Dr Ahmet Savaşan’ın, yurt dışı tanıtım ofisi yetkilileri ile hedef pazarlar ve rekabetçi üstünlükler konularında çok verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söylediği bildirildi.

Konsey, yurt dışı tanıtım ofisleri ile işbirliğini arttıracak...

Kuzey Kıbrıs’ın medikal, spa, wellness, gastronomi ve sağlıklı beslenme, spor ile ileri aktif yaşam turizmi, spor gibi alanlarda önemli potansiyeli bulunduğu konusunda bakanlık ve sektörün aynı fikirde olduğunun altını çizen Savaşan, bu alanların tanıtılması için konsey ile yurt dışı tanıtım ofisleri arasında işbirliğinin arttırılacağı yönünde prensip kararı alındığını söyledi. 

Türkiye’deki gibi Sağlık Turizmi teşvik edilmeli...

Türkiye’de olduğu gibi devletin gerçekten bu alanı bir an önce desteklemesi, teşvik etmesi ve denetlemesi gerektiğini vurgulayan Konsey Başkanı Ahmet Savaşan, THY’nin de uygulamalarının KKTC’ye genişletmesi için Ulaştırma Bakanlığı’nın girişimde bulunulması gerektiğine dikkat çekti.

30 milyon kişi sağlığı için seyahat ediyor...

30 milyon insanın sağlık için ülkeleri dışına çıktığını ifade eden Savaşan, “sağlık turizmine harcanan para 500 milyar doları aşmıştır. Bu da kişi başı 15 bin dolara denk geliyor. Kuzey Kıbrıs için dört beş saatlik uçuş mesafesinde yaşayan 1.5 milyar insan sağlık ve spor turizmi açısından büyük bir potansiyele sahip. Bu alanların sürdürülebilir bir yapıya kavuşması için sektör, Turizm ve Çevre Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere bütün paydaşların eşgüdüm içinde çalışması son derece önemli. Konsey olarak bizler daha fazla çalışmaya, üretmeye ve işbirliğine hazırız” dedi.

Toplantıya yurt dışı temsilcilerinin tümü katıldı...

Açıklamanın sonunda  söz konusu toplantıya Bakan Ataoğlu, Konsey Başkanı  Ahmet Savaşan’ın yanısıra Turizm ve Çevre Bakanlığı Yurtdışı Turizm Ofisleri Şube Amiri Cansev Yeşilada, Londra Turizm Tanıtma Ofisi Koordinatörü Kadir Doruhan, Berlin Turizm Tanıtma Ofisi Koordinatörü Önal Dorak ile Emrah Günen, İstanbul Turizm Tanıtma Ofisi Koordinatörü Özge Palamutcu , Antalya Turizm Tanıtma Ofisi Koordinatörü Nazmi Pınar ve Mersin Turizm Tanıtma Ofisi temsilcisi Kazım Türkkan’ın katıldığına yer verildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Haziran ayı sonunda Ada'nın iki tarafında da 'Alo' denilebilecek
image Cumhurbaşkanlığı Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Samani, cep telefonlarının adanın tamamında kullanılabilmesi ile ilgili hukuki sorunun aşıldığı bilgisiyle birlikte Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığında toplan...
27 yaşındaki genç, cezaevinde rahatsızlanarak hayatını kaybetti
image Merkezi Cezaevinde hükümlü tutuklu olarak bulunan 27 yaşındaki Mithat Can, kalmakta olduğu koğuş içerisinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Mithat Can tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.
Tolga Atakan'dan "kaynak" sitemi...
image Bakan'ın eleştirilere yanıtı #gözdenkaçmadı