Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 11 Ekim 2018, Perşembe 08:30
banner

MAKAMER: "Sulak Alanlar Tüzüğü yeniden düzenlenene kadar mücadeleye devam"

MAKAMER: Sulak Alanlar Tüzüğü yeniden düzenlenene kadar mücadeleye devamMağusa Kadın Merkezi Derneği (MAKAMER), Bakanlar Kurulu'ndan geçirilen Sulak Alanlar Tüzüğü, sulak alanların doğal ekolojik yapısı korunarak ve toplumsal çıkarlar göz ardı edilmeden yeniden düzenlenene kadar mücadelesine devam edeceğini duyurdu.
Paylaş  
12
12
10
0

MAKAMER’den yapılan yazılı açıklamada, derneğin misyonunun merkezine kadın hakları alınmış olsa da toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayanan kadın sorunlarının diğer toplumsal ve çevre sorunlarından ayrı düşünülemeyeceği belirtildi ve dernek tüzüğüne çevre sorunlarıyla mücadelenin de alındığı kaydedildi.

Bugüne kadar yürütülen projelerle ilgili bilgi verilen açıklamada, Ayluga Sulak Alanını Koruma Komitesi kurularak binlerce imza toplandığı anlatıldı.

Açıklamada, daha sonra Ayluga Doğal Yaşam Parkı Projesi hazırlandığı, bunun imzacı taraflarının DAÜ, Gazimağusa Belediyesi, Turizm ve Çevre Bakanlığı olarak belirlendiği; DAÜ koordinatörlüğünde hazırlanan protokole sadece bakanlığın imza koymayacağının belirtildiğini, kendilerininse bakanlığın da imza koymasında ısrar ettiği kaydedildi.

MAKAMER açıklamasında, geçtiğimiz günlerde bilgileri dışında taslak tüzüğün Bakanlar Kurulu’ndan geçtiği ve çalışma alanları olan Ayluga göletinin özel koruma alanının aşırı daraltılması ve bazı bölgelerde ortadan kaldırılmasının, yaptıkları bu çalışmalara gölge düşürdüğü ifade edildi.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın protokole imza koymamasıyla niyetinin farklı olduğunun ortaya çıktığı savunulan açıklamada, “MAKAMER olarak böyle bir niyetin hiçbir zaman tarafı ve paravanı olmayacağız” denildi.

Açıklamada, bu nedenle Mağusa Kenet ve Ekoloji Platformu’nda yer alma kararı verildiği belirtilerek “Güç birliği yaptığımız oluşumlardan kopmadan ve dağılmasına fırsat vermeden mücadelemizi sürdüreceğiz. Tam da bu noktada Çevre Yasası’na rağmen Bakanlar Kurulu’ndan geçirilen Sulak Alanlar Tüzüğü’nün sulak alanların doğal ekolojik yapısının korunarak ve toplumsal çıkarlar göz ardı edilmeden yeniden düzenlenene kadar mücadelemizin devam edeceğini kamuoyuna duyururuz” ifadelerine de yer verildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Haziran ayı sonunda Ada'nın iki tarafında da 'Alo' denilebilecek
image Cumhurbaşkanlığı Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Samani, cep telefonlarının adanın tamamında kullanılabilmesi ile ilgili hukuki sorunun aşıldığı bilgisiyle birlikte Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığında toplan...
27 yaşındaki genç, cezaevinde rahatsızlanarak hayatını kaybetti
image Merkezi Cezaevinde hükümlü tutuklu olarak bulunan 27 yaşındaki Mithat Can, kalmakta olduğu koğuş içerisinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Mithat Can tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.
Tolga Atakan'dan "kaynak" sitemi...
image Bakan'ın eleştirilere yanıtı #gözdenkaçmadı