Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 11 Ekim 2018, Perşembe 09:48
banner

Erhürman: "Yılbaşına kadar elektriğe zam yapmayacağız!"

Erhürman: Yılbaşına kadar elektriğe zam yapmayacağız!Başbakan Tufan Erhürman son günlerde ülkede gündem olan elektrik zammı ile ilgili konuştu: “Yılbaşına kadar elektriğe zam yapmayacağız...”
Paylaş  
10
11
10
1

Kıbrıs Postası

Başbakan Tufan Erhürman bu sabah Kıbrıs Genç TV'de yayınlanan Baykan Özdağ'ın hazırlayıp sunduğu “Yeni Güne Merhaba” programına katılarak ülke gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

Erhürman özellikle son günlerde gündemde olan elektrik zammı ile ilgili konuştu.

Erhürman, yılbaşına kadar elektiriğe zam yapmamak için bir çalışma olduğunu ve dün itibari ile bu çalışmanın tamamlandığını söyledi.

Erhürman, yaşanan global artışla elektriğe yüzde 18 zam yapılması gerektiğine fakat bunun yaşanmaması için hükümet olarak çalışma yaptıklarına değindi. Erhürman şöyle konuştu: “Petrol fiyatı zirveyi görmüştü herşeyi ortaya koyduğumuzda...

Bizim yüzde 18 zam yapmamız lazımdı. Elektrik daha pahalıya mal oluyordu. Bir bakıyoruz Türkiye'de elektriğe yüzde 50 zam yapıldı, bizde de yüzde 52 zam yapıldı. Bir bakıyoruz ki Türkiye farklı farklı kaynaklardan elektrik de elde edebiliyor.

Biz de yılbaşına kadar zammı engellemek için bu işi maliyenin üzerinden alıyoruz”.

“2019 ZOR OLACAK DEDİĞİMDE BOŞUNA SÖYLEMEDİM”

Başbakan Erhürman, dövizin nispeten bir istikrar kazandığını fakat petrolün tarihi zirveyi gördüğünü dolayısıyla bu durumun adayı etkilediğine değinerek, “yılbaşına kadar ne olacağını göreceğiz.

2019 zor olacak dediğimde boşuna söylemedim. Bu yıl içindeki hasar elbette ki bir yansıma yaratacak” dedi.

Erhürman, elektriğe zam yapmama noktasına dün akşam gelindiğine 15 gün çalışmanın ardından bürokratların nereden para bulacağını çalıştığını söyleyerek hayat pahalılığı için de çalışma yapıldığına vurgu yaptı.

Özel sektörün fonlanması ile ilgili de konuşan Erhürman, “Kamuyu fonlamak kolaydır. Fakat özel sektörü fonlamak o kadar da kolay bir şey değildi.

Kaç kişidir, maaşı nedir? Karmaşık bir yapı vardır. En zengin de burada en asgari alan da burada çalışıyor. Özel sektöre çek çıkarmak da doğru bir yöntem değildir. Asgari ücrete artış da başka sonuçlar doğuracak. Bakmak lazım.

Özel sektörde sendikalaşma oranı düşük, kamu çalışanına oranla daha güvencesiz, daha zor koşullar. Özel sektörde çalışanların olması gerektiği kadar KKTC vatandaşı da yoktur. Yüzde 41KKTC vatandaşı yüzde 59 yabancı uyruklu çalışan oranı vardır. Bunu masaya yatırmak zorundayız. Bir çalışma ile özel sektör işverinini destekleyeceğiz.

İşveren KKTC vatandaşı işçi tercih etsin onlar da iş yerlerinde toplu iş sözleşme hakkından yararlanabilsin. Bunu iki yıllık bir uygulama olarak da çalıştık.” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
11 Ekim 2018, Perşembe
Osman         - Lefkoşa
Aman ne gadar güzelhaber , lütfemişsiniz , daha ne gadar yapacaksınız ? Tüp gaza %40 zam yaptınız , ayıp ayıp !

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tatar: "KKTC devleti şaka için kurulmadı"
image Başbakan Ersin Tatar, KKTC'yi güçlendirmek ve kalkındırmak, Kıbrıs Türk halkına refah sağlamak, bu topraklardaki hak ve çıkarları korumak için mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti. Tatar, "KKTC devleti şaka için kurul...
Gürcafer: "Kavga çıkarmayı meziyet sayanlar süreci havaya uçurdu"
image Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi bölgeleri için yürütülen imar planı çalışmalarının, kavga çıkarmayı meziyet sayan bazı kesimlerin davranışları nedeniyle ...
Yüksek İdare Mahkemesi, Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Emirnamesi ile ilgili ...
image Yüksek İdare Mahkemesi, Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaiçi Bölgesi Geçiş Süreci Emirnamesi'nde, vize işlemlerinin tamamlanması süreleri ile alakalı yapılan bir değişiklik hakkında ara emri aldı.