Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 25 Aralık 2018, Salı 17:13
banner

Zaroğlu: "Vatandaşlık verme konusunda hükümet cimri davranıyor"

Zaroğlu: Vatandaşlık verme konusunda hükümet cimri davranıyorYDP Milletvekili Bertan Zaroğlu yurttaşlıklar ile ilgili konuşma yaptı.
Paylaş  
34
34
34
12

Zaroğlu, yurttaşlık konusunun ülkenin kanayan yaralarından biri olduğunu söyleyerek, KKTC’de yıllarca çalışan ve yaşayan insanlara vatandaşlık verilmesi konusunda iktidarın “cimri davrandığını” savundu.

Bu konuda zaman zaman spekülatif söylemler yapıldığını kaydeden Zaroğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında da bu konuda görüşmeler yapıldığını ancak sorunların hala çözülmediğini belirtti.

Vatandaşlık konusunda yeni bir yasa yapmak gerektiğini dile getiren Zaroğlu, mağduriyetlerin bu şekilde giderilebileceğini belirtti.

Zaroğlu, vatandaşlık konusunda hazırladığı çalışmayı ve Avrupa Vatandaşlık Sözleşmesi’nden bazı maddeleri okudu. KKTC Yurttaşlık Yasası ile Avrupa Vatandaşlık Sözleşmesi’ni karşılaştıran Zaroğlu, çeliştiğini saptadığı noktalara işaret etti.

KKTC’de mevzuatın sözleşmeye aykırı unsurlar barındırdığını söyleyen Zaroğlu, yasanın Avrupa Vatandaşlık Sözleşmesi ile uygun bir şekilde güncellenmesi gerektiğini belirtti.

Zaroğlu, bu konunun toplumsal ve siyasi bir konsensüs sağlanarak, her kesimden görüşler alarak, ele alınması gerektiğini ancak İçişleri Bakanlığı’nın tek başına çalışma yürüttüğünü savundu.

174 vatandaşın yurttaşlığının iptal edilmesi konusunda hukuka başvurulduğunu dile getiren Zaroğlu, süreçle ilgili bilgi verdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
28
 
0
 
3
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
12
ONAY BEKLEYENLER
0
17 Ocak 2019, Perşembe
Halil         - Lefkosa
Önce anayasa mahkemesine gitsinler, hangi yasaya göre vatandaş yapılmış ilgili maddesiyle birlikte açıklasınlar çünkü vatandaş olmak için sırada bekleyen çok var hem çürük de değiller.

5 Ocak 2019, Cumartesi
Bora         - Lefkosa
Askerligini yapip , sadece seferberlige gitmeyen genclere, vicdani retcilere ceza kesen duzen. Niye yukardaki kisinin niye askere gitmedigini ve aldigi raporun ne kadar gercek oldugunu arastirmiyor. YOKSA AKP REJIMINDEN BIR KORKUNUZMU VAR.

4 Ocak 2019, Cuma
Mucahit         - Lefkosa
Zaroglu'da Vicdani Retçi degil mi?Eroglu tarafindan vatandas yapildiktan 3 ay sonra curuk raporu aldi(hesapda).Hade bakalim ,ceazlandirin bunu da,sonra da vatandasliktan cikarin.HODRI MEYDAN

1 Ocak 2019, Salı
Ata         - Magusa
Senin gibi adama vatandaslik vereni,verecek olanida.Senin gibiler icine ettiniz guzel adamin.Cenneti cevirdiniz cehenneme.

29 Aralık 2018, Cumartesi
Cengiz         - Lefkosa
Aha sana verdiler vatandaslik da,gorduk,burnumuzdan getirdin.

28 Aralık 2018, Cuma
hadeorasdan         - seher
verilen butun vatandasliklar iptal edilsin ve sadece gibrizlilarin oy gullanacagi referandum yapilsin vatandaslig verilsinmi verilmesinmi deye.

27 Aralık 2018, Perşembe
Bulent         - Lefkosa
Gecmiste,eski muftumuz Goyelili Ahmet,Zaroglu ve arikli icin "Kibrisli Turklere karsiiclerinde kin ve nefret besleyen iki kisi "demis.Kibrisli Turklerden nefret eden bu zatlarin vatandasliklar hakkinda konusmalari etik degildir.Nefret ettikleri bu topraklarda niye yasamaya devam ederler?

26 Aralık 2018, Çarşamba
Hakan         - Girne
Yasadışı yerleşikler, ülkenin kanayan yarasıdır, evet.Kara çarşafa sarılı kadınlar, bağnazlığın, geri kafalılığın, baskının, siyasal İslamın, ülkenin değiştirilmekte olan demografik yapısının birer sembolü ve göstergesidir, evet.Cok merak ederiz,Bertan beyin ulkesinde bunlar olsaydi ne olurdu...

26 Aralık 2018, Çarşamba
Seran         - Lefkosa
SAYIN ZAROGLU,ULUSLARARASI SAVAŞ HUKUKU NE DİYOR?
Bilindiği gibi 1949 tarihli “Savaş Zamanlarında Sivil Kişilerin Korunmasına İlişkin Dördüncü Cenevre Sözleşmesi”nin 49(6). maddesi, yabancı bir ülkenin düşmanca işgali durumuyla ilgili olarak şöyle demektedir:
“İşgalci güç, işgal ettiği bölgeye, kendisine ait sivil nüfusun bir kısmını aktaramayacak veya sürgün yoluyla göndermeyecektir.”
Ne yazık ki, Türkiye(isgalci kelimesini kullanmiyorum), 1974’den başlayarak, 200 binden fazla Türkiye kökenli sivil nüfusu Kuzey Kıbrıs’a yerleştirerek, bu uygulamayı günümüze kadar da sürdürmüş ve Cenevre Sözleşmesini çiğnemiştir.Niye Turkiye yazdim cunku KKTC'deki hukumetler bir altyonetim olduklari icin. Kibrisli Türklerin iktisadi ve sosyal hayatlarını altüst etmiş ve Kibrisli Türkleri kendi topraklarında azınlık durumuna düşmüştür.Demografik yapıdaki olumsuz gelişmelerin Kibrisli Turkler'in anavatanlari KKTC'de yakın gelecekte çok ağır güvenlik, ekonomi ve siyaset sorunları ile yüzleşeceğine işaret ediyor ki bugunlerde bunlara sahit oluyoruz.Ozur dileyerek yaziyorum,Bu durum, İsrail’in 1967 yılında işgal ettiği Ürdün nehrinin batı yakası ve Gaza kıyı şeridinde uyguladığı nüfus yerleştirme politikasına çok benzemektedir. Türkiye’nin Filistin Arap topraklarının İsrail tarafından işgalini ve buraya nüfus taşımasını, diğer dünya devletleri gibi kınamış olmasına rağmen, aynı yasadışı uygulamayı, 1974 yılından beri bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğünün garantörü olduğu Kıbrıs’ta sürdürmesi, ilginç bir çelişki olarak ortada durmaktadır. Her iki olay da, uluslararası hukukta, “uzun süren askeri işgal” kategorisine girmektedir.Bu aci gerceker ortadayken daha vatandaslik vermek dogru mu sayin Zaroglu?

26 Aralık 2018, Çarşamba
Hasan         - Girne
Ne cimrisi ,anormal vatandaşlık dağıtįldı.1990dan sonra tüm verilen vatandaşlıklar iptal edilmelidir ve ilk olarak şaibeli vatandaşlık verilen Zaroğlu'ndan başlanmalıdır.

25 Aralık 2018, Salı
kıbrıslı         - yurtsever
Nur içinde yat Arif Tahsin hoca..Seni hatırlamamak mümkün değil..

25 Aralık 2018, Salı
Fatih         - Lefkosa
Sen once nasil vatandaslik alabildin onu acikla da acilalim.Yillarca bu adadaa isleyen,vergi odeyenler vatandaslik alamazken,pamuk sacli sen vesenin gibileri 3 gunde vatandas yapti.Esas vatandasligi iptal edilmesi olan ,sensin.Kendi ulkende askerlik yapmayasin diye her turlu alicengiz oyunu oynadin ama allah galiga degildir.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Duvar Tırmaşıkkuşu yıllar sonra yeniden Kuzey Kıbrıs'ta
image Türkiye de dahil güney Avrupa ve Asya'nın dağlık bölgelerde üremeyi tercih eden ve muhteşem renklere sahip Duvar Tırmaşıkkuşu, yıllar sonra ilk kez ülkemizde görüldü.
Kıbrıs İlim Üniversitesi'nde mezuniyet coşkusu
image Kıbrıs İlim Üniversitesinin mezuniyet töreni coşkulu bir şekilde kutlandı. Üniversite öğrencileri diplomalarını alıp, yeni bir dönemin kapılarını araladı.
Hayvancılık Dairesi uyardı: Denizanalarına dikkat!
image Denizanaları konusunda bilgilendirmek amacıyla açıklama yapan Hayvancılık Dairesi uyarıda bulundu. Denize giren vatandaşların Pelagia Noctiluca türü denizanalarına dikkat etmesi gerektiğini bildirdi.