Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 10 Ocak 2019, Perşembe 14:35
banner

İçişleri Bakanı Baybars: "Bulut Akacan'ın doktor raporunda sevk kararı yok"

İçişleri Bakanı Baybars: Bulut Akacan'ın doktor raporunda sevk kararı yokKonuyla ilgili soruşturma açılması için PGM’ye bizzat dilekçe yazdığını belirten Baybars, “Doktor raporlarını da alıp inceledim. Raporlarda, sevk kararı gerektirecek herhangi yazılı bir emir yok. Burada bir suiistimal meselesi olduğu aşikar” şeklinde konuştu.
Paylaş  
13
14
13
1

Kıbrıs Postası

Diyalog TV’de Aytuğ Türkkan’ın sunduğu ‘Detay’ isimli programa konuk olan İçişleri Bakan Ayşegül Baybars, Bulut Akacan’ın skandal nitelikli tutukluluk sürecine dair açıklamalarda bulundu.

Süreci aktaran İçişleri Bakanı Baybars, “Tutuklu olan kişilerin ya da avukatların mahkeme esnasında doktor kontrolü talebinde bulunması üzerine mahkeme doktor kontrol emri verebilir. Bu olayda da 3 zanlının avukatı talebi üzerine, 3’ünün birden kontrolden geçmesini talep etti. Mahkeme de her zaman olduğu gibi kanaatini kullanıp bu izni verdi. İşte bundan sonraki süreç enteresan” şeklinde konuştu.

Bulut Akacan’ın, mahkeme emriyle doktor kontrolü amaçlı Girne Akçiçek Hastanesi’ne sevk edildiğini belirten Baybars, Girne Akçiçek Hastanesi’nin sevk izni olmadığını, sadece ileri tektik için Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne gönderebileceğini, özel hastaneye sevk kararını bir tek Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin verebileceğini kaydetti.

“TUTUKLULUK SÜRESİ BİR KISITLILIK HALİDİR”

Özel hastaneye sevk işleminin bir tutuklu için yaşanmaması gereken bir durum olduğuna dikkat çeken Baybars, “Çünkü tutukluluk süresi bir kısıtlılık halidir ve devletin kontrol ve gözetimindesiniz ve devletin yetkililerinin takdiri üzerine yönlendirebilirsiniz. Bu nedenle devlet hastanelerinde tedavi görebilirsiniz” dedi.

“DOKTOR RAPORLARINI DA ALDIM SEVK KARARI YOK”

Konuyla ilgili soruşturma açılması için Polis Genel Müdürlüğü’ne bizzat dilekçe yazdığını zira bu durumun toplum vicdanını etkileyen bir konu olduğunu belirten Baybars, “Doktor raporlarını da alıp inceledim. Raporlarda, sevk kararı gerektirecek herhangi yazılı bir emir yok. Burada bir suiistimal meselesi olduğu aşikar” şeklinde konuştu.

“POLİS HAKKIN DİSİPLİN SORUŞTURMASI AÇILACAK”

Konuyla ilgili şahsen ilgilendiğini vurgulayan Baybars, sevk konusuna ismi karışan polisin tespit edilmesinin ardından, hakkın disiplin soruşturması açılacağını kaydetti.

“POLİS İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA BAĞLI OLMALI”

Olayın yaşandığı günden itibaren Başbakan ile istişare içinde olduğunu belirten Baybars, polisin Başbakan’a bağlı olduğunu söyleyerek, “Hedefim polisin İçişleri Bakanlığı’na bağlı olması. Ama şu an Başbakanlığa bağlı. İçişleri’ne bağlı olsa çok daha fazla yetki kullanabilecek bir noktada olurdum” şeklinde konuştu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
7
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
11 Ocak 2019, Cuma
Hasan         - Girne
Dün adam döverken göğsü ağrımadı da, bugün ağrıdı !
Yapın genne bir bypasscık.
Damarı altından olsun

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Meteoroloji uyardı: "Su baskınlarına karşı tedbirli olunmalı"
image Meteoroloji Dairesi, 19 Haziran'a kadar sürecek yoğun yağışlar konusunda uyarıda bulundu.
Sağlık Bakanı Pilli, refakatçi projesinin neden durduğunu anlattı
image Sağlık Bakanı Ali Pilli, geçen hükümet döneminde başlayan hasta refakatçisi projesinin, yasal düzenleme eksikliği yüzünden durdurulduğunu açıkladı.
Meclis komitelerinde başkan ve başkan vekilleri yeniden belirlendi
image Cumhuriyet Meclisi bünyesindeki komitelerin başkan ve başkan vekilleri yeniden belirlendi.