Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 12 Ocak 2019, Cumartesi 09:29
banner

Doğacak çocuğun soyadı yasaya takılıyor

Doğacak çocuğun soyadı yasaya takılıyor2010 yılından beri evli olan Mehmet Özbengü’nün eşi Aliye Şahlan kocasının soyadını alamıyor… İçişleri Bakanlığı ise yapacak bir şey olmadığını, yasa değişikliğinin gerektiğini söylüyor.
Paylaş  
5
5
4
0

Kıbrıs Postası - Vatan MEHMET

Özbengü çiftinin 5 hafta sonra doğacak çocukları ise çift soyad taşıyacak…

İşin garibi ise 2015 yılında değiştirilen yasanın mimarı Doğuş Derya’ya ulaştıklarını anlatan karı koca, Derya’nın bu konuda içişleri Bakanlığı’nı suçladığını, meselenin iki dudak arasında olduğunu ifade ettiğini, yanlış yorumlamalar olduğunu belirttiğini söylüyor.

İçişleri Bakanı ile görüşen çifte ise kendilerine bir şey yapılamayacağını, yasa değişikliği gerektiğisöyleniyor ve konuyla ilgili bir çalışmanınolduğu ifade ediliyor.

Bu yönde pek çok mağduriyetin olduğu iddia edilirken Kıbrıs Postası’na konuşan Özbengü ailesi çare arıyor.2015’te değiştirilen Aile Evlenme ve Boşanma Yasası'nda yapılan değişikliklerle birlikte esas yasada yer alan birtakım düzenlemeler tamamen kaldırıldı. Özellikle boşanan kişilerin soyadlarına ilişkin düzenleme tamamen kaldırılırken yerine herhangi bir düzenleme yapılmayarak yasal boşluk oluşmasına sebep oldu.

Konuyla ilgili geçtiğimiz aylarda İçişleri Bakanı Baybars, özellikle boşanan kişilerin soyadlarına ilişkin düzenleme tamamen kaldırılırken yerine herhangi bir düzenleme yapılmayarak yasal boşluk oluşmasına sebep olunduğunu ifade ederken Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, Nüfus Kayıt Dairesi'nde boşanmış olan kadınlara çıkarılan sorunun tamamen suni ve gereksiz bir sorun olduğunun altını çizerek, yasada boşluk olmadığını belirtmişti.

Tüm görüşlere rağmen soyada ilişkin bu yönde bazı taleplerin karşılandığı bazılarının ise mağduriyetlerinin sürdürdüğü gelen bilgiler arasında.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
1
 
3
 
0
 
2
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Besim, Kıbrıs Postası'nın haberi üzerine açıklama yaptı: "Tifüs salgını ya da...
image Sağlık Bakanı Filiz Besim, BRT'de yayınlanan #burasıönemli adlı programda, Kıbrıs Postası'nda dün manşetten yayınlanan "Tifüs teşhisleri endişelere neden olurken Bakanlık bihaber!" haberi üzerine açıklama yaptı.
Meclis komitesi, 3 yasa tasarısını ele aldı
image Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, bugün saat 09:00'da toplanarak, gündeminde bulunan, "Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Yasa Tasarısı"nın madde madde görüşmesine devam etti.
Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'na artık tek telefondan ulaşılacak
image Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı telefon santral sisteminin yenilendiği ve Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'na pazartesi gününden itibaren tüm ülke genelinde "600 01 01" numaralı telefondan ulaşabileceği bildirild...