Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 12 Ocak 2019, Cumartesi 13:43
banner

"Rauf Raif Denktaş düşünceleri ile hepimize ışık olmaya devam ediyor"

Rauf Raif Denktaş düşünceleri ile hepimize ışık olmaya devam ediyorRauf Raif Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği,  Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın ölüm yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı
Paylaş  
12
11
12
0

Rauf Raif Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Tarihin içinde yürürken, tarihi yapan azmi ile Türk milletinin tarihinde yer alan büyük liderleri arasına, "Akdeniz'in doğusunda yeni bir Türk devletinin kurucusu" olarak ismini tescil ettiren Rauf Raif Denktaş'ı tanımak, anlamak, yaptıklarını kavramak kolay değildir.

Kıbrıs Türkü'nün bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin devlet olgusu ile taçlanmasında Rauf Raif Denktaş'ın bir ömür boyu yorulmak bilmeden verdiği emek, döktüğü alın teri ve göz nuru insan ömrüne sığdırılması mümkün olmayan olağanüstü bir hadisedir.

Kıbrıs'ın son yüz yıllık tarihini inceleyenler, Türklüğün Kıbrıs'ta verdiği mücadelede Rauf Raif Denktaş isminin hiç sönmeden ışıldayan bir yıldız gibi yükseklerde parıldadığını görürler.

Kıbrıs Türk mücadele tarihinin bir asra yakın bölümü Rauf Denktaş'ın hayatı ile özdeşleşmiştir. Rauf Denktaş'ın hayatını bilmeden, O'nu tanımadan Kıbrıs Türk mücadelesini tam olarak kavramak olanağı yoktur.

Rauf R.  Denktaş bize kalan, bizden sonra gelecek nesillere kalacak olan "büyük dava" Kıbrıs'ta Rum'un Yunan esiri olmamak davası, ENOSİS'i önlemek davası, insanca yaşamak davası. Türk Kıbrıs'ı Yunan çizmesi altında ezdirmemek davası... Türkiye tutkusu... "ENOSİS için ölürüz" diyorlardı, biz ise "ENOSİS olmasın diye ölürüz" çünkü, ENOSİS olursa zaten ölecektik diyen büyük bir dava adamıydı.

Sömürge Yönetimi'nden, eşit kurucu ortaklığa dayalı Kıbrıs Cumhuriyeti'ne, Kıbrıs Cumhuriyeti'nden Akritas planlarına dayalı kanlı Noellere, Toplu katliam çukurlarından 20 Temmuz Barış Harekâtı'na, Barış Harekâtı'ndan Kıbrıs Türk Federe Devleti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne uzanan tarihi yolculuğun her zerresinde Rauf Raif Denktaş'ın mücadelesi ve katkısı vardır. Bu mücadele bitmemiştir. 

Rauf Raif Denktaş; tarihi kişiliği ile Türklüğün Kıbrıs'taki mücadelesine ışık tutmakta, bayrak olmaktadır. Türklük dünyası ve Kıbrıs Türk'ü bu mücadeleden aldığı ilhamla devletini hep daha ileriye, bayrağını hep daha yükseklere taşımanın tarihi sorumluluğu ile karşı karşıyadır. Kıbrıs Türkleri bu mücadeleye sahip çıktıkları, Türkiye bu mücadeleye destek verdiği ölçüde Kıbrıs'taki Türk varlığı perçinlenecek, daha güzel yarınlara ve mutlu bir geleceğe yürüyecektir. Denktaş Derneği Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Liderinin çizdiği dava yolunda ilerlemeye devam edecektir

Davası davamız,  emaneti emanetimizdir. Saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.

Ruhu Şad Mekanı Cennet Olsun ..."

Saygılarımla,

R.R. Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği (a)

Latif AKÇA
Genel Başkan


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Meteoroloji uyardı: "Su baskınlarına karşı tedbirli olunmalı"
image Meteoroloji Dairesi, 19 Haziran'a kadar sürecek yoğun yağışlar konusunda uyarıda bulundu.
Sağlık Bakanı Pilli, refakatçi projesinin neden durduğunu anlattı
image Sağlık Bakanı Ali Pilli, geçen hükümet döneminde başlayan hasta refakatçisi projesinin, yasal düzenleme eksikliği yüzünden durdurulduğunu açıkladı.
Meclis komitelerinde başkan ve başkan vekilleri yeniden belirlendi
image Cumhuriyet Meclisi bünyesindeki komitelerin başkan ve başkan vekilleri yeniden belirlendi.