Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 12 Ocak 2019, Cumartesi 14:44
banner

Guterres liderlere ve garantör güçlere Lute ile yapıcı çalışmalarına devam etmeleri çağrısı yaptı

Guterres liderlere ve garantör güçlere Lute ile yapıcı çalışmalarına devam etmeleri çağrısı yaptıBM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs'taki BM Barış Gücü UNFICYP ile ilgili raporunun resmi olmayan kopyası Cuma günü Güvenlik Konseyi üyelerine dağıltıldı. Genel Sekreter raporunda görülebilir gelecekte Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulma beklentisinin canlı olduğunu belirtti.
Paylaş  
12
12
11
0

15 Ekim 2018 tarihli raporuna atıfta bulunan Genel Sekreter iyi niyet misyonuna ağırlıklı olarak başlaması öncesinde tarafların ileriye doğru ortak bir yol konusunda anlaşmaları gerektiği inancının altını çizdi.

Genel Sekreter bu amaçla tarafların ve garantör güçlerin BM üst düzey yetkilisi ve birbirleri ile yapıcı çalışmalarına devam etmeleri çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Guterres raporunda Güvenlik Konseyi'nin Barış Gücü'nün görev süresini 31 Temmuz 2019'a kadar uzatmasını öneriyor.

Genel Sekreter raporunda Bayan Lute'un iki liderle, garantör ülkelerle ve Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi ile yaptığı temaslara değiniyor. Genel Sekreter raporunda Lefka-Aplici/Lefke-Aplıç ve Deryneia/Derinya geçiş noktalarının açılmasına da değinerek bunun Temmuz 2017'den bu yana en olumlu gelişme olduğunu belirtti.

Kıbrıs Münhasır Ekonomik bölgesi konusuna da değinen Genel Sekreter hidrokarbonların Doğu Akdeniz'de bölgesel işbirliği için önemli bir fırsat oluşturduğunu belirtti.

Kıbrıs Haber Ajans

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

AFAD'ın Deprem Simülasyon Tırı KKTC'den ayrıldı
image Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) bünyesinde faaliyet gösteren Deprem Simülasyon Tırı, eğitsel faaliyetlerini tamamlayarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ayrıldı.
Çarşamba ve Perşembe yağmurlu
image Meteoroloji Dairesi, bölgenin alçak basınç sistemiyle serin ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacağını, çarşamba ve perşembe sağanak yağmur beklendiğini açıkladı.
Güzelyurt ve Lefke ilçelerinde doludan zarar gören narenciye köyleri askıda
image Genel Tarım Sigortası, Güzelyurt ve Lefke ilçelerinde doludan zarar gören narenciye köyleri ve paftalarıyla ilgili listelerin bugün asıldığını, 29 Mart’a kadar itiraz kabul edileceğini duyurdu.