Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 6 Şubat 2019, Çarşamba 17:14
banner

Akıncı - Anastasiadis görüşmesinde desantralize model tartışılacak

Akıncı - Anastasiadis görüşmesinde desantralize model tartışılacakRum lider Anastasiadis, bugün Cumhurbaşkanı Akıncı’yı arayarak görüşme talebinde bulundu. Telefon görüşmesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu açıklama yaptı.
Paylaş  
4
6
4
3

Kıbrıs Postası

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’nun açıklamasına göre, Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum lider Anastasiadis görüşmesinde  kurucu devletlerin yetkilerinin genişletilmesi (desantralizasyon) konusu gündeme gelecek.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu'nun açıklaması şu şekilde:

“BM Genel Sekreteri’nin Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute aracılığıyla sürdürülmekte olan ve müzakerelerin başlaması için ortak bir zeminin olup olmadığının tespitini hedefleyen çalışmalar henüz tamamlanmamıştır.

Ortak bir zeminin olup olmadığı hususu, Sayın Lute’un bütün temaslarının tamamlamasından sonra belli olacaktır.

Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’nın sıklıkla ifade ettiği gibi ortak bir zeminin temel unsurlarının başında, geçmiş mutabakatlara da sadık kalınarak, Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğinin ve kararlara etkin katılımının kabulünün yer alması gerekeceği şüphesizdir.

Rum Lider Sayın Anastasiadis bugün Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’yı telefonla arayarak bir araya gelme arzusunu iletmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız bilindiği gibi, müzakereler resmen söz konusu olmasa da, konuları değerlendirmekte kendisinin de yarar gördüğünü zaten daha önce de açıklamış bulunmaktaydı.

Söz konusu telefon görüşmesinde, Şubat’ın son haftası saptanacak bir günde, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar'ın ev sahipliğinde bir araya gelinmesi amacıyla iki tarafın istişare içinde olması yönünde mutabakata varılmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız gerçekleşecek olan görüşmede, Sayın Anastasiadis’ten kurucu devletlerin yetkilerinin genişletilmesi (desantralizasyon) konusunda somut öneriler dinlemeyi beklemektedir. Cumhurbaşkanımız bu beklentisini Sayın Anastasiadis’e telefon görüşmesinde aktarmış, Sayın Anastasiadis de toplantıya bu konuda hazırlıklı geleceğini Cumhurbaşkanımıza bildirmiştir.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
4
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
6 Şubat 2019, Çarşamba
Reis cyprus         - Cyprus
Çözüm iki toplum arasında olsaydı bu iş çoktan biterdı ne yazık ki çözümü istemeyenler garantörler ve diyer ulu devletler dir. Yakında görüşmeler başlaycak ve gene hüsranla bitecek.neden ?çünkü doğalgazı kim ne kadar çok alacak kavgası var kıbrisliları düşünen yok kıbrıs in bir tarafı bolluk içinde ve dünya insanı olarak bilinir diğer tarafı birileri ekonomik katkı yaparsa sürünürken yaşama savaşı verir.en kötü çözüm bu anki statükodan çok iyidir ama o en kötü çözüm bile çoook uzakta

6 Şubat 2019, Çarşamba
Feridun kemal         - Magusa
Aynen iletilsin. Hasmagusali. Birsey ekleyim. Sendikalar nerde? Baris hemen simdi deyenler nerde? Buralarda yoklar o sendikalar. Cunku sn. Cumhurreisi sol goruslu. Anladinizmi filimi. Bu filim senaristi ABD.

6 Şubat 2019, Çarşamba
Hasmagusali         - Magusa
Bu is artik bitsin sn. Baskan. Yine soyleyim ben 12 yasindaydim bu gorusmeler basladiginda. Simdi 57 yasindayim.yeter artik. Bu toplumu pisikolojik sorunlu yaptiniz. Bu kadar yeter. Alay edilmekten usandik.sn.burcu. bunu da sn. Baskana ilet

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tohumluk materyali hazırlama hizmetine devam edilecek
image TÜK, tohumluk materyali hazırlama hizmetine devam edileceğini duyurdu.
Bakanlar Kurulu toplantısı 6 saat sürdü: Açıklama yapılmadı
image Yaklaşık 6 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapılmadı.
İkamet izinsiz 2 kişi tutuklandı
image Suçla operasyonel mücadele çalışmaları sonucunda ikamet izinsiz 2 kişi tutuklandı.