Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 11 Şubat 2019, Pazartesi 13:12
banner

Dev-İş: "Yerli İş Gücünü Destekleme Fonu Tüzüğü özel sektör emekçisini ve işvereni rahatlatacak"

Dev-İş: Yerli İş Gücünü Destekleme Fonu Tüzüğü özel sektör emekçisini ve işvereni rahatlatacakDevrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) Başkanı Hasan Felek, “Yerli İş Gücünü Destekleme Fonu Tüzüğü”nün özel sektör emekçisine soluk aldıracağını kaydetti.
Paylaş  
2
3
2
0

Bu uygulamanın sadece çalışanlara değil işverenlere de avantaj getireceğini belirten Felek, işveren çevrelerinin uygulamaya tepkilerini değerlendirirken “işverenlerin KKTC vatandaşlarının ek 750 TL maaş alacak olmasından değil, sendikalaşmasından ve sendikalaşmanın yaygınlaşmasından korktuğunu” iddia etti.

Dev-İş Başkanı Hasan Felek yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde tartışılan “Yerli İş Gücünü Destekleme Fonu Tüzüğü”nün KKTC vatandaşlarına sendikalaşmaları durumunda yapılacak 750 TL’lik ek katkıyla birlikte Sosyal Güvenlik Fonlarının devlet tarafından karşılanması konusunda, işveren ve onların sözcülerinin yaptığı açıklamaların, bir kez daha sermaye kesimlerinin emek ve emekçiye yaklaşımlarını göz önüne serdiğini belirtti.  

“Kaçak işçi çalıştırmaktan rahatsız olmayan, emekçilere İş Yasası’nda tanınan haklarını bile kullandırtmayan, günlük sekiz saat çalışma kuralını dahi önemsemeyen, yabancı iş gücü üzerinden maksimum sömürü ve maksimum kar arayışında olan işveren kesimleri, söz konusu uygulamaya karşı bir anda dünyanın en eşitlikçi ve adalet dağıtan sınıfı kesildiler” ifadelerini kullanan Felek, işverenlerin KKTC vatandaşlarının ek 750 TL maaş alacak olmasından değil, sendikalaşmasından ve sendikalaşmanın yaygınlaşmasından korktuğunu ileri sürdü.

İşveren kesimlerin Ticaret veya Sanayi Odalarına üye olabildiklerini, halkın vergileriyle oluşan devletin bütçesinden büyük miktarlarda teşvikler alabildiklerini, emekçilerin sendikalaşmasından veya vatandaşların bu ülkede tutunabilmek için teşvik almasından rahatsızlık duyabildiklerini iddia eden Felek, şu ifadelere yer verdi:

“BU UYGULAMA SADECE ÇALIŞANLARA DEĞİL İŞVERENLERE DE AVANTAJ GETİRECEK”

“Bu tepkiler en basit anlamıyla bu ülkenin bir utancıdır. Eğer bugüne kadar işverenler emekçilerin hakkını ödeseydi, örgütlenmek isteyen çalışanları sırf sendikalaştı diye işten atmasaydı, yani bu ülkede işverenlerin yasa ve adalet tanımaz tavrı olmasaydı, bugün böyle bir uygulama da tartışılmayacaktı zaten. Halbuki söz konusu uygulama sadece çalışanlar açısından değil, işverenler açısından da avantaj getirecek. Çalışma yaşamındaki motivasyonun artmasını ve nitelikli emeğin gelişmesini sağlayacaktır.”

Felek, Dev-İş olarak bu uygulamanın çalışma yaşamındaki sorunları çözeceğini veya tamamıyla bir alternatif olacağını düşünmediklerini fakat insani açıdan KKTC vatandaşı binlerce özel sektör emekçisinin bu uygulamayla bir soluk alacağını dile getirerek, “Bir soluk almanın dahi karşısında olanları toplum vicdanına bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

"Birileri konuların ayrıntıları ile ilgilenmeyi ve bizlere saldırmayı marifet...
image Mersin'de katıldığı törende yanlış yazılmış tabela astığı fark edilen ve tepki alan Başbakan Ersin Tatar, sosyal medya hesabından açıklama yaparak, “birileri konuların, olayların, gelişmelerin özüyle ilgileneceğine ay...
Merkezi Cezaevi'nde şok grev: Gece boyunca sürecek
image Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası ile Kamu - Sen bu akşam Merkezi Cezaevi'nde şok greve girdi.
Tabelaya isim yanlış yazıldı: Başbakan Tatar fark etmedi
image Mersin'de merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın isminin verildiği sokak törenine katılan Başbakan Ersin Tatar, tabelaya ismin yanlış yazıldığı fark etmedi.