Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 10 Mart 2019, Pazar 16:39
banner

Töre: "Garantiler üzerinde oyunlar oynanmaktadır"

Töre: Garantiler üzerinde oyunlar oynanmaktadırMeclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Türkiye’nin ve Türk ordusunun Kıbrıs’taki varlığının, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerini ve Rum-Yunan ikilisini rahatsız ettiğini kaydederek, “Bundan dolayıda garantiler üzerinde oyunlar oynanmaktadır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ciddi bir şekilde sorgulanmalıdır” dedi.
Paylaş  
5
5
5
2

Töre, yazılı açıklamasında, Kıbrıs Türk halkının can ve mal güvenliğinin tek garantisinin Anavatan Türkiye olduğunu belirterek, “Kaldı ki Türkiye’nin de Doğu Akdeniz’de hak ve çıkarlarının korunması gerekmektedir. İngiliz üsleri adada egemen bir yapı olarak, İngiliz toprağı olarak devam ederken, Türkiye’nin garantörlükten vazgeçmesini istemek çok büyük bir haksızlık olur. Bu da yetmezmiş gibi Fransa’nın ve Amerika’nın deniz ve hava üssü için Güney Kıbrıs’a yerleşme niyetleri asla kabul edilemez” dedi.

Zorlu Töre, şöyle devam etti:

“Amerika, Fransa, İngiltere, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinden üçüdürler. Fransa ayrıca Avrupa Birliği’nin Lider ülkelerinden biridir. Kıbrıs’ın Güneyini bir NATO üssüne çeviren Rumların stratejik hamleler yaptığını görmekteyiz.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de en erken zamanda paralel bir şekilde her alanda stratejik anlaşmalar yapması zaruridir.

Kıbrıs NATO üssü olamaz diyenlerin sessizliğini kınıyoruz. Amerika, İngiltere ve Fransa Suriye ve Lübnan’dan çekilirken Kıbrıs’a yerleşmelerine sessiz kalmamalıyız. Kıbrıs NATO üssü olamaz.”

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
9
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
11 Mart 2019, Pazartesi
Goncoloz         - Sorma Gir hani
Zart zurt etme artik memleketin en buyuk yeyicisi! Carpik, kokusmus sistemin en buyuk destekcisi! Tabii duzenin degismemesi icin hergun konus!

10 Mart 2019, Pazar
Ali         - Luricina
Yat be uyuyasin artik.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Deniz Kurdu Tatbikatı'na katılan gemiler halkın ziyaretine açılıyor
image Deniz Kurdu 2019 Tatbikatı'na katılan gemiler, yarın, çarşamba ve perşembe günleri halkın ziyaretine açılıyor.
Uluçay: "Meclis personeliyle ilgili elektronik kart sistemi ciddi tasarruf ge...
image Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Meclis'te personele yönelik 1 Şubat'ta başlattıkları imza defteri yerine elektronik kart sistemiyle ciddi tasarruf sağladıklarını ve bu uygulamanın gerçek dışı itham ve me...
Ersin Tatar: "Çarşamba günü hükümet kurma çalışmaları başlar"
image UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, yarın akşam saatlerinde iki partinin de parti meclisleri toplanacağını ve parti meclislerinin onayladığı takdirde, Çarşamba günü hükümet kurma çalışmalarının başlayacağını söyledi.