Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 13 Mart 2019, Çarşamba 08:00
banner

Evinde "terör örgütü propagandası yapan kitap" bulundurmaktan tutuklandı

Evinde terör örgütü propagandası yapan kitap bulundurmaktan tutuklandıCTP PM üyesi Bengül Gargınsu, evinde "yasa dışı cemiyete ait yıkıcı ve propaganda nitelikli yayın" bulundurduğu iddiasıyla tutuklanarak yargıç karşısına çıkartıldı. Hakkında PKK'ya üye olduğu iddiası bulunan Gargınsu, soruşturma amaçlı 2 gün süreyle tutuklu kalacak.
Paylaş  
4
3
3
1

Kıbrıs Postası - Nadire Bahadi

Polis Genel Müdürlüğü’nün, Kıbrıs’ın kuzeyinde bulunan PKK sempatizanlarının yakalanmasına yönelik başlattığı operasyon sonucu, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Parti Meclisi (PM) üyesi olduğu öğrenilen Bengül Gargınsu’yu, , evinde “yasa dışı cemiyete ait yıkıcı ve propaganda nitelikli yayın” bulundurduğu iddiasıyla tutukladı.

Bengül Gargınsu’nun önceki gün Lefkoşa’daki evine polis tarafından yapılan arama sonucunda “yasa dışı cemiyete ait yıkıcı ve propaganda nitelikli yayın olduğu iddia edilen birçok kitaba” polis tarafından el kondu.

Gargınsu, kitapları tasarruf etmesinin yanı sıra “Yasa dışı cemiyete üye olma” suçlaması ile tutuklanarak dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı.

Mahkemede ifade veren polis çavuşu Ahmet Kavan “işlenen suçların KKTC devletinin Anayasal düzenine aykırı unsurlar taşıması ve bu tür suçların örgütlü düzeyde olması, işlenen suça ortak birçok şahsın olduğunu ortaya koymaktadır” diyerek bu suçla bağlantısı olabilecek şahısların tespiti için geniş çaplı bir araştırma başlatıldığını açıkladı.

“TABELAYA KÜRTÇE “JİN JİYAN AZADİ” YAZDILAR”

Ayrıca, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde sprey boya ile tabela üzerine Kürtçe “Jin Jiyan Azadi” (yaşasın kadınların özgürlüğü) yazarak kasti hasara yol açtıkları gerekçesi ile 3 kişinin daha polis tarafından arandığı öğrenildi.

SANDIĞA DA EL KONDU

Olayın soruşturmasını yürüten polis çavuşu Kavan, 11 Mart 2019 tarihinde Lefkoşa’da Bengül Gargınsu’nun Marmara bölgesindeki ikametgâhı içerisinde mahkeme emri ile arama yapıldığını ve zanlı Gargınsu’nun evinde muhtelif sayıda Yasadışı Cemiyete ait Yıkıcı ve Propaganda niteliğinde yayın olan kitaplar ile üzerinde PKK'nın bayrağının amblemi bulunan, içerisinde hatıra niteliği taşıdığı düşünülen Casio marka siyah renk kordonsuz kol saati olan sandığın emare olarak alındığını açıkladı.

Zanlı Bengül Gargınsu’nun mahkeme emri ile tutuklandığını belirten Kavan, olayda aranan bir şahsın olduğunu kaydetti.

Bu suçla bağlantısı olabilecek şahısların tespiti için geniş çaplı bir araştırmanın başlatıldığını belirten Kavan, zanlının serbest kalması halinde yürütülen soruşturmaya etki edeceğinin aşikâr olduğunu ifade ederek zanlının 3 gün poliste tutuklu kalmasını talep etti.

3 GÜNLÜK TALEBE, AVUKATTAN İTİRAZ

Zanlı Bengül Gargınsu’nun avukatlığını üstlenen Ürün Solyalı, polisin talep ettiği 3 günlük tutukluluk süresine itirazda bulundu. Yargıç Cenkay İnan, yürütülen soruşturmanın selameti için zanlının 2 gün tutuklu kalmasına emir verdi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
8
 
0
 
1
 
4
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
1
14 Mart 2019, Perşembe
mAtiAs         -

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Akter: "Başarısız organizasyonlar dostluklara zemin hazırlamak yerine gerginl...
image Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Müdürü Aysu Basri Akter “Peace and Sports Organisation” kapsamında gerçekleşen Nea Salamina ve Mağusa Türk Gücü dostluk maçı organizasyonu hakkında yazılı açıklama yaptı.
Sucuoğlu: "Yükseköğretimde çok sayıda öğrenci eğitimi dondurdu"
image UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, Meclis'te mali konularla ilgili konuşma yaptı.
Amcaoğlu: "Hükümet avans adı altında Merkez Bankası'ndan kredi aldı"
image UBP Milletvekilli Olgun Amcaoğlu, Meclis'te mali konularla ilgili konuşma yaptı. Amcaoğlu, hükümetin borçlanma koşullarının yasa ile düzenlendiğini söyleyerek, hükümetin bu kurallara uymadan avans adı altında Merkez B...