Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 14 Mart 2019, Perşembe 14:11
banner

Erhürman: "Kitaptan suçlu bulunma konusunda genel bir konsensüs var, gerekirse yasada düzenleme yapılır"

Erhürman: Kitaptan suçlu bulunma konusunda genel bir konsensüs var, gerekirse yasada düzenleme yapılırBaşbakanlık'ta gerçekleşen ve BRT’de yayınlanan "Birinci Boyut" programı konuğu Başbakan Tufan Erhürman gündemi değerlendirdi.
Paylaş  
6
3
5
0

Başbakanlık önünde sendikaların gerçekleştirdiği grev esnasında yapılan yayında, Başbakan Tufan Erhürman gündem değerlendirmesinde bulundu.

Erhürman, “sendikaları davet ettim ve yarın itibari ile biz bu görüşmeleri yapacağız. Sendikaların 11 madde ile sıkıntılarını açıklaması bizim de bu 11 madde üzerinde çalışma yapacağımızı gösteriyor. Dolayısıyla sendikaların neyi doğru bulmadığı ve ne yapılmasını istediği hakkında konuşmak üzere yarın toplanarak görüşme yapacağız. Yarın Saat 12.00’da gerçekleşecek olan toplantıda görüş alışverişinde bulunacağız. İngiltere’ye gitmeden önce verdiğim talimat üzerine yarın görüşeceğiz. Bir birikim sonucu ortaya çıkan 11 madde hakkında tartışacağız. Kamu reformunu yapmamız gerekir. Bu süreci çok rahat atlatacağımızı düşünmüyorum çünkü kamu reformu hakkındaki değişiklik her zaman toplumda bir sarsılma yaratmıştır. Bunun üzerine tüm ilgili sendikalar gelecek ve ben kendi adıma konuşursam, bu toplantı ilk olacak. Geç bir toplantı değildir çünkü daha meclis komitesinde konuşulmaya başlanmamıştır” dedi.

Tufan Erhürman, dün gerçekleşen cenaze törenine gelen Fuat Oktay ile ilgili olarak; “Fuat Oktay, daha önce Aydın Denktaş'ın cenaze törenine katılmak üzere KKTC’ye geldiğinde kısa bir görüşme yapmıştık. Fakat dün gerçekleşen İrsen Küçük’ün cenaze töreninden sonra Fuat Oktay’ın yoğunluğundan dolayı sadece aynı arabada bulunduğumuz sırada konuşma fırsatı bulabildik. İrsen Küçük için tekrar başsağlığı dilemek isterim. Ayrıca dün değerli bir yakınım olan Gökhan Naim için de başsağlığı diliyorum” dedi.

Toplumdaki suç oranlarıyla ilgili sorulan soru üzerine Erhürman, "kamera yerleşimi, güvenliği sağlamak açısından gereklidir.  Kurulum aşamasında olan KGS ile ilgili çalışma başlatıldı ve bu KGS’nin yanında tabi ki yasa da hazırladık. KGS sistemi yasa ile birlikte yürürlüğe girecektir. Ülkemizde ciddi bir insan sirkülasyonu bulunmaktadır. Bu kadar yoğun insan sirkülasyonu olduğu yerde doğal olarak suç oranı da artacaktır. Güvenlik ve özgürlük ikileminin birbirine düştüğü şekilde değil de ikisinin de sağlıklı yürütülebileceği bir uygulama olması için çalışılacaktır. Suçlulukla mücadele ile ilgili konularda daha fazla adım atmalıyız polislerimiz için de daha fazla eğitim sağlanmalıdır” sözlerini kullandı.

Erhürman, “bir taraftan daha fazla turist, bir taraftan daha fazla işçi ve daha fazla öğrenci istiyorsak diğer yandan da güvenliği de arttırmak için çalışmamız gerekecektir. Dün aldığım bilgiye göre 3.000 kişinin de kapıdan geri döndürüldüğünü öğrendim. Polisimizin ihtiyaç duyduğu verileri sağlamak için KGS gereklidir. Güvenliği sağlamak açısından önemlidir. Gerekli adımlar kararlılıkla atılacaktır. Sayın içişleri bakanının imzaladığı uluslararası anlaşma tamda bununla ilgilidir. Giriş çıkışlarda sicillerin kapılarda görülebilmesiyle alakalıydı. Biz hükümete geldiğimizde de bu anlaşmanın yapılması ile ilgili bir anlaşma olacağı konuşulmuştu. Bu anlaşma da yapıldı. Uluslararası anlaşma imzaladı. Şu anda da KGS için çalışmalar sürdürülüyor” dedi.

'YASA DIŞI KİTAP' KONUSU... “GEREKİRSE İLGİLİ YASADA DEĞİŞİKLİK YAPILIR”

Erhürman, “yalnızca tasarrufunda kitap bulundurmak şu anki yasaya dahil olmak üzere suç değildir. Toplumda genel olarak şu an kitap tasarrufundan suçlanma konusunda konsensüs oluşmuştur. Bu konuda toplumda genel olarak bir konsensüs vardır. Gerekirse bu konuda da bir yasa yapılır” ifadesini kullandı.

“ORADA BULUNAN İNSANLARIMIZIN DAYANIŞMA İÇİNDE OLMASI BENİ ETKİLEDİ”

İngiltere’ye yaptığı ziyaret üzerine konuşan Erhürman, “orada bulunan insanlarımızın dayanışma içinde olması beni etkiledi. Okullara yaptığımız ziyarette gördüm ki gönüllü çalışan ve bağış yapan çok insan var. Türkçe dersleri de veriliyor. Spor alanında da gönüllü ders veren öğretmenler var.  Bu gönüllü bağ beni etkiledi. Gençlerin askerlik konusunda sıkıntıları var. İngiltere’deki erkekler için de güvenlik kuvvetleri ile konuşacağız. Sadece askerlik değil, gençlerin 15 günlük bir tatili varsa, İbiza’ya değil de neden Kıbrıs’a gelelim sorusuna cevap bulabilmeliyiz. İngiltere’den gelen insanlarımızın uçak biletleri yüzünden sıkıntı yaşadığını biliyoruz. Nisan ayında gerçekleşecek olan ek uçuşlarından dolayı düşüş bekliyoruz. Fakat İstanbul’a yapılan aktarma dolayısıyla, bir rötar durumunda sıkıntı yaşanacaktır. Güney üzerinden gelenler için sıkıntının tamamen giderileceğini söyleyemeyiz” ifadelerini kullandı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Çiftçiler müstakbel hükümeti şimdiden uyardı: "Cicim aylarınız biter gene kav...
image Kurulacak yeni hükümetin "cicim aylarından" endişe ile bahseden çiftçiler, hem kaygı hem beklenti hem de "kavgaya" hazır.
Bugün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı..
image 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye ile birlikte bugün KKTC'de de tören ve etkinliklerle kutlanacak.
Devlet Piyangosu'nun 18 Mayıs çekilişi bu akşam gerçekleşti
image Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Spor Dairesi Piyangolar Birimi tarafından gerçekleştirilen 18 Mayıs 2019 Devlet Piyangosu çekilişi bu akşam gerçekleşti.