Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 14 Mart 2019, Perşembe 14:54
banner

DAÜ-SEN: "Devlet kurumları bilimsel değerlendirmeye ihtiyaç duyduğunda öncelikle DAÜ'ye danışmalı"

DAÜ-SEN: Devlet kurumları bilimsel değerlendirmeye ihtiyaç duyduğunda öncelikle DAÜ'ye danışmalıDoğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), Merkezi İhale Komisyonu’nun KIB-TEK ile ilgili görüşü ODTܒden talep etmesini eleştirdi.
Paylaş  
4
3
3
0

DAÜ-SEN’den yapılan açıklamada, “Devlet kurumlarının bilimsel değerlendirmeye ihtiyaç duyması durumunda, adres KKTC’nin öz devlet üniversitesi olan Doğu Akdeniz Üniversitesi olmalıdır” denildi.

Açıklamada, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi ve İşletme Fakültesi’nin, dünyanın en prestijli akreditasyon kurulları tarafından denetlenip, akredite edildiği ayrıca, başarısını Times Higher Education Ranking’de son yıllarda kesintisiz 601-800 bandına girerek de altını çizdiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer veildi.

“Merkezi İhale Komisyonu başkanlığı KIB-TEK santralleri ile talep ettiği görüşü, kendi öz devlet üniversitesi Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden talep edeceğine, Times Higher Education Ranking’de DAÜ ile aynı sıraları paylaşan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden talep etmeyi tercih etmiştir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin ne kalitesini ne de söz konusu görüşün hangi uzman tarafından yazıldığını ve hangi verilere dayandığını belirtilmemiş olmasını tartışmak niyetinde değiliz.

Medya’da yeterince tartışılan bu görüşün bilimsel temelde olmadığı düşündüğümüzü ve evrensel akademik etik ilkelerine bağdaşmadığını belirterek yetiniyoruz.”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, diğer büyük devletler gibi uzman görüşlerine başvurma ihtiyacı duyması durumunda, ya kendi devlet kurumlarına ve üniversitelerine ya da uluslararası tanınmış uzmanlara başvurduğuna dikkat çekilen açıklamada, Kuzey Kıbrıs’ta yöneticilerin aynı ilke doğrultusunda hareket etmesi talep edildi.

“Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personeli’nin sesi DAÜ-SEN olarak bundan böyle Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin devletin herhangi bir konuda bilimsel görüşe, rapora, değerlendirmeye ihtiyaç duyması durumunda ilk adres olmasını talep ederiz” denilen açıklamada, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin akademik personelinin bu değerlendirmeleri dünya standardında yapma bilgi, beceri ve birikime sahip olduğunun altı çizildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Bugün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı..
image 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye ile birlikte bugün KKTC'de de tören ve etkinliklerle kutlanacak.
Devlet Piyangosu'nun 18 Mayıs çekilişi bu akşam gerçekleşti
image Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Spor Dairesi Piyangolar Birimi tarafından gerçekleştirilen 18 Mayıs 2019 Devlet Piyangosu çekilişi bu akşam gerçekleşti.
Serdar Denktaş, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı
image Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.