Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 15 Mart 2019, Cuma 08:55
banner

'Kalbimdeki Dr. Fazıl Küçük' resim yarışması ödülleri verildi

'Kalbimdeki Dr. Fazıl Küçük' resim yarışması ödülleri verildiDr. Fazıl Küçük Vakfı'nın, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'nın işbirliği ile düzenlediği "Kalbimdeki Dr. Fazıl Küçük" konulu resim yarışması ile Dr. Fazıl Küçük'ün 35. ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasının ödülleri verildi.
Paylaş  
4
3
4
0

Ödül töreni ve sergi, bugün saat 16.30’da Lefkoşa Açık Öğretim Fakültesi’nde Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Yarışmalar, KKTC Telsim sponsorluğunda düzenlenmişti.

Dr. Fazıl Küçük’ün doğumunun 113. yıldönümü anısına düzenlenen “Kalbimdeki Dr. Fazıl Küçük” konulu ilkokullar arası resim yarışmasına 15 okuldan 444 öğrenci katıldı.

Öte yandan Dr. Fazıl Küçük’ün 35. ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasına ortaokullardan 57, liselerden ise 19 eser katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ile Dr. Fazıl Küçük’ün oğlu ve Vakıf Mütevelli Heyeti Üyesi Mehmet Küçük birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından öğrencilere ödülleri dağıtıldı.

ÖZYİĞİT

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, merhum lider Dr. Fazıl Küçük’ün Kıbrıs Türk toplumu için önemine işaret ederek, gençlerin Dr. Fazıl Küçük’ü yakından tanımaları için resim, şiir ve kompozisyon yarışmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

“Dr. Fazıl Küçük’ü iyi tanımak lazım. Ülkede kat ettiği yol ve O’nun verdiği mücadeleyi iyi anlamak lazım” diyen Özyiğit, ülke tarihini, sömürge döneminden ve 1970’lere nasıl gelindiğinin öğrenilmesi gerektiğini söyledi.

Ülkedeki diğer liderlerin de bilinmesi gerektiğine işaret eden Özyiğit, Kıbrıs Türk tarihi hakkında bilgiler verdi.

Geleceğin iyi kurgulanabilmesi için Kıbrıs Türklerinin toplum statüsüne nasıl geldiğini ve mücadelenin iyi öğrenilmesi gerektiğine işaret eden Bakan Özyiğit, bu konuda bakanlık olarak üzerlerine düşen görevleri yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Bakan Özyiğit, gençlerin ülkede kalması, onlara istihdam olanakları yaratılması için çok büyük bir uğraş verdiklerini ifade ederek, eğitimi yeniden yapılandırırken toplumsal değerlere de sahip çıkıldığını belirtti.

Bakan Özyiğit, yarışmaya katılan tüm öğrencileri kutladı.

MEHMET KÜÇÜK

Dr. Fazıl Küçük Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Mehmet Küçük, Dr. Fazıl Küçük Vakfı kurucuları olarak yarışmayı düzenlemekteki amaçlarının, gelecekte ülkeyi yönetecek gençlere geçmişi anlatmak olduğunu söyledi.

Vakfın faaliyetleri hakkında bilgi veren Küçük, gençlere ve topluma Dr. Fazıl Küçük’ü iyi anlatmak istediklerini vurguladı.

Çocukların Dr. Fazıl Küçük’ün kim olduğunu, ne yaptığını, Kıbrıs Türk toplumu için ne yapmaya çalıştığını, milli mücadele yıllarında ne olduğunu iyice öğrenmelerini istediklerini ifade eden Mehmet Küçük, Kıbrıs Türk halkının geçmişte yaşadığı kötü günleri bir daha yaşamaması için gençlerin geçmişi iyice öğrenmesi gerektiğini aktardı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kuir Kıbrıs Derneği, aktivistlerinin saldırıya uğradığını savundu
image Kuir Kıbrıs Derneği, aktivistlerinin, 17 Mayıs Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü’nde, cinsel kimlik ve cinsiyet ifadelerinden dolayı Lefkoşa Surları içerisinde sözel ve fiziksel saldırıya uğradıklarını idd...
Kıbrıs Türk gençleri, 100. yıl kutlamaları için Ankara'da
image Kıbrıs İlim Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi tarafından planlanan ve 18 – 21 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “100 Yıl Önce Olduğu Gibi: Türkiye ile Birlikte’’ başlıklı etkinlikte KKTC’li...
Bugünün en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık
image 19/05/2019 tarihli en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık.