Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 15 Mart 2019, Cuma 16:06
banner

Bitki koruma ürünlerinin ruhsatlandırılması şartlarında düzenlenme yapıldı

Bitki koruma ürünlerinin ruhsatlandırılması şartlarında düzenlenme yapıldıTarımsal İlaçlar Denetim Kurulu, Bitki Koruma Ürünlerinin ruhsatlandırılma sürecini daha etkin hale getirmek amacıyla aranan belge ve koşullarda düzenleme yaptı.
Paylaş  
4
4
4
0

Düzenlemeye göre başvuru dosyasında olması gereken belgeler aşağıda şöyle:

Kayıt Başvuru Formunun eksiksiz Doldurulması. (Tarımsal İlaçların Denetimi Hakkında Yasa(Sayı: 64/1987) ve bu yasa uyarınca çıkarılan tüzük kuralları uyarınca Ruhsatlandırma ve Kayıt yapılır).

Satıcı Ruhsatı ve Satış Yeri Ruhsatı almak zorunludur.

Bitki Koruma Ürününün içindeki Aktif madde Avrupa Birliği’nde onaylı olmalıdır.

Tüzükte belirtilen ücretlerin ödenmiş olması koşuldur.

Gerekli görüldüğü durumlarda,Üretici firmanın üretici olduğuna dair yetkili makamlarca verilmiş belge ve Türkçe tercümesi,

Bitki Koruma Ürününün Ruhsatnamesi, Türkiye Cumhuriyeti dışında gelen ülkeler için Bitki Koruma Ürünleri’nin güncel tarihli Serbest Satış Sertifikası(Yetkili Makamın vermesi koşuldur)

Bitki Koruma Ürününün Etiketi,

Analiz sertifikası ve tercümesi,

Üretici firma laboratuarında veya üretici firmanın bulunduğu ülkedeki yetkili kuruluşlara ait Laboratuvar Analiz raporu,

Güvenlik bilgi formu,

Bitki Koruma Ürününün Teknik madde spesifikasyonu

Ambalaj örnekleri, broşürü

Aktif maddeler için düzenlenmiş bir değerlendirme raporu,

Toksikoloji ve ekotoksikoloji raporu,

Çevredeki etki ve davranışı ve hedef dışı organizmalar üzerindeki etkisini gösteren rapor,

Taşıma, yükleme veya Gümrük belgesi,

Bakır, Kükürt ve Ziram içeren BKÜ’nin ağır metal yönünden yapılan analizlerde WHO ve FAO’daki kabul edilebilir değerlere uygun olmalıdır. Analiz belgesi sunmak zorunludur.

Gönderilen bilgi ve belgeler, ülkenin tarımsal yapısı, üreticilerin ihtiyacı,entegremücadele ilkeleri, söz konusu bitki koruma ürününün kullanımının sorun yaratıp yaratmayacağı, göl, baraj ve akarsu kenarlarına yakın yerlerde kullanılıp kullanılmayacağı, yer altı ve içme sularına karışma durumları, dünyadaki ruhsat durumu ve benzeri kriterlere göre değerlendirilerek uygun bulunan bitki koruma ürünlerinin ruhsat almasına karar verilir.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Akter: "Başarısız organizasyonlar dostluklara zemin hazırlamak yerine gerginl...
image Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Müdürü Aysu Basri Akter “Peace and Sports Organisation” kapsamında gerçekleşen Nea Salamina ve Mağusa Türk Gücü dostluk maçı organizasyonu hakkında yazılı açıklama yaptı.
Sucuoğlu: "Yükseköğretimde çok sayıda öğrenci eğitimi dondurdu"
image UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, Meclis'te mali konularla ilgili konuşma yaptı.
Amcaoğlu: "Hükümet avans adı altında Merkez Bankası'ndan kredi aldı"
image UBP Milletvekilli Olgun Amcaoğlu, Meclis'te mali konularla ilgili konuşma yaptı. Amcaoğlu, hükümetin borçlanma koşullarının yasa ile düzenlendiğini söyleyerek, hükümetin bu kurallara uymadan avans adı altında Merkez B...