Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 8 Nisan 2019, Pazartesi 11:32
banner

Hasipoğlu: "Akıncı, artık BM'ye federasyon sürecinin çöktüğünü ilan etmeli"

Hasipoğlu: Akıncı, artık BM'ye federasyon sürecinin çöktüğünü ilan etmeliUlusal Birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı Birleşmiş Milletler’den federasyon sürecinin çöktüğünü ilan etmesi talebinde bulunmaya davet etti.
Paylaş  
10
12
9
2

Hasipoğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanı Akıncı artık BM’den Federasyon sürecinin çöktüğünü ilan etmesini ve alternatif modellerin tartışılmasını talep etmeli!

Neden mi?

Zira bugün (7 Nisan) BM Özel temsilcisi Lute ile yapılan görüşmeden sonra Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre; ‘Siyasi Eşitlik ve kararlara etkin katılım konusunda Anastasiadis tavrından vazgeçmediğini’ tesbit etmiş bulunuyoruz denildi.

Bunun anlamı şudur;

İsviçrede yapılan görüşmelerden sonra Rumların bizimle ortak bir vizyonu paylaşmadığını, aslında iki eşit halkın temsil edileceği ve yetkiyi paylaşacağı bir federasyon yerine, bize devlet içerisinde bir nevi özel haklar verilmesi şeklinde bir pozisyona doğru evrilme içerisine girmişlerdir. BM parametresi olan siyasal eşitlik; federal yapıdaki yönetimde kararlar alınırken Kıbrıslı Türklerin oyu ile kararların alınmasıdır.

Garantörlük konusunda uzlaşma yokken, 7 Nisan tarihinde BM özel temsilcisi temsilcisi Bayan Lute ile yapılan görüşmelerde de Rum tarafının siyasal eşitliğimizi de kabul etmediği ortadadır. Rum tarafının bu manevrası aslında BM parametresi dışına çıkılarak atılan bir geri adımdır. 

Anastasiadis, Akıncının gözünün içine bakarak 26 Şubat tarihinde yaptıkları görüşmede bunu dile getirmiş, daha sonra da Bayan Lute vasıtasıyla yeni yaratıcı öneriler diye bize sunmuştur. Rum tarafı bizimle Federasyonu değil, Uniter devleti konuşmak istiyor. Mevcut Kıbrıs Cumhuriyeti içerisinde sadece bizi ilgilendiren konularda bazı haklar vermek istiyor.

Artık Sayın Akıncının bunu Anastasiadis’in gözlerinden anlaması gerekmez mi?

Altı başlıkta her şey konuşulduğuna, BM raporlarına göre Son Aşamanın gerçekleştiğine ve son olarak anlaşılmış bir BM parametresi olan “Siyasal Eşitlik ve Kararlara etkin katılım” konusunda geri adım attıklarına göre, geriye Kıbrıs Türk tarafının yapması gereken tek bir adım kalıyor;

BM’den Rum tarafının bizimle bu adanın yönetimini ve zenginliğini paylaşma niyeti olmadığı ve olamayacağı için, paylaşım üzerine kurulu olan Federasyon temelli müzakerelerin çöktüğünü ve taraflar eğer dilerse iki devlet temelinde farklı yönetim modellerini konuşma üzerek tekrar bir araya gelebileceklerinin ilan edilmesidir."


İLGİLİ HABERLER

Havada "BuLute"

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
7
 
0
 
9
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
3
8 Nisan 2019, Pazartesi
ibrahim         - Boğazköy
Ustan Eroğlu niye ilan etmedi de gitti Şubat belgesini imzaladı sizde görüşme heyetinde seyrettiniz

8 Nisan 2019, Pazartesi
Bora         - Girne
Esas coken,temeli atilirken cimentosu calinan KKTC'dir.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Bugün mutlaka okumanız gereken köşe yazılarını sizler için hazırladık
image 23/04/2019 tarihli mutlaka okumanız gereken köşe yazılarını sizler için hazırladık.
Lefkoşa Atatürk Anıtı'nda 23 Nisan töreni düzenlendi 
image Ulu Önder Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" bugün KKTC genelinde kutlanıyor.
Vatandaş vekillerine dokunulsun istiyor
image Kıbrıs Postası TV'de yayınlanan Sokağın Nabzı'na konuşan vatandaş, son günlerde tartışma yaratan milletvekili dokunulmazlığı konusunda görüşlerini paylaştı...