Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 12 Nisan 2019, Cuma 12:20
banner

Haspolat sel felaketinin nedeni ortaya çıktı: Tüfekçi Seddi

Haspolat sel felaketinin nedeni ortaya çıktı: Tüfekçi SeddiHaspolat bölgesinde Lefkoşa Mağusa Anayolunu'nun sele teslim olması ve büyük hasara neden olan felaketin faili ortaya çıktı.
Paylaş  
12
13
11
2

Kıbrıs Postası

Tüfekçi İnşaat’ın dere yatağı üzerine kurduğu tesislerinin dere yatağının tam içine kurulması ve derenin doğal özelliğini ortadan kaldıracak şekilde düzenlenmesi yetmezmiş gibi, arazinin etrafını beton bir duvar ile örmesi ve dağdan gelen derenin önünü tıkamasının felakete yol açtığı belirtiliyor.

Tüfekçi Ltd. Direktörü Hüseyin Tüfekçi’nin dünden beridir ilgili devlet kurumlarını gezerek, inşası sel günü devam eden duvarla ilgili izahat vermeye çalıştığı ifade ediliyor.

Dağdan gelen suyun yolun altında yerleştirilen borulardan geçtikten sonra Tüfekçi’nin duvarı ile buluştuğu ve ilerleyemediği için birikerek yola taştığı ifade edilirken, duvar olmaması durumunda bile haritalardan Tüfekçi’nin tesisinin bulunduğu arazinin derenin doğal yatağını da bozduğu görülüyor.

Tüfekçi tesisleri çerçevesine inşa ettiği duvarın suyun akış yolunu kestikten sonra taşmanın yaşandığı ve söz konusu anayolun uzun bir süre trafiğe kapanmasına neden olan sel ile ilgili olarak etrafta zarar gören işyerlerinin konuyla ilgili yetkili makamlara şikayette bulundukları ve yaşadıkları zarar ile ilgili olarak tazmin edilmek üzere mahkemelere başvurdukları ifade edilirken, Tüfekçi’nin duvarı henüz yıkmadığı, inşasına devam etmek için yöntem aradığı da gelen bilgiler arasında.

Bölgenin resmi tapu haritası üzerinde derenin bulunduğu ve akış yatağının da belli olduğu görülürken, Tüfekçi’nin hem dere yatağını düzleyerek tesisi için kullandığı, hem de tam derenin akış yolu üzerine beton duvar çekerek suyun akışını daha da imkansız kılması ile ilgili olarak yetkililerin bir sonraki yağmurlara kadar tedbir alıp almayacakları özellikle civar sakinleri ve işyerleri tarafından merak ediliyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
1
 
1
 
10
 
3
 
1
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
12 Nisan 2019, Cuma
Ibrahim         - Londra
Devletten alınan izin var herhalde yoksa kendi başlarına inşaat yapabilirler mi?bir yanlış varsa yıkılmalı bu yüzden hasar görenlere tazminat ödemeli,buna izin veren makamlarda görevden alınmalı,bunu bile bile inşaa edenler de işten men edilmeli.kimsesinin halkı tehlikeye atma hakkı yoktur

12 Nisan 2019, Cuma
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Dağları yediler bitirdiler, yollarda beton mixerleri terör estirir, şimdide dere yatağı işi çıktı..... Bu iş da pher zaman olduğu gibi sözde ceza ve yaptırımlarla geçiştirilir, kamuoyunun gazı alınır hayat devam eder.... Ta ki başka bir fiyaskoya kadar..... İşte bizim gerçeğimiz bu..... Ama övünmeye gelinca en çağdaş en okumuş, eğitim ve medeniyet seviyesi en yüksek insan topluluğuyuk! Yani yalan da sayılmaz topluluk olmaya topluluğuz ama ne topluluğu yada nasıl bir topluluk orası da hayal gücünüze kalsın!

banner
banner
banner
banner
banner

Erdoğan: "Doğu Akdeniz'de ders almayan varsa, cevap vermekten çekinmeyiz"
image Ankara'da bu akşam 20.30'da Başbakan Tatar ile ortak basın açıklaması düzenleyen TC Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, "Doğu Akdeniz'de ders almayan varsa, cevap vermekten çekinmeyiz" ifadelerine yer verdi.
Memur - Sen Başkanı Manga: "Hiçbir sendika ile birleşme kararı almadık"
image Memur - Sen Başkanı Akın Manga, hiçbir sendika ile birleşme yönünde karar almadıklarını açıkladı.
Sütlüce ve Kumyalı hız tespit kameraları devreye giriyor
image Sütlüce ve Kumyalı'da hız tespit kameraları yarından itibaren devrede olacak.