Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 19 Nisan 2019, Cuma 18:00
banner

Tatar: "Dr. Küçük'ün Kıbrıs Türkü'nün kalbindeki yeri bambaşka"

Tatar: Dr. Küçük'ün Kıbrıs Türkü'nün kalbindeki yeri bambaşkaUlusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, "en zor yıllarda, büyük bir cesaretle yola çıkan Dr. Fazıl Küçük'ün Kıbrıs Türkü'nün kalbindeki yerinin bambaşka olduğunu" belirtti.
Paylaş  
2
3
2
0

Ersin Tatar bugün Kıbrıs Türk Halkı’nın Özgürlük ve Varoluş Mücadelesi’nin lideri Dr. Fazıl Küçük Müzesini ziyaret etti.

Tatar'a ziyaretinde Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük de eşlik etti.

Ersin Tatar ziyareti anısına müze özel defterine şunları yazdı:

Dr. Fazıl Küçük Kıbrıs Türk Halkının Özgürlük ve Varoluş Mücadelesinde gerçek bir lider olarak ortaya çıkmıştır. Topluma doğru yol göstermiş İngiliz döneminde Kıbrıs Türk Halkının bağımsızlığını kazanmasında çok çetin ve cesaretli bir mücadele vermiş dava arkadaşlarıyla birlikte Kıbrıs Türkünün bu adada ilelebet var olması için TC ile birlikte yürünmesi gerektiğini TC de yaptığı temaslarla halkına duyurmuş ve doğru bir önderlik yapmış ve dolayısıyla Sayın Dr. Fazıl Küçük'ü Kıbrıs Türk halkı olarak en yürekli duygularla hatırlayacağız. Onun yeri bambaşkadır en zor yıllarda büyük bir cesaretle yola çıkmış ve 1960 anlaşmalarında kazanılan haklarda onun ve arkadaşlarının çok büyük katkıları vardır.

1960 anlaşmalarında tabi ki TC nin garanti ve ittifak anlaşmalarından doğan hakla 1974 barış harekatı gerçekleşmiştir. Dr. Fazıl Küçük'ün 1940’larda başlayan mücadelesi 1960larda Kıbrıs Türkünün eşit bir halk olarak Kıbrıs Anayasası ile kazandığı haklar ile garanti ve ittifak anlaşmaları ve bilahare 1974 de TC’nin Kıbrıs’a gelmesine hazırlanan zeminde Dr. Fazıl Küçük'ün siyasetinin çok büyük bir rolü vardır. KKTC'nin kuruluşunu da yaşamıştır.

Bilahare yaptığı değerlendirmelerde ise Kıbrıs Türk'ü anavatanı TC ile bu topraklarda ilelebet var olma mücadelesinde büyük bir mücadele göstermiştir. Ve bu yolculukta Dr. Fazıl Küçük ve çalışma arkadaşlarının çok büyük katkıları olmuştur. Bu sebeple onu saygıyla bir kez daha anıyor ve UBP genel başkanı olarak Dr. Fazıl Küçük ün hatıralarının ve tarihe düştüğü notlarının her zaman tekrar tekrar değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum. Geçen gün de bildiğiniz gibi vakıfları idaresinin Kıbrıs Türk Halkına devredilmesinin 56. senesini kutladık.

 Bu aşamada UBP olarak Dr. Fazıl Küçük'ün yaptığı katkıları ve mücadeleleri paylaştık. Çünkü bu önemli bir mücadeleydi. Bildiğiniz gibi Vakıfların ada genelinde çok büyük bir mal varlığı vardı ve bu varlığın İngiliz İdaresinden alınıp Türk İdaresine devredilmesi çok büyük bir kazanımdı. Ve buda Dr. Fazıl Küçük ve çalışma arkadaşlarının büyük başarısıydı. Dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük'ün vakıfların kuruluş yıldönümünde anılması da tarihe olan borcumuzdu.

Bu bağlamda Dr. Fazıl Küçük'ün oğlu Sayın Mehmet Küçük'ü Dr. Fazıl Küçük müzesinde ziyaret ediyorum ve fotoğraflardan o günü tekrar yaşıyoruz. Bu müzeyi oluşturan ve Dr. Fazıl Küçük Vakfını yaşatanlara da ayrıca teşekkür ediyorum. Bu onurlu mücadelenin figürlerinden biri de Dr. Fazıl Küçük'ün eşi Süheyla Küçüktür benim rahmetli anneannemin yakınıydı dedem de doktorun müsteşarıydı. Onlardan da her zaman örnek bir çift olduklarını duyardım. Sayın Süheyla Küçük'ün bu onurlu mücadele içerisinde eşinin yanındaki özverili ve onurlu duruşu sayın Süheyla Küçük e de bir first lady olarak çok büyük değerler kazandırmıştı dolayısıyla önümüzdeki günlerde onu da ziyarete gideceğim onu da buradan selamlıyorum.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Bugünün en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık
image 17/08/2019 tarihli en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık.
KSP: 'Demokratik, ilerici ve devrimci sanat yapıtlarını yasaklayan zihniyeti ...
image Kıbrıs Sosyalist Partisi, “Halk için sanat düşüncesinden korkarak demokratik, ilerici ve devrimci sanat yapıtlarını yasaklayan zihniyeti kınıyoruz” dedi.
TBMM Başkanı Şentop'tan Maraş paylaşımı: "Kıbrıs'ın büyük bir kısmı vakıf ara...
image TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kıbrıs Vakıflar İdaresi'nin Kapalı Maraş ile ilgili videosunu paylaşarak, videonun Maraş'ın mülkiyet tartışmalarına dair önemli bir katkı olduğunu belirtti ve "Kıbrıs'ın büyük bir kısmı as...